• Dnes je: Štvrtok 22. februára 2024 meniny má Etela

Čerpanie eurofondov od nástupu úradníckej vlády vzrástlo o niekoľko percent, tvrdí vicepremiérka Vašáková

Čerpanie eurofondov od nástupu úradníckej vlády vzrástlo o niekoľko percent, tvrdí vicepremiérka Vašáková

Po odrátaní zdrojov ostáva na klasické projekty 2,4 miliardy eur.

26.7.2023 (SITA.sk) - Využívanie starých eurofondov z obdobia 2014 až 2020 sa zrýchlilo vďaka systematickému koordinovaniu na najvyššej úrovni.

Nárast čerpania eurofondov

Podpredsedníčka vlády pre Plán obnovy a odolnosti a eurofondy Lívia Vašáková po rokovaní vlády v stredu tiež informovala, že pravidelné rokovania aj o eurofondoch má zmysel.

„Odkedy nastúpila vláda odborníkov, narástlo čerpanie eurofondov o 4,5 %, čo v prepočte znamená o 650 miliónov eur. Dočerpať ostáva 3,7 miliardy eur,“ uviedla vicepremiérka.

Po odrátaní zdrojov na riešenie energetickej krízy a pomoci utečencom z Ukrajiny ostáva na klasické projekty využiť 2,4 miliardy eur.

Čerpanie eurozdrojov k 21. júlu dosiahlo 10,8 miliardy eur a miera 74,5 % z alokácie desiatich programov v objeme 14,5 miliardy eur.

Rizikové sú veľké operačné programy

„Doteraz sme mali päť eurovlád. Bolo zadaných 139 úloh, z toho 87 bolo splnených, ďalšie sú v priebehu plnenia,“ priblížila Vašáková.


Najrizikovejšie sú podľa nej naďalej veľké operačné programy, najmä Kvalita životného prostredia, Integrovaná infraštruktúra a prioritná os 6 v programe Ľudské zdroje.


„Odkedy nastúpila úradnícka vláda, vyhlásili sme 21 výziev za okolo 900 miliónov eur, pri pláne obnovy to bolo 17 výziev za 700 miliónov eur a v prípade Programu Slovensko 4 výzvy za 180 miliónov eur,“ podotkla vicepremiérka.

Cieľ je znížiť sumu rizikových eurofondov

Premiér Ľudovít Ódor označil za cieľ znížiť sumu rizikových eurofondov z 800 miliónov eur na menej ako polovicu.

„Uvidíme, či sa nám to podarí, ale v každom prípade robíme na tom veľmi intenzívne. Aj čerpanie v poslednom období smeruje k tomu, že by sme v tomto snažení mohli byť úspešní,“ povedal.

V polovici septembra bude podľa neho jasné, aký objem eurofondov z obdobia 2014 až 2020 sa bude presúvať do nového obdobia 2021 až 2027.

Kritika na bývalú vládu

Poslanec a podpredseda strany Hlas - SD Richard Raši informoval, že vláda úradníkov potvrdila, že ich predchodcovia boli podľa neho absolútne neschopní a mimo reality.


„Čerpanie starých eurofondov zrýchlila štvornásobne a aj tak máme nevyčerpaných 3,7 miliardy eur. Znamená to, že vlády Igora Matoviča a Eduarda Hegera, v ktorých za eurofondy zodpovedala Veronika Remišová, nerobili doslova nič,“ tvrdí Raši.

Pri kritike bývalých vlád Raši opäť nespomenul, v akom stave zanechal čerpanie eurofondov, keď ako vicepremiér pre investície a informatizáciu vo vláde na čele so Smerom-SD končil v marci 2020.

Využívanie eurozdrojov

Teda v poslednom riadnom roku obdobia 2014 až 2020. Využívanie eurozdrojov, vrátane Programu rozvoja vidieka, bolo vtedy v objeme 4,9 miliardy eur, čiže na úrovni 32 % z vtedajšej celkovej alokácie 15,3 miliardy eur.


Čerpanie eurofondov počas vlád Matoviča a Hegera od marca 2020 do konca apríla 2023 vzrástlo o 6,5 miliardy eur na 11,4 miliardy eur zo zvýšenej alokácie 16,8 miliardy eur a podiel vzrástol na 68 %.


Bez Programu rozvoja vidieka bolo z eurofondov ku koncu apríla vyčerpaných viac ako 10 miliárd eur, čiže skoro 70% zo 14,5 miliardy eur.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 21. február 2024

horoskopy na dnes stredu 21 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Ak nechcete vyvolať v okolí chaos, mali by ste dať najavo, že o tretieho nemáte záujem. Nerozčuľujte sa kvôli chybám iných, dôležité je, že ich nerobíte vy.

Býk 21.4. - 21.5.

Zdá sa, že dnešný večer bude veľmi zaujímavý. Ak čakáte návštevu, prinesie vám milú pozornosť, ak čakáte poštu, správy budú priaznivé. Je na mieste zachovať primeraný pokoj.

Blíženci 22.5. - 21.6.

V záležitosti svojho srdca nestrácajte trpezlivosť. Postupne sa vyriešia všetky problémy, ktoré sa dnes zdajú neprekonateľné. Ak pociťujete nedostatok energie, treba ju načerpať niekde v prírode.

Rak 22.6. - 22.7.

Už ráno sa s niekým pohneváte. I keď si to nepriznáte, na konflikte máte veľký podiel. Po nejakom rozhovore si uvedomíte, čo skutočne chcete.
Všetky Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie