• Dnes je: Piatok 15. októbra 2021 meniny má Terézia

Chodíte pravidelne na dentálnu hygienu? Podľa dát VšZP ju zanedbáva až 85 percent dospelých

Chodíte pravidelne na dentálnu hygienu? Podľa dát VšZP ju zanedbáva až 85 percent dospelých

Netreba zabúdať ani na zuby detí

Pravidelnú dentálnu hygienu zanedbáva 85 percent dospelých. Ukazujú to dáta Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP), ktoré vychádzajú z vykázanej zdravotnej starostlivosti v stomatologických ambulanciách v minulom roku.

O takéto ošetrenie ústnej dutiny tak nie je veľký záujem, aj keď ide o najúčinnejší spôsob, ako predísť zubnému kazu a zápalu ďasien.

Absolvuje ho menej ako 15 percent dospelých poistencov VšZP.

Návšteva špecialistu je dôležitá

Štátna poisťovňa pripomína, že dôležitá je nielen starostlivosť o zuby v domácom prostredí, ale aj návšteva u špecialistu na dentálnu hygienu.


„Stav ústnej dutiny zároveň ovplyvňuje celkové zdravie človeka. Ak sa nedostatočne staráme o ústnu hygienu, môžeme podporiť vznik ochorení, akými sú cukrovka či infarkt myokardu, ktoré citlivo reagujú na akúkoľvek infekciu v tele,“ zdôraznila podpredsedníčka predstavenstva VšZP Beata Havelková. Na dentálnu hygienu preto dospelým odporúča chodiť dvakrát ročne.

Netreba zabúdať ani na zuby detí

S dôslednou dentálnou hygienou je potrebné začať čo najskôr, a to už u detí, aby si vypestovali správne návyky.


„Podľa našich dát až 5 percent poistencov mladších ako 5 rokov už malo ošetrený zubný kaz. Len vlani uhradila Všeobecná zdravotná poisťovňa až takmer 600-tisíc zubných ošetrení detí za viac ako 18 miliónov eur,“ uviedla Havelková.


Rodičia by preto podľa nej nemali podceňovať preventívne prehliadky svojich detí už od prvých mliečnych zubov, pretože zohrávajú kľúčovú úlohu pri správnom vývoji čeľuste.

„Ich predčasné vypadávanie, či kazivosť v dôsledku zlej hygieny, vedie k zlému usporiadaniu trvalého chrupu, k rôznym anomáliám zhryzu a následne k liečbe u čeľustného ortopéda,“ konštatovala podpredsedníčka predstavenstva VšZP. Dodala, že minulý rok absolvovalo preventívne zubárske prehliadky 200-tisíc detí a poisťovňa na ne vynaložila viac ako 2,5 milióna eur.

Preventívnu prehliadku netreba zanedbávať

Dospelí poistenci majú nárok na zubnú prehliadku raz ročne a tehotné ženy dvakrát počas tehotenstva. V roku 2020 navštívilo ambulanciu zubára 58 percent poisteniek a 53 percent poistencov VšZP, pričom majú v priemere dva zubné kazy ročne.

„Poistenci by nemali zanedbávať preventívnu zubnú prehliadku, pretože okrem kazov dokáže odhaliť aj závažné ochorenie, akým je orálny karcinóm. Zubár pri preventívnej prehliadke sleduje nielen stav zubov, ale aj iné štruktúry ústnej dutiny ako sú jazyk, podnebie, pery či hltan a môže tak v niektorých prípadoch pacientom zachrániť život,“ uzavrela Havelková.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie