• Dnes je: Pondelok 08. augusta 2022 meniny má Oskár

Cherson bude úplne pričlenený k Rusku, obyvateľom vraj čoskoro začnú prideľovať nové pasy

Cherson bude úplne pričlenený k Rusku, obyvateľom vraj čoskoro začnú prideľovať nové pasy

Prvý námestník šéfa proruskej administratívy v oblasti Sergej Kirijenko tvrdí, že prideľovanie ruských pasov sa v Chersone začne veľmi skoro.

8.6.2022 (Webnoviny.sk) - Pričlenenie Chersonskej oblasti k Ruskej federácii bude úplné, podobne ako pristúpenie Krymu, vyhlásil prvý námestník šéfa proruskej administratívy oblasti Sergej Kirijenko. Toto jeho tvrdenie cituje správa, ktorú distribuoval ruský poslanec Igor Kastjukevič.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Kirijenko zároveň uviedol, že prideľovanie ruských pasov sa v meste Cherson začne veľmi skoro, pričom budú ponúknuté „všetkým obyvateľom Chersonu, ktorí si želajú“ ruské občianstvo. Informuje o tom portál bbc.com.

O referende v Chersone sa hovorí odvtedy, ako ho začiatkom marca obsadila ruská armáda. Avšak najnovšia správa britského ministerstva obrany o situácii na Ukrajine konštatuje, že ukrajinské sily pokračujú v bojoch v oblasti a „v protiútokoch dosiahli určité úspechy ... vrátane opätovného získania predmostia na východnom brehu rieky Inhulec“.

Vojna na Ukrajine: Američania cvičia vojakov na používanie raketometov, obrana Donbasu pokračuje a Rusi útočia na Sjevjerodoneck

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že ruské sily v Donbase v priebehu uplynulého dňa nedosiahli významný postup. „Absolútne hrdinská obrana Donbasu pokračuje,“ povedal Zelenskyj vo videopríhovore.


Rusi podľa jeho slov očividne neočakávali, že sa stretnú s takým veľkým odporom a teraz sa snažia do oblasti presunúť dodatočných vojakov a techniku. Rovnaká situácia je podľa jeho slov v Chersonskej oblasti, ktorú ruskí vojaci okupovali na začiatku vojny.


Britské ministerstvo obrany v aktualizácii správy o vývoji situácie na Ukrajine v stredu uviedlo, že ukrajinskí obrancovia si udržiavajú pozície v meste Sjeverodoneck na východe krajiny napriek útokom ruských síl z troch smerov.

Ani jedna strana pravdepodobne v priebehu uplynulého dňa neobsadila významné územie, uviedol britský rezort obrany. Informuje o tom portál bbc.com.

Rusko sústreďuje svoje útoky v regióne Donbas, ale zostáva v obrannej pozícii v iných oblastiach, dodáva britské ministerstvo obrany. Konštatuje pritom, že ukrajinské sily dosiahli určité úspechy v protiútokoch v Chersonskej oblasti a opäť získali predmostie na východnom brehu rieky Inhulec.


Americká armáda začala výcvik ukrajinských vojakov na používanie sofistikovaných raketových systémov, ktorých dodanie Kyjevu minulý týždeň odsúhlasila administratíva prezidenta Joea Bidena. Hovorca Pentagónu Anton Semelroth uviedol, že ukrajinských vojakov cvičia na obsluhu raketometov HIMARS na výcvikovej základni Grafenwöhr v Nemecku a na iných miestach v Európe.


USA schválili poskytnutie Ukrajine štyroch presných raketových systémov stredného doletu v rámci balíka pomoci v sume 700 miliónov dolárov, ktorý odsúhlasili minulý týždeň. Podľa amerických predstaviteľov bude výcvik trvať približne tri týždne. USA doteraz na používanie rôznych druhov zbraní vycvičili približne 900 ukrajinských vojakov. Išlo napríklad aj o výcvik na používanie húfnic, ktoré sa presúvajú na frontové línie.

Svetová banka schválila uvoľnenie ďalších financií pre Ukrajinu v objeme 1,49 miliardy dolárov.


Ide o súčasť podporného balíčka v celkovej sume viac ako 4 miliardy dolárov, ktorý pomôže pri vyplácaní miezd vládnym a sociálnym pracovníkom, uviedla banka vo vyhlásení. Takmer 2 miliardy dolárov Svetová banka už Kyjevu vyplatila. Informuje o tom portál cnn.com.


Slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko prekročilo v utorok viac ako 2 243 osôb. Z toho bolo 657 mužov, 1 244 žien a 342 detí. O dočasné útočisko požiadalo 195 žiadateľov. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi za utorok takmer 2 500 osôb. Informoval o tom tlačový odbor kancelárie ministra vnútra.


Všetky činnosti v súvislosti s utečencami z Ukrajiny zabezpečovalo 38 policajtov, 37 hasičov, 87 colníkov, 147 vojakov, 61 dobrovoľníkov, 120 zamestnancov okresných úradov a 22 zamestnancov migračného úradu.

Celkovo už slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko od začiatku konfliktu na Ukrajine prekročilo viac ako 493-tisíc osôb, udelených bolo viac ako 80-tisíc dočasných útočísk. Na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu zaznamenali viac ako 240-tisíc osôb.


Ukrajinskí obrancovia si udržiavajú pozície v meste Sjevjerodoneck na východe krajiny napriek útokom ruských síl z troch smerov.


Uviedlo to v stredu britské ministerstvo obrany v aktualizácii správy o vývoji situácie na Ukrajine. Ani jedna strana pravdepodobne v priebehu uplynulého dňa neobsadila významné územie, uviedol britský rezort obrany. Informuje o tom portál bbc.com.


Rusko sústreďuje svoje útoky v regióne Donbas, ale zostáva v obrannej pozícii v iných oblastiach, dodáva britské ministerstvo obrany. Konštatuje pritom, že ukrajinské sily dosiahli určité úspechy v protiútokoch v Chersonskej oblasti a opäť získali predmostie na východnom brehu rieky Inhulec.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že ruské sily v Donbase v priebehu uplynulého dňa nedosiahli významný postup. „Absolútne hrdinská obrana Donbasu pokračuje,“ povedal Zelenskyj v utorok večer vo videopríhovore.


Rusi podľa jeho slov očividne neočakávali, že sa stretnú s takým veľkým odporom a teraz sa snažia do oblasti presunúť dodatočných vojakov a techniku. Rovnaká situácia je podľa jeho slov v Chersonskej oblasti, ktorú ruskí vojaci okupovali na začiatku vojny.


Rusko doteraz Ukrajine odovzdalo telá 210 bojovníkov, ktorí padli pri obrane mesta Mariupoľ. Uviedla to ukrajinská vojenská spravodajská služba. Väčšinou ide o telá posledných obrancov oceliarní Azovstaľ. Spravodajská služba nekonkretizovala, koľko tiel by ešte mohlo byť v troskách závodu.


Rusko, ktoré teraz kontroluje zničené prístavné mesto, začalo telá padlých odovzdávať minulý týždeň. Ukrajina v sobotu konštatovala, že obe strany si vymenili 320 tiel, pričom každá dostala telá 160 padlých. Ukrajinskí bojovníci bránili Azovstaľ takmer tri mesiace.


Najčítanejšia najnovšia správa

Verejné financie budú kvôli Matovičovi v katastrofálnom stave, tvrdí Truban a pridáva ďalšiu kritiku

verejne financie budu kvoli matovicovi v katastrofalnom stave tvrdi truban a pridava dalsiu kritiku

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban je presvedčený, že Slovensko potrebuje nového ministra financií.

Tvrdí, že súčasný minister a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič je len ministrom vlastných nápadov, nedokáže riešiť problémy, a preto verejné financie budú katastrofálne. Truban o tom informoval v pondelok na sociálnej sieti.

Skončí to hospodárskou katastrofou

„Ak bude ďalej improvizovať s verejnými financiami tak, ako sme ho nechali vymýšľať opatrenia v pandémii, čo viedlo k tomu, že sme skončili na chvoste Európskej únie (EÚ) s najvyššou úmrtnosťou, najnižšou zaočkovanosťou a nemocnicami, ktoré skolabovali, tak to skončí hospodárskou katastrofou," dodal podpredseda PS.

Snaží sa oklamať verejnosť

Podľa neho sa ministerstvo financií snaží oklamať verejnosť vývojom daňových príjmov uprostred roku.

Truban na sociálnej sieti citoval Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), „ak vláda nepríjme dodatočné opatrenia, deficit verejnej správy by mal v roku 2023 mierne klesnúť, následne v rokoch 2024 a 2025 vzrastie až k úrovni 4,5 percenta HDP." Podpredseda PS je presvedčený, že Matovič žiadne opatrenia neprijme.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie