• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Česká koruna je čoraz silnejšia. Čo to znamená pre Slovákov?

Česká koruna je čoraz silnejšia. Čo to znamená pre Slovákov?

Pre lepšiu ilustráciu, víkendový výlet v Prahe, počas ktorého miniete 14 000 korún, by stál ‚po starom‘ 588 eur. Dnes by to bolo necelých 620 eur.

Niektorí počas leta necestujú na exotické dovolenky, no cielia na naše susedné krajiny.

Ak ste v minulosti vycestovali za rodinou alebo na výlet do Česka, boli ste zvyknutí, že jedno euro je zhruba 25 až 27 českých korún.

Takýto výmenný kurz platil podľa investičnej platformy Portu celú dekádu medzi rokmi 2010 až 2020. Odvtedy sa však česká koruna významne posilnila, predovšetkým pre promptné rozhodnutia Českej národnej banky zvýšiť základnú úrokovú sadzbu.

Česi si môžu dovoliť viac

Ako skonštatoval analytik Portu Marek Malina, dnes dostanete pri výmene eura namiesto obvyklých 25,5 CZK len 24,15 CZK. To podľa analytika znamená, že výlet do Prahy sa Slovákom predražil o zhruba 5 % len pre vývoj menového kurzu.

„Pre lepšiu ilustráciu, víkendový výlet v Prahe, počas ktorého miniete 14 000 korún, by stál ‚po starom‘ 588 eur. Dnes by to bolo necelých 620 eur. Opačne to je pri ceste českých turistov na Slovensko. Vďaka silnejšej korune si môžu dovoliť minúť za rovnakú výplatu v Tatrách alebo v Bratislave viac,“ poznamenal Malina.

Maďarský forint a poľský zlotý

U južných susedov sa maďarský forint od roku 2012 voči euru konštante oslabuje. Zatiaľ čo v roku 2012 sme za hranicami dostali za euro menej ako 300 maďarských forintov, v októbri minulého roku to bolo 430 forintov. Za desaťročie sa tak euro posilnilo voči forintu až o 50 %.

„Inými slovami, ľudia si mohli pri príchode do Maďarska za rovnaký plat užiť výrazne viac ako v minulosti. Odvtedy sa však forint voči euru posilňuje a aktuálny výmenný kurz je 379 forintov za jedno euro,“ uviedol analytik.


Slovákom sa oproti minulému roku výlet do Maďarska predražil už len z dôvodu výmenného kurzu. Oproti októbru až o 12 %. Minulý rok by sme na 250 000 forintov potrebovali 581 eur, dnes je to 660 eur. To predstavuje rozdiel 59 eur. K nepriaznivému vývoju kurzu treba pripočítať podľa Malinu aj infláciu. Maďarsko ju má vôbec najvyššiu v EÚ. V júni dosiahla až 20,1 %.


Podobné je to podľa analytika s poľským zlotým. Ten sa voči euru za posledný rok posilnil o 6,1 %. To znamená, že výlet do Poľska vyjde taktiež drahšie.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 11. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 11 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Budete tvrdo pracovať a dosiahnete pokrok v štúdiu alebo v povolaní po odbornej stránke. Financie však nezískate. Vo výhľade sú i ďalšie sporné udalosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak sa ráno objavia pochybnosti, celý deň bude úspešný. Dnes musíte postupovať opatrne. Nedovoľte, aby niekto odhalil vaše plány. Mohol by to zneužiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete musieť nechať všetky menej dôležité veci bokom. Budete mať čo robiť, aby ste stihli všetko to, čo ste začali a čo musíte neodkladne dokončiť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak prejavíte príliš veľa ochoty v jednej veci, dopadnete nedobre. Môže sa vám stať, že veci, ku ktorým ste pristupovali dobrovoľne, sa zmenia na povinnosť.Všetky Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie