• Dnes je: Pondelok 08. augusta 2022 meniny má Oskár

Chorvátsko vymení kuny za eurá, podľa niektorých strán nová mena zväčší chudobu a tlak na ľudí

Chorvátsko vymení kuny za eurá, podľa niektorých strán nová mena zväčší chudobu a tlak na ľudí

Chorvátski zákonodarcovia v piatok schválili zákon, ktorý otvára cestu zavedeniu eura v krajine.

Chorvátsko má nahradiť kuny eurami od 1. januára 2023. Legislatíva prešla 151-členným parlamentom v pomere hlasov 117 za, 13 proti a jeden poslanec sa zdržal hlasovania.

Proti zavedeniu eura boli pravicové strany v parlamente, ktoré tvrdili, že zväčší chudobu a vytvorí tlak na občanov. Chorvátsko je jednou zo slabších ekonomík v Európskej únii. V prvých mesiacoch po zavedení spoločnej európskej meny by mali byť v paralelnom obehu eurá aj kuny.


Najčítanejšia najnovšia správa

Verejné financie budú kvôli Matovičovi v katastrofálnom stave, tvrdí Truban a pridáva ďalšiu kritiku

verejne financie budu kvoli matovicovi v katastrofalnom stave tvrdi truban a pridava dalsiu kritiku

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban je presvedčený, že Slovensko potrebuje nového ministra financií.

Tvrdí, že súčasný minister a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič je len ministrom vlastných nápadov, nedokáže riešiť problémy, a preto verejné financie budú katastrofálne. Truban o tom informoval v pondelok na sociálnej sieti.

Skončí to hospodárskou katastrofou

„Ak bude ďalej improvizovať s verejnými financiami tak, ako sme ho nechali vymýšľať opatrenia v pandémii, čo viedlo k tomu, že sme skončili na chvoste Európskej únie (EÚ) s najvyššou úmrtnosťou, najnižšou zaočkovanosťou a nemocnicami, ktoré skolabovali, tak to skončí hospodárskou katastrofou," dodal podpredseda PS.

Snaží sa oklamať verejnosť

Podľa neho sa ministerstvo financií snaží oklamať verejnosť vývojom daňových príjmov uprostred roku.

Truban na sociálnej sieti citoval Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), „ak vláda nepríjme dodatočné opatrenia, deficit verejnej správy by mal v roku 2023 mierne klesnúť, následne v rokoch 2024 a 2025 vzrastie až k úrovni 4,5 percenta HDP." Podpredseda PS je presvedčený, že Matovič žiadne opatrenia neprijme.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie