• Dnes je: Nedeľa 10. decembra 2023 meniny má Radúz

Česko prijalo prelomový plán na boj so závislosťami, zahŕňa aj legalizáciu marihuany

Česko prijalo prelomový plán na boj so závislosťami, zahŕňa aj legalizáciu marihuany

Nový akčný plán politiky v oblasti závislostí pre roky 2023 až 2025 v stredu schválila česká vláda.

6.4.2023 (SITA.sk) - Česká republika má nový akčný plán na boj so závislosťami. Plán okrem iného zahŕňa aj legalizáciu marihuany. Ako vyplýva z nového akčného plánu politiky v oblasti závislostí pre roky 2023 až 2025, ktorý v stredu schválila česká vláda, v oblasti fajčenia a ďalších návykových látok bude vláda nastavovať reguláciu a výšku daní podľa miery rizika.

"Akčný plán je postavený na prístupe harm reduction, teda minimalizácii škôd. Definuje cestu racionálnej regulácie a prevencie najväčších rizík. Neobsahuje nereálne politiky abstinencie v celej spoločnosti," uviedla vláda ČR.

Prvý raz sa zaoberajú problematikou závislostí

"Akčný plán zavádza revíziu modelu regulácie trhu s návykovými látkami a hazardnými hrami podľa miery ich škodlivosti. Napĺňame ním programové vyhlásenie vlády, ktoré sa historicky prvý raz zaoberá problematikou závislostí," uviedol na tlačovej konferencii po rokovaní vlády premiér Petr Fiala.

Akčný plán podľa neho vychádza z vyváženej politiky v oblasti závislostí a zodpovedá medzinárodným štandardom a skúsenostiam. Cieľom je predchádzať rizikám spojeným s nekontrolovateľným legálnym či, naopak, nelegálnym trhom a obmedziť dostupnosť návykových látok osobám mladším ako 18 rokov.

Prísne regulovaný trh s konope

Vláda podľa Fialu počíta aj so zavedením prísne regulovaného trhu s konope. Pravidlá trhu má vypracovať skupina expertov. Prioritou akčného plánu je zaistenie dostupnej siete služieb prevencie a liečby závislostí.


"Prevencia a liečba sú stále podceňovaný nástroj, aj keď vieme, že z dlhodobého hľadiska ušetria najviac finančných prostriedkov," uviedol národný koordinátor pre protidrogovú politiku Jindřich Vobořil.

Rôzna miera škodlivosti a regulácie

Akčný plán taktiež myslí na podporu výskumu a nových prístupov pri riešení závislostí. Plán má reagovať na súčasné poznatky a trendy a nastaviť reguláciu trhu s návykovými látkami a hazardnými hrami podľa miery ich škodlivosti.

"Máme už dostatok čísiel na to, aby sme vedeli regulovať efektívne. Mix systému prevencie, daňovej regulácie a cenotvorby a dostupnej siete včasnej pomoci neukončí problém so závislosťami. To možné nie je, a je to nerealistická a niekedy až škodlivá ideová ambícia. Dopady však dokážeme výrazne znížiť, a to tak sociálno-zdravotné ako aj tie ekonomické," dodal Vobořil. Rôzne návykové látky alebo hazardné hry majú podľa Vobořila rôznu mieru škodlivosti a je na mieste rozlišovať mieru regulácie.

 Akčný plán v boji so závislosťami

Český akčný plán v boji so závislosťami zdôrazňuje presadzovanie princípov vyváženej politiky tiež na medzinárodnej úrovni v nadväznosti na predsedníctvo Českej republiky v Rade EÚ v roku 2022. Cieľom je účinná a racionálna politika založená na vedeckých dôkazoch.


U nelegálnych drog cieli na témy dekriminalizácie a destigmatizácie ich užívateľov a dodržiavanie ľudských práv, v oblasti tabaku na podporu politiky harm reduction, teda znižovania škôd.


Ako zdôrazňuje česká vláda, akčný plán citlivo zvažuje rovnováhu medzi potrebnými regulačnými opatreniami a slobodou jednotlivca, princíp slobodného trhu a mieru škodlivosti jednotlivých produktov. K plneniu prioritných tém budú rozpracované konkrétne kroky, ktoré do konca júna tohto roka predložia na schválenie Rade vlády pre koordináciu politiky v oblasti závislostí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 10. december 2023

horoskopy na dnes nedelu 10 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Asi ste porušili nejaké príkazy a dnes sa objavia problémy. Prestaňte robiť starosti iným, lebo môže dôjsť k niečomu, čo sa už nedá napraviť.

Býk 21.4. - 21.5.

Dnes sa najľahšie dohovoríte s ľuďmi, s ktorými máte nejaký dlhodobý spor. Určite sa vám podarí vybaviť záležitosť, ktorá vás už dlhšie trápi.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Váš zámer ešte nie je zrelý na zverejnenie. Nerozhodujte, či ide o pracovný, alebo súkromný zámer. Mohli by ste všetko zakríknuť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ovládne vás pocit neistoty. Nebojte sa, nájdete správny postup. Zodpovedný prístup sa vám vyplatí, dozviete sa o zlepšení vašej finančnej situácie.Všetky Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie