• Dnes je: Utorok 07. júla 2020 meniny má Oliver

Česi si stovkami podujatí pripomínajú 30. výročie nežnej revolúcie, premiéra Babiša vypískali

Česi si stovkami podujatí pripomínajú 30. výročie nežnej revolúcie, premiéra Babiša vypískali

Potlačenie demonštrácie na Národnej triede pred 30 rokmi pripomenie o 17:11 zvonenie zvonov po celej krajine.

17.11.2019 (Webnoviny.sk) - Česi si v nedeľu stovkami podujatí po celej republike pripomínajú 30. výročie Nežnej revolúcie a 80. výročie udalostí, ktoré viedli k uzavretiu vysokých škôl nacistami. Ministri za stranu ANO na čele s premiérom Andrejom Babišom už skoro ráno položili kvety a zapálili sviečky na pražskej Národnej triede. Prítomní ľudia ich však vypískali. Protestujúci na Babiša čakali napríklad s transparentom "Bráňme sa" a nápisom "Bureš, ani to neskúšaj!“. Informuje o tom portál www.irozhlas.cz.

Praha hlavným dejiskom osláv

Hlavným dejiskom osláv bude Praha, kde sa uskutočnia rôzne sprievody, happeningy, koncerty, príhovory a ďalšie akcie k Dňu boja za slobodu a demokraciu sa budú konať aj v ďalších mestách. Podujatia v hlavnom meste budú sprevádzať aj dopravné obmedzenia.

V centre Prahy sa prepojí niekoľko akcií zastrešených Festivalom slobody - študentami organizovaný Slobodný november na Albertove, Koncert pre budúcnosť na Václavskom námestí a Korzo Národné, ktoré sa potiahne z Národnej triedy na Jungmannovo námestie.

Zvonenie zvonov po celej krajine

Predsedovia vlád krajín V4, vrátane českého premiéra Babiša, položia na okraji Bratislavy vence k pamätníku Brána slobody a premiér sa večer v slovenskej metropole zúčastní aj na slávnostnom koncerte, ktorý Slovensko pripravilo k výročiu revolúcie.

Potlačenie demonštrácie na Národnej triede pred 30 rokmi pripomenie o 17:11 zvonenie zvonov po celej krajine. K akcii sa podľa Českého rozhlasu pridala aj väčšina rozhlasových staníc tým, že v rovnakom čase pustia pieseň Modlitba pro Martu.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie