• Dnes je: Nedeľa 25. júla 2021 meniny má Jakub

Český minister zahraničia Petříček končí, svoje odvolanie považuje za politické rozhodnutie

Český minister zahraničia Petříček končí, svoje odvolanie považuje za politické rozhodnutie

Minister vnútra Jan Hamáček oznámil Petříčkovi, že premiérovi Babišovi navrhne jeho odvolanie.

12.4.2021 (Webnoviny.sk) - Český minister zahraničných vecí Tomáš Petříček končí. Potvrdil to v pondelok na mimoriadnej tlačovej konferencii, informuje spravodajský portál TN.cz. Žiadnu konkrétnu kritiku pritom vraj na svoju prácu nepočul a považuje to za politické rozhodnutie.

Minister vnútra Jan Hamáček sa v nedeľu stretol s Petříčkom a oznámil mu, že premiérovi Andrejovi Babišovi navrhne jeho odvolanie. O tom sa špekulovalo už niekoľko týždňov.

Prezidentovi je tŕňom v oku

„Vnímam, že je to politické rozhodnutie," oznámil Petříček s tým, že nikto neprišiel so žiadnou konkrétnou kritikou jeho práce, s výnimkou hlavy štátu. „Nie je tajomstvom, že som Pražskému hradu a prezidentovi tŕňom v oku," skonštatoval. S Milošom Zemanom sa podľa jeho slov nezhodnú v otázkach elektrárne v Dukovanoch a najmä očkovania. Petříček totiž odmietal prijať neschválenú ruskú vakcínu Sputnik V, ktorú prezident presadzuje.

Na Petříčkov post by sa mal podľa dostupných informácií presunúť súčasný minister kultúry Lubomír Zaorálek a toho by mal vo funkcii nahradiť poslanec sociálnych demokratov Jan Birke. Ten už údajne ponuku stať sa ministrom kultúry prijal.

Dôvodom je jeho postoj k Sputniku

Výmena ministrov by sa mala uskutočniť v stredu. Prezident Miloš Zeman počas nedeľného rozhovoru pre Blesk.cz uviedol, že nebude odďaľovať Petříčkovo odvolanie. Jeho odchod si želal najmä v súvislosti s ministrovým postojom k spomenutej vakcíne Sputnik V.

Petříček v piatok prehral voľby na nového predsedu ČSSD, skončil ako druhý a nekandidoval ani do vedenia strany. Pozíciu predsedu obhájil práve Hamáček.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie