• Dnes je: Štvrtok 01. júna 2023 meniny má Žaneta

Chov jahňacieho mäsa je zastabilizovaný a zaujímavý aj pre zahraničie, jeho cena však stúpla

Chov jahňacieho mäsa je zastabilizovaný a zaujímavý aj pre zahraničie, jeho cena však stúpla

Slovenskú poľnohospodársku a potravinársku komoru teší, že sa po kritickom období podarilo zastabilizovať situáciu s vývozom a viac ako polovica jahniat zostáva na Slovensku, tá druhá poputuje do Talianska.

Chov jahňacieho mäsa je zastabilizovaný a začína byť ekonomicky zaujímavý aj pre zahraničie. A to aj napriek tomu, že jeho cena je vyššia, pretože chovatelia majú väčšie možnosti na vyrábanie kvalitnejších produktov. Dnes má Slovensko okolo 310-tisíc oviec a 20-tisíc kôz.

Vlna je pre chovateľa „záťažou“

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR nastavilo financovanie tak, aby ovčiari neboli diskriminovaní. Informovali o tom na pondelkovej tlačovej konferencii predstavitelia Zväzu chovateľov oviec a kôz, Poľnohospodárskeho družstva Liptovské Revúce, Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory a Vidieckej platformy.

Ovčia vlna je momentálne pre chovateľa „záťažou“ a zbytočný odpad, avšak v blízkej budúcnosti by sa mala začať využívať. Podľa členky výkonného výboru Vidieckej platformy Anny Balkovej sú ovce ako jediné schopné zdolávať prevýšenie v tomto kraji a rozhodne patria na vidiek.

Zastabilizovaná situácia s vývozom

Jahňacie mäso je chutné a zdravé, okrem toho len ovce a kozy dokážu vyčistiť zarastený terén v kopcoch, kde sa nedostane ani technika. Chovatelia využívajú z ovce okrem mäsa aj mlieko, z ktorého sa vyrábajú syry, korbáčiky, či bryndza.


Slovenskú poľnohospodársku a potravinársku komoru teší, že sa po kritickom období podarilo zastabilizovať situáciu s vývozom a viac ako polovica jahniat zostáva na Slovensku, tá druhá poputuje do Talianska. Z výnimočnej pomoci pre sucho sa agrorezort snažil maximálne podporiť chovateľov oviec a kôz. A pre ovčiarov sú alokované také čiastky, ktoré by mali pomôcť.


Pre chovateľov oviec a kôz z prvého piliera formou podpory pasterného chovu na úrovni 128 eur na dobytčiu jednotku, z druhé piliera ustajnenia vo výške 212 eur na dobytčiu jednotku. „Veríme, že tieto podpory pomôžu chovu oviec a kôz na Slovensku, a že sa dostaneme na úroveň pol milióna kusov,“ uzatvorila generálna tajomníčka služobného úradu ministerstva pôdohospodárstva Zuzana Nouzovská.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť, hovorí odborník o slovenskom zdravotníctve

tolko veci je financovanych ktore by financovane ani nemuseli byt hovori odbornik o slovenskom zdravotnictve

Ministerstvo zdravotníctva SR je z hľadiska čerpania eurofondov jedno z najslabších. V debate na konferencii Vizionári 2023 to uviedol odborník Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) na zdravotníctvo Peter Stachura.

Narážal tak na problémy spojené s výstavbou nemocnice Rázsochy a nesystematické čerpanie eurofondov. Podľa Stachuru je využitie peňazí z plánu obnovy povinnosťou štátu.

„Potrebujeme dofinancovať zdravotníctvo, bez toho sa to nedá. Zdravotníctvo musí byť prioritou budúcej vlády,“ tvrdí.

Financovanie banálnych vyšetrení

Zdravotníctvo na Slovensku podľa Stachuru nezvláda financovanie banálnych vyšetrení a problém je v nesystematickosti.


„Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť. Máme nadbytočné množstvo CT vyšetrení, MR vyšetrení a predoperačné vyšetrenia robíme duplicitne. Robotická chirurgia sa rozbieha ako huby po daždi. Tieto veci sa musia zadefinovať, kde to má zmysel a kde to zmysel nemá,“ zdôraznil.

Preventívne prehliadky


Expert KDH sa vyjadril aj k téme primárnych prevencií na Slovensku. Problémom podľa neho je to, že sa nemerajú žiadne dáta z preventívnych prehliadok.

„Nemeriame, čo vlastne z tej preventívy máme. Nevieme, aké sú dáta, nechávame ľudí chodiť na preventívne prehliadky a nevieme, čo z toho majú, či naozaj máme záchyt nejakých ochorení,“ povedal.


Na racionálnom nastavení systému sa podľa Stachuru vedia ušetriť zdroje v zdravotníckom sektore.


Počasie