• Dnes je: Štvrtok 30. novembra 2023 meniny má Ondrej, Andrej

Ceny poľnohospodárskych výrobkov medziročne výrazne klesli, ceny zemiakov a vajec však vyleteli nahor

Ceny poľnohospodárskych výrobkov medziročne výrazne klesli, ceny zemiakov a vajec však vyleteli nahor

Ceny priemyselných výrobcov pre tuzemský trh boli v auguste medziročne vyššie o 6 %, medzimesačne klesli o 0,3 %. Spomedzi 16 sledovaných odvetví priemyslu sa medziročne zvýšili v 10.

Ceny poľnohospodárskych výrobkov na Slovensku boli v auguste medziročne nižšie o 19,6 %. Bolo to vplyvom výrazného poklesu cien rastlinných výrobkov o 26,7 %.

Ovplyvnenie cien produktov

Ceny živočíšnych výrobkov rástli už iba jednociferne, o 9,8 %. Z rastlinných výrobkov klesli ceny obilnín o 40,7 % a ceny olejnatých semien a plodov o 37,5 %. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

Medziročne sa zvýšili ceny zemiakov o 43,1 % a zeleniny, ovocia, orechov a korenín o 22 %. Zo živočíšnych výrobkov vzrástli ceny slepačích konzumných vajec o 41,6 % a ceny jatočných ošípaných o 24,1 %.

Ceny priemyselných výrobcov pre tuzemský trh boli v auguste medziročne vyššie o 6 %, medzimesačne klesli o 0,3 %. Spomedzi 16 sledovaných odvetví priemyslu sa medziročne zvýšili v 10.

Celkový výsledok ovplyvňoval najmä pretrvávajúci výrazný rast cien v dodávke elektriny a plynu o 20,6 %, aj pri nich sa však rast zmiernil.

Pokles priemyselnej výroby

Tuzemská priemyselná výroba zaznamenala medziročný pokles tretí mesiac za sebou, v auguste o 1,1 %, a to vplyvom poklesu cien v produkcii kovov a kovových konštrukcií o 10,5 %, spracovaní ropných produktov o 19 % a vo výrobe chemikálií a chemických produktov o 19,1 %.


Napriek celkovému poklesu priemyselnej výroby si medziročný rast cien podržali váhovo dôležité priemyselné odvetvia, a to produkcia dopravných prostriedkov o 4,9 % aj výroba z gumy a plastu o 10,9 %. V súhrne za osem mesiacov tohto roka tuzemské výrobné ceny v priemysle vzrástli o 19,3 %.


Ceny stavebných prác v auguste vzrástli medziročne o 9,3 %, medzimesačne klesli o 0,2 %. Ceny materiálov spotrebovávaných v stavebníctve boli v auguste medziročne vyššie o 2,6 %, v porovnaní s júlom tohto roka sa znížili o 1,3 %.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 30. november 2023

horoskopy na dnes stvrtok 30 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 30. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Dnes ste vstali z postele tou správnou nohou. Bude sa vám dariť v práci i v súkromných záležitostiach. Deň je vhodný na menšie oslavy.

Býk 21.4. - 21.5.

Vaše pozitívne vyžarovanie a otvorenosť, s akou konáte a vyjadrujete sa, vám otvára dvere. Dbajte však na to, aby ste nestratili doterajšiu úroveň a nenechali sa strhnúť k arogancii.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Niečo alebo niekto na vás silno citovo zapôsobí. Zbystrite pozornosť pri sľuboch a nedajte sa omotať okolo prsta! Určite budú viac súvisieť s fantáziou ako s realitou.

Rak 22.6. - 22.7.

Mali by ste splniť, čo ste sľúbili. Ak budete príliš dlho otáľať, stratíte dôveru a dobré meno. Rozdrobenosť a nejednotnosť v rámci vášho konania a myslenia vás oberá prinajmenšom o čas.Všetky Horoskopy pre Štvrtok 30. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie