• Dnes je: Utorok 25. januára 2022 meniny má Gejza

České COVID pasy budú platiť iba deväť mesiacov, ľudia sa musia preočkovať

České COVID pasy budú platiť iba deväť mesiacov, ľudia sa musia preočkovať

Vakcína je vhodná pre tehotné aj deti

Ľudom zaočkovaným dvoma dávkami vakcíny proti koronavírusu v Česku vyprší po deviatich mesiacoch platnosť ich certifikátov.

Budú sa teda musieť nechať zaočkovať posilňujúcou treťou dávkou vakcíny, inak ich budú považovať za neočkovaných.

Vo štvrtok to oznámil minister zdravotníctva v demisii Adam Vojtěch s tým, že nové pravidlo začne platiť od 1. januára 2022. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.

Na preočkovanie sú tri mesiace

„Preočkovanie sa koná už od septembra, veríme tomu, že sa zvyšok preočkuje a že to zvládneme. Hovoríme to vopred, aby ľudia neboli prekvapení,“ vyjadril sa Vojtěch.

Minister vysvetlil, že stále platí, že po šiestich mesiacoch od tretieho očkovania príde SMS správa o preočkovaní a ľudia na to majú potom tri mesiace. Po posilňujúcej dávke bude zatiaľ certifikát platný na neurčito.


V budúcnosti by sa pritom ľudia mali podľa Vojtěcha pri preočkovaní spoliehať na praktických lekárov.

Vakcína je vhodná pre tehotné aj deti

Ministerstvo zdravotníctva tiež odporučí ľuďom zaočkovaným jednodávkovou vakcínou Janssen preočkovať sa po dvoch mesiacoch mRNA vakcínou. Vojtěch avizoval, že primárne budú používať očkovaciu látku od firmy Moderna. Certifikát bude pri tejto vakcíne platiť deväť mesiacov.


Vojtěch vo štvrtok odporučil aj očkovanie detí a tehotných žien. „Musíme robiť osvetu, aby praktickí lekár neodporúčali tehotným ženám sa neočkovať,“ povedal. Deti by mali očkovať prevažne pediatri, ktorým začne dodávateľ rozvážať dávky od 13. decembra.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie