• Dnes je: Piatok 01. decembra 2023 meniny má Edmund

Ceny silovej elektriny budú na Slovensku v najbližších rokoch suverénne najnižšie, šéf elektrární sa však obáva o priemysel

Ceny silovej elektriny budú na Slovensku v najbližších rokoch suverénne najnižšie, šéf elektrární sa však obáva o priemysel

Zľava: Generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček a exminister hospodárstva SR Richard Sulík

Slovenské domácnosti budú mať v budúcom roku suverénne najlacnejšiu silovú elektrinu v celej Európe.

Ako uviedol na stretnutí s novinármi generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček, podnik plánuje dodržať s vládou podpísané memorandum, vďaka ktorému dostanú domácnosti silovú elektrinu v budúcom a v ďalšom roku za 61 eur za megawatthodinu.

„Je to absolútne bezprecedentné. Bude to suverénne najnižšia cena elektriny v celej Európe pre domácnosti,“ povedal Strýček.

Čaká sa na súhlas Eurokomisie

Slovenské elektrárne sa zaviazali dodať domácnostiam 6,15 terawatthodín silovej elektriny (tvorí necelú polovicu z koncovej ceny elektriny – pozn. red.) v budúcom a ďalšom roku za zastropovanú cenu 61 eur za megawatthodinu.

Tento krok však ešte musia okrem Európskej komisie schváliť aj banky, ktoré elektrárňam napožičiavali peniaze. „Robíme všetky kroky na to, aby sme získali notifikáciu od Európskej komisie a povolenie bánk, ktoré potrebujeme na to, aby sme mohli tých 6,15 terawatthodín elektriny predať za neštandardnú cenu,“ podotkol Strýček.


Problém vidí slovenský dominantný výrobca elektriny s cenami elektriny pre priemysel. „Jedna vec je mať lacnú cenu elektrinu pre domácnosti, ale druhá vec je, aby tí ľudia mali aj kde pracovať. Ten priemysel musíme v Európe vyriešiť. Je nemožné, aby si v súčasnosti priemysel v Európe kupoval elektrinu za 550 eur za megawatthodinu a bol by ešte schopný predávať svoje výrobky,“ zdôraznil Strýček.

Enormne drahý plyn

Podľa šéfa Slovenských elektrární by mala Európska únia riešiť v boji s drahými energiami príčinu a príčinou sú vysoké ceny plynu.


„V elektroenergetike je iba 5 % elektriny vyrobenej z elektrární, ktoré spotrebúvajú na výrobu elektriny plyn. To znamená, keby sme zadotovali týchto 5 % výroby dajme tomu na úroveň 200 eur a zvyšok by sme doplácali týmto elektrárňam, lebo by museli kupovať drahší plyn, aby mohli vyrobiť tú elektrinu, tak automaticky by cena elektriny klesla na 200 eur. Tá plynová elektráreň je totiž tá záverečná, tá najdrahšia, ktorú potrebujeme spustiť vtedy, keď potrebujeme uspokojiť dopyt. Je to najlacnejšie riešenie, ktoré však nevyhovuje napríklad Nemecku, ktoré spotrebuje ďaleko viac plynu,“ konštatoval Strýček.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 30. november 2023

horoskopy na dnes stvrtok 30 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 30. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Dnes ste vstali z postele tou správnou nohou. Bude sa vám dariť v práci i v súkromných záležitostiach. Deň je vhodný na menšie oslavy.

Býk 21.4. - 21.5.

Vaše pozitívne vyžarovanie a otvorenosť, s akou konáte a vyjadrujete sa, vám otvára dvere. Dbajte však na to, aby ste nestratili doterajšiu úroveň a nenechali sa strhnúť k arogancii.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Niečo alebo niekto na vás silno citovo zapôsobí. Zbystrite pozornosť pri sľuboch a nedajte sa omotať okolo prsta! Určite budú viac súvisieť s fantáziou ako s realitou.

Rak 22.6. - 22.7.

Mali by ste splniť, čo ste sľúbili. Ak budete príliš dlho otáľať, stratíte dôveru a dobré meno. Rozdrobenosť a nejednotnosť v rámci vášho konania a myslenia vás oberá prinajmenšom o čas.Všetky Horoskopy pre Štvrtok 30. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie