• Dnes je: Štvrtok 01. júna 2023 meniny má Žaneta

Českí odborári protestovali v Prahe proti zvýšeniu veku odchodu do dôchodku, pridal sa k nim aj Babiš

Českí odborári protestovali v Prahe proti zvýšeniu veku odchodu do dôchodku, pridal sa k nim aj Babiš

Na demonštrácii sa zúčastnili aj ďalší lídri opozičných parlamentných aj mimoparlamentných strán.

29.3.2023 (SITA.sk) - Českí odborári v stredu spoločne s opozičnými stranami protestovali proti vládnemu návrhu zvýšiť vek na odchod do dôchodku o štyri roky, a to na 68 rokov.

Pred budovou úradu vlády v Prahe sa zhromaždilo približne 2-tisíc demonštrantov, aby vyjadrili nespokojnosť s týmto plánom. "Budeme sa brániť," vyhlásil šéf odborového zväzu KOVO Roman Ďurčo pred nahnevaným davom.

Český minister práce a sociálnych vecí Marian Jurečka v poslednom období pribrzdil originálny návrh penzijnej reformy, ale jeho ministerstvo vo vyhlásení uviedlo, že zvýšenie veku pre odchod do dôchodku zostáva na rokovacom stole.

Vláda ešte len musí dokončiť plán dôchodkovej reformy, ktorá je podľa nej nutná, aby sa český penzijný systém stal životaschopným.


Na demonštrácii sa zúčastnili aj lídri opozičných parlamentných aj mimoparlamentných strán, vrátane šéfa hnutia ANO expremiéra Andreja Babiša. Babiš vyzval odborové zväzy, aby zorganizovali väčšie protesty a sľúbil svoju podporu.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť, hovorí odborník o slovenskom zdravotníctve

tolko veci je financovanych ktore by financovane ani nemuseli byt hovori odbornik o slovenskom zdravotnictve

Ministerstvo zdravotníctva SR je z hľadiska čerpania eurofondov jedno z najslabších. V debate na konferencii Vizionári 2023 to uviedol odborník Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) na zdravotníctvo Peter Stachura.

Narážal tak na problémy spojené s výstavbou nemocnice Rázsochy a nesystematické čerpanie eurofondov. Podľa Stachuru je využitie peňazí z plánu obnovy povinnosťou štátu.

„Potrebujeme dofinancovať zdravotníctvo, bez toho sa to nedá. Zdravotníctvo musí byť prioritou budúcej vlády,“ tvrdí.

Financovanie banálnych vyšetrení

Zdravotníctvo na Slovensku podľa Stachuru nezvláda financovanie banálnych vyšetrení a problém je v nesystematickosti.


„Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť. Máme nadbytočné množstvo CT vyšetrení, MR vyšetrení a predoperačné vyšetrenia robíme duplicitne. Robotická chirurgia sa rozbieha ako huby po daždi. Tieto veci sa musia zadefinovať, kde to má zmysel a kde to zmysel nemá,“ zdôraznil.

Preventívne prehliadky


Expert KDH sa vyjadril aj k téme primárnych prevencií na Slovensku. Problémom podľa neho je to, že sa nemerajú žiadne dáta z preventívnych prehliadok.

„Nemeriame, čo vlastne z tej preventívy máme. Nevieme, aké sú dáta, nechávame ľudí chodiť na preventívne prehliadky a nevieme, čo z toho majú, či naozaj máme záchyt nejakých ochorení,“ povedal.


Na racionálnom nastavení systému sa podľa Stachuru vedia ušetriť zdroje v zdravotníckom sektore.


Počasie