• Dnes je: Štvrtok 22. februára 2024 meniny má Etela

Ceny v stavebníctve sa ustálili a treba sa sústrediť na lepšie zajtrajšky, tvrdí Ráž

Ceny v stavebníctve sa ustálili a treba sa sústrediť na lepšie zajtrajšky, tvrdí Ráž

Minister dopravy SR Jozef Ráž mladší počas návštevy a oboznámenia sa s aktuálnou situáciou premiéra SR na Ministerstve dopravy (MD) SR.

Slovenské stavebníctvo v tomto roku stagnuje. Spoločnosti v tomto odvetví s obavami očakávajú nasledujúci rok 2024, kedy predpokladajú prepad trhu stavebných prác priemerne o 1,2 %.

Každá investícia sa štátu vracia

Momentálne sú kapacity stavebných firiem vyťažené na 90 %, v nasledujúcom období by mali mať menej práce s vyťaženosťou na 83 %. Stavbári majú v priemere zazmluvnené zákazky na osem mesiacov dopredu.

Vyplýva to z polročnej štúdie slovenského stavebníctva spracovanej analytickou spoločnosťou CEEC Research, predstavili ju v utorok na stretnutí lídrov slovenského stavebníctva.

Kapacity projektových firiem sú aktuálne vyťažené na 84 %, majú zazmluvnené zákazky na šesť mesiacov. Trh projektových prác podľa ich očakávania budúci rok porastie o 1,2 %.

„Stavebníctvo sa na tvorbe HDP Slovenska podieľa 6 % a každá investícia sa štátu rýchlo vracia formou rôznych daní do rozpočtu. Predpovedali sme stagnáciu pre tento rok, pretože sa dokončuje veľa projektov z minulých rokov,“ uviedol výkonný riaditeľ CEEC Research Michal Vacek.


„V predikciách do budúcich rokov bude veľa záležať na ďalších investíciách do potrebnej strategickej dopravnej a energetickej infraštruktúry štátu a rozvoja projektov podpory bytovej politiky,“ podotkol.


S miernym optimizmom sa vyše polovica z viac ako dvesto oslovených firiem pozerá do roku 2025. Majú doznieť dôsledky vysokej inflácie a s očakávaným vyšším výkonom domácej ekonomiky sa začne otáčať k rastu aj stavebníctvo. V roku 2025 by tak podľa stavebných spoločností mal trh poskočiť o 1,9 % hore.

„Ceny stavebných materiálov a ich prudký rast, ktorý spôsobila ešte doznievajúca pandémia a konflikt na Ukrajine, sa konečne ustálil. Preto verím, že stavebníctvo má to najhoršie už za sebou a môže sa sústrediť na lepšie zajtrajšky,“ tvrdí minister dopravy Jozef Ráž (nominant Smeru-SD). „Chceme nastaviť taký systém financovania výstavby ciest, ktorým sa zvýši aj stabilita stavebného sektora,“ dodal.

Výstavbe diaľnic a rýchlostných ciest

Generálny riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Filip Macháček informoval, že budúci rok bude vo výstavbe takmer 70 kilometrov diaľnic a rýchlostných ciest.

„Pokračujeme vo výstavbe tunela Višňové, tunela Čebrať, tunela Okruhliak. Plne sa sústreďujeme na rozširovanie D1 za Bratislavou s križovatkou D1 a D4,“ povedal.


Impulzom pre stavebníctvo podľa neho bude aj to, že od začiatku roka 2024 sa začína prvá etapa výstavby úseku R1 Banská Bystrica – Slovenská Ľupča.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 21. február 2024

horoskopy na dnes stredu 21 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Ak nechcete vyvolať v okolí chaos, mali by ste dať najavo, že o tretieho nemáte záujem. Nerozčuľujte sa kvôli chybám iných, dôležité je, že ich nerobíte vy.

Býk 21.4. - 21.5.

Zdá sa, že dnešný večer bude veľmi zaujímavý. Ak čakáte návštevu, prinesie vám milú pozornosť, ak čakáte poštu, správy budú priaznivé. Je na mieste zachovať primeraný pokoj.

Blíženci 22.5. - 21.6.

V záležitosti svojho srdca nestrácajte trpezlivosť. Postupne sa vyriešia všetky problémy, ktoré sa dnes zdajú neprekonateľné. Ak pociťujete nedostatok energie, treba ju načerpať niekde v prírode.

Rak 22.6. - 22.7.

Už ráno sa s niekým pohneváte. I keď si to nepriznáte, na konflikte máte veľký podiel. Po nejakom rozhovore si uvedomíte, čo skutočne chcete.
Všetky Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie