• Dnes je: Pondelok 25. októbra 2021 meniny má Aurel

Česi sa musia naučiť žiť v nájmoch a zbaviť sa fetišu vlastného bývania, dôvodom je rast cien nehnuteľností

Česi sa musia naučiť žiť v nájmoch a zbaviť sa fetišu vlastného bývania, dôvodom je rast cien nehnuteľností

Pri dnešnej cene nehnuteľností najmä v mestách, ako je Praha alebo Brno, je ich investičný výnos pomerne nízky.

Česi sa budú musieť naučiť žiť v nájmoch a zbaviť sa svojho fetišu vlastníckeho bývania.

V súvislosti s aktuálnym vývojom cien nehnuteľností v Českej republike si to myslí hlavný ekonóm Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Ak Česi podľa neho postupne prijmú mentalitu obyvateľov, napríklad, v Nemecku, vo Švajčiarsku alebo v Rakúsku, kde je nájomné bývanie oveľa rozšírenejšie a nikomu to nepripadá ekonomicky nerozumné, uľahčí im to život.

Nízky investičný výnos

„Pri dnešnej cene nehnuteľností najmä v mestách, ako je Praha alebo Brno, je ich investičný výnos pomerne nízky,“ informoval v piatok Kovanda s tým, že sú výnosnejšie investičné alternatívy.

Čím vyššiu cenu nehnuteľnosti majú, o to sú podľa neho menej výnosné, ak nájmy nerastú porovnateľným tempom ako práve ceny nehnuteľností, čo v poslednom období nerastú.

Lacnejšie vyjdú menšie mestá

Rozumnejšie než nákup bytu v Prahe či Brne môže byť podľa ekonóma bývanie v prenájme v týchto mestách a kúpa nehnuteľnosti na prenájom v lacnejších mestách ako Ústí nad Labem alebo Ostrava. I tam však teraz ceny realít mohutne rastú.

„Preto rozhodne nie je nerozumné, keď človek zostane v prenájme a usporené prostriedky bude investovať napríklad do akcií. Pokiaľ začne investovať do akcií v pomerne mladom veku trebárs okolo 35 rokov, za celý život mu aj napriek prepadom búrz akcie vynesú mnohonásobne viac než vlastnená nehnuteľnosť,“ dodáva Kovanda. Z týchto výnosov podľa neho nebude problém zaplatiť si veľmi dôstojnú starobu hoci v prenájme.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie