• Dnes je: Sobota 24. februára 2024 meniny má Metej

ČESMAD Slovakia nepodporí blokádu hranice s Ukrajinou, stretnutie s UNAS nepovažuje za potrebné

ČESMAD Slovakia nepodporí blokádu hranice s Ukrajinou, stretnutie s UNAS nepovažuje za potrebné

ČESMAD Slovakia adresoval výzvu aj europoslancom a vedeniu Medzinárodnej únie cestnej dopravy (IRU), ktorá od združenia aj prevzala štafetu organizácie niektorých aktivít.

Združenie cestných dopravcov SR ČESMAD Slovakia sa úplne stotožňuje s tým, že nedávna Dohoda medzi Európskou úniou a Ukrajinou v cestnej doprave spôsobuje slovenským dopravcom problémy.

Blokáda východnej hranice

Stretnutie s vedením Únie autodopravcov Slovenska (UNAS) však nepovažuje za potrebné a blokádu východnej hranice plánovanú 1. decembra nepodporí.

„Nebudeme sa podieľať na vnútorných hrách UNAS-u. Ich nový predseda bol zvolený deviatimi hlasmi, čo jasne ukazuje relevantnosť únie,“ informoval v utorok prezident ČESMAD Slovakia Pavol Piešťanský.

Najväčšia domáca profesijná organizácia v cestnej doprave nerozumie logike zablokovať jeden hraničný priechod na Ukrajinu, ak ďalšie do Európskej únie zostanú otvorené. Podľa združenia je potrebná akcia na úrovni Bruselu.


„Veríme, že požiadavku na zrušenie alebo úpravu rozsahu výnimiek pre ukrajinských cestných dopravcov vyrokujú ministri dopravy dotknutých krajín v Európskej komisii,“ očakáva Piešťanský.

Znepríjemnenie života na východe

Navyše blokádou UNAS-u sa znepríjemní život obyvateľov na východe Slovenska. „Ak uzatvoríme výstup z EÚ na Ukrajinu, ukrajinské vozidlá tu budú dlhšie, čo má presne opačný efekt, ako potrebujeme,“ upozornil šéf ČESMAD Slovakia.


Na riešenie situácie s ukrajinskými vozidlami je potrebná čo najširšia európska podpora, združenie sa preto sústredí práve na kroky adresované Bruselu.


Doteraz zorganizovalo dve medzinárodné stretnutia najväčších dopravcov okolitých krajín z regiónu, kde prijali spoločné stanovisko. Zástupcovia viac ako 8-tisíc dopravných firiem, ktoré zamestnávajú cez 150-tisíc pracovníkov, odoslali spoločnú žiadosť Európskej komisii a ministrom národných vlád.

Výzva europoslancom

„Rokovali sme s ministrom dopravy Jozefom Rážom, získali jeho podporu nášmu plánu a pripravili podporný materiál na rokovanie ministrov dopravy v Bruseli 4. decembra. Ďalšie rokovanie s ministrom dopravy nás čaká už o pár dní,“ priblížil Piešťanský.


ČESMAD Slovakia takisto adresoval výzvu aj europoslancom a vedeniu Medzinárodnej únie cestnej dopravy (IRU), ktorá od združenia aj prevzala štafetu organizácie niektorých aktivít.

A rovnaké kroky urobili aj ostatné zapojené združenia. Vďaka výzve združenia na Generálne riaditeľstvo Európskej komisie pre dopravu DG MOVE sa aj na ich úrovni pripravuje stretnutie k téme ukrajinských dopravcov v EÚ.

Obchodná spolupráca ukrajinských kolegom

„Tieto kroky sú účinnejším riešením, ako symbolické štrajky na slovenskej hranici s Ukrajinou,“ tvrdí Piešťanský. Okrem toho združenie ponúklo ukrajinským kolegom aj obchodnú spoluprácu, ktorou by bolo možné zefektívniť a zrýchliť toky tovarov na Ukrajinu a naopak.

Za najvýznamnejší pokrok z doterajších rokovaní považujú to, že ukrajinská strana pripustila znovuzavedenie povolení vo vzájomnom styku a daná požiadavka nie je vôbec považovaná za nedohodnuteľnú.


Združenie považuje za dôležité čo najskoršie kroky na úrovni najvyšších politických reprezentácií EÚ, národných vlád a Ukrajiny.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Sobotu 24. február 2024

horoskopy na dnes sobotu 24 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Sobotu 24. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Máte chuť aj energiu niečo tvoriť. Veľa si vás v domácnosti neužijú. Nájdete si vždy dôvod, prečo nemôžete sedieť doma. Teraz si môžete dovoliť trochu sebeckosti a myslieť na svoj prospech.

Býk 21.4. - 21.5.

Peniaze zbytočne nerozhadzujte a nešpekulujte. Môžete mať veľké straty. Opatrne s novotami. V zabehaných koľajach viete lepšie chodiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Pri vašom spôsobe myslenia môžete ľahko naraziť na nepochopenie. Nechajte sa riadiť svojím šiestym zmyslom, ktorý vás dokáže lepšie usmerniť ako nejaká rozumová špekulácia.

Rak 22.6. - 22.7.

Neistota vás bude naďalej dráždiť. Mali by ste sa odreagovať, najlepšie v práci spojenej s fyzickou námahou. Zvýši to váš pokoj a zostanú po vás aj hmatateľné výsledky.
Všetky Horoskopy pre Sobotu 24. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie