• Dnes je: Štvrtok 29. februára 2024 meniny má Radomír

Československo bolo pred revolúciou hotovostnou ekonomikou, dnes už sú bankové účty v mnohých prípadoch nevyhnutnosťou

Československo bolo pred revolúciou hotovostnou ekonomikou, dnes už sú bankové účty v mnohých prípadoch nevyhnutnosťou

Zaujímavou oblasťou sú podľa Sadovskej byty a ich cenový vývoj. Do roku 1989 sa byty prideľovali vo veľkej miere zdarma alebo stáli 20 až 40-tisíc korún československých.

Nežnú revolúciu z roku 1989 si každoročne pripomíname práve v novembrových dňoch. Pre Slovákov priniesla výrazné zmeny v spotrebe či nakupovaní. Výrazné zmeny podľa analytičky Wood & Company Evy Sadovskej nastali aj vo svete financií a investícií.

Československo bolo pred revolúciou hotovostnou ekonomikou. Ľudia dostávali mzdy a platili účty v hotovosti.

Výnimkou boli azda iba sporožírové účty, ktoré neskôr slúžili ako nástroj bezhotovostného platenia, ako napríklad inkasa, nájomného, poplatkov za telefón či poistného. Spomedzi sporiacich produktov boli populárnymi vkladné knižky, na ktoré si ľudia odkladali a sporili peniaze a takto si vytvárali finančnú rezervu.

Bežné účty ako nevyhnutná súčasť

V súčasnosti panuje v našej ekonomike už bezhotovostný platobný styk.

„Bežné účty sa stali nevyhnutnou súčasťou našich životov. Dostávame na ne výplatu, platíme z nich už takmer za všetko prostredníctvom platobných kariet, využívame elektronické bankovníctvo a keď potrebujeme hotovosť, vyberáme si ju prostredníctvom bankomatov,“ konštatuje Sadovská.

Pokroku pomohli aj smartfóny

Veľký pokrok v správe našich financií priniesli podľa nej aj smartfóny. Neporovnateľne pestrejšie je aj portfólio sporiacich produktov. Trh ponúka termínované vklady, sporiace účty, stavebné sporenie, či investičné životné poistenie.

O investovaní, tak ako ho poznáme dnes, nemohla byť pred revolúciou podľa Sadovskej ani reč. Slováci v súčasnosti majú podľa nej pestrú škálu investičných príležitostí ako zhodnotiť svoje finančné prostriedky.

„Faktom ale je, že Slováci naďalej držia zbytočne veľké množstvo peňazí na vkladových produktoch, a to až 60 %, a v investovaní sa tak vyspelejším ekonomikám EÚ pozeráme doslova na chrbát,“ poznamenala analytička.

Zmenil sa aj trh s nehnuteľnosťami

Zaujímavou oblasťou sú podľa Sadovskej byty a ich cenový vývoj. Do roku 1989 sa byty prideľovali vo veľkej miere zdarma alebo stáli 20 až 40-tisíc korún československých. V súčasnosti je už čakanie v poradovníkoch minulosťou. Za posledné desaťročia vznikol štandardný trh s bývaním a záujemcovia si môžu vyberať z podstatne širšej ponuky.

Ceny bytov však vzrástli podľa analytičky niekoľkonásobne na desiatky až stovky tisíc eur. Dnes tak na kúpu nehnuteľnosti musíme pracovať oveľa dlhšie ako pred revolúciou.

„Kým v roku 1989 jeden štvorcový meter vychádzal na päť dní strávených v práci, tak v súčasnosti je to osemnásobne viac, teda vyše 40 dní. Bez hypotéky či úveru na bývanie sa dnes mnohé slovenské domácnosti pri kúpe nehnuteľnosti nezaobídu,“ dodala analytička.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 29. február 2024

horoskopy na dnes stvrtok 29 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 29. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Nenechajte sa znechutiť momentálnou situáciou a pokračujte v nasadenom tempe. Nakoniec dobre viete, že čím viac prekážok máte pred sebou, tým viac vás to priťahuje.

Býk 21.4. - 21.5.

Intrigovanie a podráždenosť v komunikácii vám nepristane. Potlačte v sebe zlosť a mlčte, inak sa nepríjemne popálite. Očakáva vás príjemné prekvapenie vo vzťahoch.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Prestanete si všímať drobné problémy a sústredíte sa na vážne kroky v oblasti vášho profesionálneho záujmu. Niekto by chcel ťažiť z vašej nevedomosti.

Rak 22.6. - 22.7.

Môžete dosiahnuť veľa, ale zrieknite sa tvrdohlavosti. Snažte sa riešiť úlohy diplomaticky. Je na mieste opatrnosť pri styku s kontrolórom alebo revízorom.
Všetky Horoskopy pre Štvrtok 29. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie