• Dnes je: Nedeľa 02. októbra 2022 meniny má Levoslav

Česká vláda poslala pre vojnu na Ukrajine NHL list, ruskí hojekisti nie sú v Prahe vítaní

Česká vláda poslala pre vojnu na Ukrajine NHL list, ruskí hojekisti nie sú v Prahe vítaní

Tento krok uvítala i česká hokejová legenda Dominik Hašek.

23.9.2022 (Webnoviny.sk) - Vojna na Ukrajine spôsobila niekoľko ďalších vrások plánovanému návratu zámorskej hokejovej NHL do Európy. Česká metropola Praha na budúci mesiac privíta otváracie duely nového ročníka 2022/2023 medzi mužstvami Nashville Predators a San Jose Sharks, čo budú prvé stretnutia NHL mimo Severnej Ameriky od začiatku pandémie koronavírusu.

České ministerstvo zahraničných vecí však obom spomenutým klubom oznámilo, že z dôvodu ruskej invázie na Ukrajinu nebudú v Prahe vítaní žiadni ruskí hokejisti. Podľa agentúry AP to nemusí znamenať úplný zákaz vstupu ruských hráčov na české územie, no vnieslo to neistotu do projektu zápasov v Európe, na ktorý je zámorská profiliga hrdá.

Ruskí hráči bez víz

Nashville a San Jose nastúpia v pražskej O2 Aréne v zápasoch základnej časti v dňoch 7. a 8. októbra. Na súpiskách oboch tímov však nefiguruje veľa Rusov. Za Nashville hráva útočník Jakov Trenin a San Jose má Alexandra Barabanova spolu s Jevgenijom Svečnikovom, ktorý je v tréningovom kempe na základe dohody o skúške.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Môžeme potvrdiť, že české ministerstvo zahraničných vecí poslalo list NHL, aby upozornilo, že v tejto chvíli by Česká republika ani iný štát v schengenskej zóne nemal udeľovať víza ruským hráčom pre vstup na naše územie,“ uviedol vo vyhlásení námestník ministra zahraničných vecí Martin Smolek.

Žiadna propagácia ruskej agresie

Zástupca komisára NHL Bill Daly vo štvrtok pre agentúru AP povedal, že nemá „žiadne starosti“ o hráčov, ktorí majú cestovať do Prahy. Dodal, že hráči majú príslušné víza. Daly ani ministerstvo nepovedali, či profiliga na list odpovedala. České ministerstvo uviedlo, že zákaz ruských športovcov na športových podujatiach v krajinách Európskej únie odporučili aj ministri športu EÚ.

„Je to veľmi dôležité pre podporu nášho ukrajinského spojenca a bezpečnosť našich občanov. Áno, nechceme tu žiadnu propagáciu ruskej agresie. V prvom rade chránime svoje životy a životy našich spojencov,“ uvítal krok ministerstva legendárny český hokejový brankár Dominik Hašek, ktorý od začiatku ostro vystupuje proti ruskej vojenskej agresii.


Najčítanejšia najnovšia správa

Po alkohole siahnu čoraz mladšie deti, najrizikovejšou skupinou sú žiaci siedmych ročníkov

po alkohole siahnu coraz mladsie deti najrizikovejsou skupinou su ziaci siedmych rocnikov

2.10.2022 (Webnoviny.sk) - Deti počas pandémie začali častejšie užívať alkohol. Používali ho na zahnanie úzkosti, samoty i negatívnych pocitov počas izolácie. Už trinásťroční skúšajú alkohol s kamarátmi či sami, no častejšie siahnu po cigarete.

Vyplýva to z dotazníkov projektu Hovorme o alkohole. Alkohol skúšajú i mladšie deti. Pri pití sú deti najčastejšie ovplyvňované rovesníkmi či staršími kamarátmi. Piť zvyknú príležitostne, najčastejšie raz týždenne.

Šokujúce priznania žiakov

Obvykle pijú na rôznych oslavách, keď chcú zapadnúť, prípadne keď chcú byť sebavedomejší alebo sa chcú zbaviť negatívnych pocitov. Okrem alkoholu skúšajú i cigarety a drogy.

Rôzne elektronické či vaporizované cigarety sú v súčasnosti považované za módne a zadovážiť si fľašu alkoholu, prípadne i drogy, tiež nie je pre deti problematické.

„Projekt je určený žiakom siedmych ročníkov a doteraz sa doň zapojilo vyše 15-tisíc žiakov zo 190 škôl po celom Slovensku. Žiaci počas interaktívnych hodín hovoria o alkohole s vyškolenými lektormi, počúvajú príbehy svojich rovesníkov, hovoria o vlastných skúsenostiach a zážitkoch. Niektoré priznania doslova šokujú aj skúsených lektorov,“ opísal projekt Tomáš Huba z OZ Fórum Pi s rozumom (FPSR).

Doplnil, že práve deti v siedmom ročníku sú veľmi rizikovou skupinou, pretože v tomto veku sa po prvýkrát stretávajú s alkoholom, a to medzi kamarátmi, alebo v rodine. Zároveň sa sami za deti nepovažujú, no sú veľmi ovplyvniteľní. Podľa Hubu treba s nimi o alkohole otvorene hovoriť.

Zakázané ovocie najlepšie chutí

Podľa prieskumu občianskeho združenia každý štvrtý rodič sám ponúkne dieťaťu alkohol. Častokrát ide o pivo, ktoré je mylne spolu s vínom považované za „mäkký" alkohol. Huba tvrdí, že delenie alkoholu na mäkký a tvrdý je omyl.

Doplnil, že jeden deciliter vína, dve a pol decilitra piva a tri centilitre vodky majú rovnaký obsah alkoholu. Podľa lektorky Zuzany Žilinčíkovej deti často pijú, pretože im je alkohol zakazovaný, a ony chcú vyskúšať zakázané. Tiež tým, že vidia dospelých piť, považujú pitie alkoholu za normálne. Používajú ho na zahnanie nudy, frustrácie i samoty.


„Je veľký rozdiel medzi tým, keď dieťa vníma alkohol ako čosi výnimočné a tým, že ho vníma ako úplne bežnú a niekedy aj neodmysliteľnú súčasť života. Len na nás záleží, ako bude dieťa k alkoholu pristupovať, no striktné zákazy a tresty nie sú tá správna cesta. Najmä staršie deti túžia najsilnejšie po tom, čo im zakazujeme,“ vysvetľuje psychológ Josef Šedivý z OZ Sananim, ktoré sa venuje drogovým závislostiam a spolupracuje s FPSR.


Dodal, že deťom treba vysvetliť, že alkohol môže rozvracať vzťahy i zdravie, a tiež že nie je znakom úspechu, atraktivity či zrelosti.

Tvrdšie tresty za alkohol za volantom

Podľa lektorky deti vítajú prednášky Hovorme o alkohole. Oceňujú najmä možnosť otvorene hovoriť o alkohole. Tínedžri tiež nechápu, prečo polícia nerobí častejšie razie na alkohol.

Ocenili by aj tvrdšie tresty za alkohol, a to najmä u vodičov. Pozitívne možno vnímať výsledky prieskumu WHO, podľa ktorého postupne klesá miera nadmerného požívania alkoholu medzi mladistvými. V prípade dospelých sa za posledných desať rokov spotreba alkoholu znížila o 10 percent.


OZ Fórum Pi s rozumom vykonáva prevenciu i osvetu a vzdeláva deti i dospelých v záujme zodpovedného prístupu k alkoholu. Projekt Hovorme o alkohole vstupuje v školskom roku 2022/2023 do šiesteho ročníka.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie