• Dnes je: Piatok 23. októbra 2020 meniny má Alojzia

Česko v súvislosti s koronavírusom schválilo semafor pre cestovanie, Slovensko je medzi zelenými krajinami

Česko v súvislosti s koronavírusom schválilo semafor pre cestovanie, Slovensko je medzi zelenými krajinami

Česká republika chystá od 8. júna aj ďalšie menšie uvoľňovanie opatrení.

Česi budú môcť od 15. júna bez obmedzení cestovať do „zelených“ a „oranžových“ krajín. Vláda v súvislosti s ochorením Covid-19 schválila tzv. semafor.

Ako na Twitteri napísal minister zdravotníctva Adam Vojtěch, zelené krajiny sú bezpečné, oranžové so stredným rizikom nákazy a červené s vysokým rizikom. Testom sa podľa neho budú musieť pri ceste späť do Českej republiky preukázať iba tí, ktorí sa vracajú z krajiny označenej červenou farbou. „Cudzinci sa budú preukazovať testom pri ceste z oranžových a červených krajín,“ upresnil.

Česká republika chystá od 8. júna aj ďalšie menšie uvoľňovanie opatrení. „Navyšujeme maximálny počet ľudí na hromadných akciách na 500 osôb,“ informoval Vojtěch na Twitteri. Ako dodal, zvyšujú aj maximálnu kapacitu v zoo, botanických záhradách a podobných zariadeniach na 250 osôb na jeden hektár plochy.

„U divadiel, kín, koncertných siení, cirkusov a podobných prevádzok už za týždeň nebude nutné, aby prevádzkovatelia vyžadovali sedenie divákov v každej druhej rade a najviac dvoch osôb vedľa seba a od iných osôb ich oddeľovalo aspoň jedno volné sedadlo,“ priblížil Vojtěch.


Zmeny sa budú týkať aj reštauračných terás, kde už bude povolená neobmedzená prevádzka a na trhoviskách bude možné skúšať oblečenie priamo na mieste. Nové uvoľňovanie opatrení prinesie aj ďalšie zmeny pri nosení rúšok. Návštevníci kúpalísk a bazénov ich už nebudú povinní nosiť, pokiaľ budú od inej osoby vzdialení minimálne dva metre.


Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie