• Dnes je: Piatok 23. apríla 2021 meniny má Vojtech

Česko posiela niekoľko pacientov s COVID-19 do Nemecka, pomoc krajine ponúklo aj Švajčiarsko

Česko posiela niekoľko pacientov s COVID-19 do Nemecka, pomoc krajine ponúklo aj Švajčiarsko

Koronavírus v Česku sa naďalej zhoršuje, stúpa aj počet ľudí s ťažkým priebehom COVID-19

V dôsledku preplnených nemocníc Česko vybavilo miesta pre pacientov s ochorením COVID-19 v Nemecku.

V stredu to po rokovaní krízového štábu povedal minister vnútra Jan Hamáček s tým, že pomoc ponúklo napríklad aj Švajčiarsko. Informuje o tom spravodajský portál Novinky.cz.

„Situácia je vážna, došlo na krízové scenáre. Dnes by sa podľa odborníkov mohol počet nových prípadov priblížiť k hranici 20-tisíc. Budeme sa snažiť robiť všetko pre to, aby sme situáciu zvládli,“ vyjadril sa minister.

Rokovať budú aj s Poľskom

Pre pacientov s COVID-19 vybavilo Česko 19 lôžok. Hamáček priblížil, že ponuku dostali aj od Švajčiarska, ktoré dáva k dispozícii 20 miest a ponúka tiež odvoz vlastným lietadlom. Česko tiež bude podľa ministra rokovať s Poľskom, ktoré by mohlo ponúknuť až 200 lôžok.

Krajina nebojuje len s nedostatkom nemocničných kapacít, ale aj nedostatkom personálu. Vláda preto bude rokovať aj o uložení pracovnej povinnosti ambulantnému personálu, aby pomohol v nemocniciach.


Pomáhať by mal na oddeleniach s pacientmi, ktorí majú ľahší priebeh COVID-19. Kedy to bude kabinet riešiť, zatiaľ nie je jasné.

Situácia sa zhoršuje

Epidemická situácia sa v Českej republike v ostatných týždňoch zhoršuje. Laboratóriá v utorok odhalili ďalších 16 642 prípadov nákazy koronavírusom, čo je o zhruba 800 viac ako pred týždňom a zároveň najviac od 6. januára.


Nemocnice sú plné a na jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS) sú rekordné počty pacientov. Pardubický kraj preto v utorok vyhlásil stav hromadného postihnutia osôb, ktorý sa vyhlasuje v prípade hromadných nešťastí.


Z hľadiska počtu voľných lôžok na JIS je najhoršia situácia v Karlovarskom kraji, no zle sú na tom aj ostatné regióny. Podľa Hamáčka sa dá očakávať, že podobne ako Pardubický kraj budú postupovať aj ďalšie kraje.

Koronavírus v Česku sa naďalej zhoršuje, stúpa aj počet ľudí s ťažkým priebehom COVID-19

České laboratóriá v utorok odhalili ďalších 16 642 prípadov nákazy koronavírusom. Je to o približne 800 viac ako minulý utorok. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz, podľa ktorého sa v posledných dňoch zvyšuje aj počet ľudí na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

Počet obetí presiahol 20-tisíc


V utorok nákazu potvrdili u 16 642 ľudí, pred týždňom zaevidovali 15 835 nových prípadov a pred dvoma týždňami to bolo 12 602. Je tak jasné, že situácia v Česku sa zhoršuje, konštatuje TN.cz.

V krajine aktuálne evidujú 154 580 aktívnych prípadov, v nemocniciach leží 8 162 pacientov s COVID-19 a 1 661 z nich je v ťažkom stave. Počet obetí pandémie v Česku do stredajšieho rána dosiahol 20 941.

Pardubický kraj nemá voľné lôžka

Hajtman Pardubického kraja Martin Netolický v utorok vyhlásil stav hromadného postihnutia osôb, ktorý sa vyhlasuje v prípade hromadných nešťastí, napríklad veľkej dopravnej nehody s veľkým počtom zranených. Štyri z piatich krajských nemocníc totiž vyčerpali svoje kapacity lôžok intenzívnej starostlivosti a už nedokážu prijímať nových pacientov.

V stredajšej relácii Napřímo, portálu TN.cz, pritom minister zdravotníctva Jan Blatný skonštatoval, že podobne zrejme bude treba konať aj inde. „Pravdepodobne rovnako budú musieť postupovať aj ďalšie oblasti alebo nemocnice. Zložitá situácia je napríklad Plzenskom a Stredočeskom kraji,“ upozornil Blatný.


Kto by sa proti COVID-19 nemal očkovať? Lekárka vysvetlila, čo môže vakcína Comirnaty spôsobiť

Pandémia COVID-19 je výsledkom klimatických zmien. Čína nemusí byť jediným ohniskom nových vírusov

Kedy sa Slovensko zotaví z pandémie? Podľa futurológa Klinca jeden zo scenárov je, že nikdy

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie