• Dnes je: Streda 21. februára 2024 meniny má Eleonóra

Čerpanie starých eurozdrojov sa blíži k 11 miliardám eur, najvyšší nárast zaznamenal regionálny program

Čerpanie starých eurozdrojov sa blíži k 11 miliardám eur, najvyšší nárast zaznamenal regionálny program

Ako minister dodal, úradnícka vláda sa snaží zachraňovať staré eurofondy, naštartovať nové a transformovať niektoré regióny investíciami do ekologických riešení.

6.7.2023 (SITA.sk) - Využívanie finančných prostriedkov Európskej únie v dobiehajúcom programovom období 2014 až 2020 dosiahlo k 30. júnu 10,67 miliardy eur a ostáva vyčerpať ešte 3,83 miliardy eur.

Dočasne poverená podpredsedníčka vlády pre Plán obnovy a odolnosti SR a eurofondy Lívia Vašáková o tom informovala po štvrtkovom rokovaní vlády.

Podiel čerpania eurozdrojov sa v priebehu júna zvýšil medzimesačne zo 70,41 % na 73,58 % „Čerpanie za posledný mesiac bolo 458 miliónov eur,“ uviedla vicepremiérka.

Dočerpanie starých eurofondov

Vláda znova prerokovala informáciu o stave implementácie európskych štrukturálnych a investičných fondov a plánu obnovy. Podľa Vašákovej prijali uznesenie zamerané na zefektívňovanie procesu dočerpania starých eurofondov, napríklad zjednodušovaním verejného obstarávania.

„Takisto rezorty budú mať za úlohu nájsť náhradné opatrenia pre prípad, že by nebolo možné zazmluvnené projekty zrealizovať. Sú to rýchle opatrenia na to, aby sme peniaze do konca roka vedeli vyčerpať,“ priblížila Vašáková.


Ďalšie úlohy sa podľa nej týkajú jednotlivých rezortov a plánu obnovy. Napríklad, Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie dostalo úlohy ku kvantovým komunikačným technológiám a k superpočítaču.

Najvyššiu úroveň čerpania starých eurofondov z programového obdobia 2014 až 2020 zároveň v júni tohto roka dosiahol Integrovaný regionálny operačný program (IROP).

Fond na spravodlivú transformáciu

Medzimesačný nárast o 10,84 % v tomto programe, ktorý je v pôsobnosti Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, je najvyšší od vstupu Slovenska do Európskej únie v roku 2004. Po štvrtkovom rokovaní vlády o tom informoval dočasne poverený minister investícií Peter Balík.


„V Operačnom programe Integrovaná infraštruktúra za posledný mesiac narástlo čerpanie o 3,44 % a pri ostatných operačných programoch do 1 %,“ uviedol.

V rámci programového obdobia 2021 až 2027 chce rezort investícií v piatok vyhlásiť v Programe Slovensko tretiu výzvu na čerpanie nových eurofondov. Podľa ministra investícií bude zameraná na obnovu regionálnych ciest druhej a tretej triedy v objeme 46 miliónov eur.


Prvá vyhlásená výzva v hlavnom programe na využívanie eurozdrojov sa týka Fondu na spravodlivú transformáciu, resp. podpory odborného vzdelávania na stredných školách za 46 miliónov eur.

Integrácia rómskych komunít

Druhá výzva, ktorá bola vyhlásená začiatkom tohto týždňa, je zameraná na podporu integrácie marginalizovaných rómskych komunít v celkovej alokácii 50 miliónov eur,“ pripomenul Balík.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 21. február 2024

horoskopy na dnes stredu 21 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Ak nechcete vyvolať v okolí chaos, mali by ste dať najavo, že o tretieho nemáte záujem. Nerozčuľujte sa kvôli chybám iných, dôležité je, že ich nerobíte vy.

Býk 21.4. - 21.5.

Zdá sa, že dnešný večer bude veľmi zaujímavý. Ak čakáte návštevu, prinesie vám milú pozornosť, ak čakáte poštu, správy budú priaznivé. Je na mieste zachovať primeraný pokoj.

Blíženci 22.5. - 21.6.

V záležitosti svojho srdca nestrácajte trpezlivosť. Postupne sa vyriešia všetky problémy, ktoré sa dnes zdajú neprekonateľné. Ak pociťujete nedostatok energie, treba ju načerpať niekde v prírode.

Rak 22.6. - 22.7.

Už ráno sa s niekým pohneváte. I keď si to nepriznáte, na konflikte máte veľký podiel. Po nejakom rozhovore si uvedomíte, čo skutočne chcete.
Všetky Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie