• Dnes je: Pondelok 04. decembra 2023 meniny má Barbora

Ceny nehnuteľností v prvom kvartáli nakrátko zamrzli, v dvoch krajoch sa predávali lacnejšie ako pred rokom

Ceny nehnuteľností v prvom kvartáli nakrátko zamrzli, v dvoch krajoch sa predávali lacnejšie ako pred rokom

Realizačné ceny nehnuteľností na Slovensku zostali na začiatku roka 2023 na úrovni predošlého štvrťroka.

Ceny nehnuteľností na bývanie v prvom kvartáli roka krátkodobo stagnovali, medziročné hodnoty nárastov spomaľovali.

Vyplýva to z údajov zverejnených Štatistickým úradom SR (ŠÚ SR). Podľa nich realizačné ceny nehnuteľností SR na začiatku roka 2023 zamrzli a medzikvartálny pokles cien nových domov a bytov bol tlmený rastom cien starších nehnuteľností.

Medziročné zvyšovanie cien výrazne spomalilo, v dvoch z ôsmich krajov sa nehnuteľnosti predávali v priemere lacnejšie ako pred rokom.

Trend zlacňovania nepokračoval

Realizačné ceny nehnuteľností na Slovensku zostali na začiatku roka 2023 na úrovni predošlého štvrťroka. „Trend zlacňovania skutočných predajných cien nehnuteľností z konca minulého roka tak nepokračoval,“ konštatuje ŠÚ SR.

Ako dodáva, zmenil sa však trend vývoja a ceny nových nehnuteľností medzikvartálne poklesli o 2,8 percenta. V minulom roku pritom dynamicky rástli práve ceny nových nehnuteľností. „Súčasne sa ceny existujúcich nehnuteľností medzikvartálne mierne zvýšili o 0,9 percenta,“ dodal štatistický úrad.

Tempo rastu sa spomaľovalo


V referenčnom medziročnom porovnaní kupujúci platili za domy a byty v priemere o 7,6 percenta vyššie sumy, tempo rastu cien však tretí štvrťrok po sebe spomaľovalo.


„Na tomto stave malo zásadný podiel výrazne pribrzdenie rastu cien nových nehnuteľností, ktoré sa počas prvého štvrťroka 2023 predávali za ceny len o 4,2 percenta vyššie ako pred rokom,“ priblížil ŠÚ SR s tým, že ceny existujúcich nehnuteľnosti boli medziročne vyššie o takmer deväť percent. V dlhodobom porovnaní boli aktuálne ceny nehnuteľností vyššie o 85 percent.

Rozkolísaný vývoj v regiónoch

Vývoj cien nehnuteľností v jednotlivých regiónoch Slovenska zostal na začiatku roka 2023 rozkolísaný.

„V porovnaní s predošlým štvrťrokom z ôsmich krajov SR ceny všetkých nehnuteľností v priemere už v piatich krajoch poklesli, v troch sa zvýšili, ale už len veľmi mierne,“ uvádza štatistický úrad.


Vývoj bol ovplyvnený najmä medzikvartálnym poklesom cien nových nehnuteľností vo všetkých regiónoch s výnimkou Žilinského kraja a súčasne dynamickým poklesom cien starších tzv. existujúcich nehnuteľností v troch regiónoch SR, pričom v Banskobystrickom kraji klesli o viac než 12 percent.

Výnimkou bol Nitriansky kraj

Ceny nehnuteľností v regiónoch boli medziročne vyššie v šiestich spomedzi ôsmich krajov SR.


„Najvyššie stále dvojciferné zvýšenie v porovnaní s prvým štvrťrokom 2022 pretrvalo v Trnavskom a Trenčianskom kraji,“ konštatuje ŠÚ SR s tým, že dynamika medziročných rastov však výrazne spomalila, a to aj v Bratislavskom kraji.


Výnimkou bol len región Nitrianskeho kraja, kde hodnota medziročného rastu cien stúpla. „Pozitívnym vývojom bol tiež fakt, že v dvoch krajoch SR už ceny mierne poklesli aj v medziročnom porovnaní, a to Žilinskom a Banskobystrickom kraji,“ dodal ŠÚ SR.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 4. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 4 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Pokračujete vo včerajšom pracovnom nasadení? Ak áno, môžete dnes veľmi ľahko dosiahnuť úspech. V súkromí sa vám splní nejedno želanie.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak vám dnes ponúknu nové zamestnanie, berte ho so "všetkými desiatimi". Dnes je tá najvhodnejšia konštelácia k novým začiatkom.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete mať možnosť získať nové kontakty. Bude dobré, keď si urobíte reklamu. Nemali by ste sedieť v kúte a čakať na to, kedy si vás niekto všimne.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak sa stretnete so silnejším protivníkom, nevzdávajte sa. Obhajujte vaše myšlienky za každú cenu. K partnerovi buďte opatrní, nežiarlite.Všetky Horoskopy pre Pondelok 4. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie