• Dnes je: Nedeľa 14. augusta 2022 meniny má Mojmír

Ceny nehnuteľností rekordne rastú, je potrebné dať si pozor na výšku poistenia

Ceny nehnuteľností rekordne rastú, je potrebné dať si pozor na výšku poistenia

Minulý rok ceny nehnuteľností rekordne rástli o priemerných vyše 18 %. Rok predtým narástli ceny ročne o 12 %.

Ceny nehnuteľností v súčasnej dobe rekordne rastú a v tejto súvislosti je podľa odborníkov potrebné myslieť aj na otázku poistnej ochrany bývania. Ako skonštatoval finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik, poisťovne odhadujú, že približne 60 % nehnuteľností na Slovensku je nepoistených, zvyšných zhruba 40 % nehnuteľností je do značnej miery podpoistených.

Poistenie nemusí zabezpečiť dostatočnú sumu

Poistenie by malo podľa investičného analytika Swiss Life Select Pavla Škriniara zabezpečovať financie potrebné na uvedenie veci do pôvodného stavu.

Pri raste cien stavebných materiálov tak poistenia staré už len pár rokov nemusia podľa Škriniara postačovať na dostatočné krytie. „Sú síce lacnejšie, ale v prípade udalosti, na ktorú človek potrebuje finančné zabezpečenie, neposkytnú dostatočnú sumu prostriedkov. Nehovoriac o zmluvách starých viac ako desať rokov a s ešte pôvodným nastavením,“ povedal pre agentúru SITA Škriniar.

Prehodnotenie pri zásadných životných udalostiach

Búlik odhaduje, že len menej ako pätina nehnuteľností je na Slovensku dostatočne poistne chránených, čiže majú zmluvu s nastavenou indexáciou alebo pravidelne zvyšujú poistnú sumu. Minulý rok ceny nehnuteľností rekordne rástli o priemerných vyše 18 %. Rok predtým narástli ceny ročne o 12 %. „To znamená, že majitelia domov aj bytov by mali za posledné dva roky navýšiť poistnú zmluvu takmer o tretinu,“ povedal Búlik.

Zmluvy je dobré podľa Škriniara prehodnotiť vždy pri zásadných životných udalostiach, určite pri komplexných rekonštrukciách a, ako ukazuje prax, aj pri nezvyčajne vysokom rastie cien nehnuteľností. „Čiastočne by potrebu servisu zmlúv vedela nahradiť indexácia, to znamená pravidelné zvyšovanie poistnej sumy, a teda aj výšky ceny poistenia,“ poznamenal Škriniar. Indexácia je podľa Búlika určite lepšia než žiadna úprava poistnej sumy, ale v časoch silného zdražovania nehnuteľností podľa neho nestačí. „Jasne to vidieť na minuloročnom 18-percentnom raste voči inflácii, ktorá za celý rok dosiahla priemerne 3,2 %,“ dodal Búlik.


Najčítanejšia najnovšia správa

Takto sa to robí do psej matere! Kopol si Matovič do Sulíka, ale neskôr svoj status zmazal

takto sa to robi do psej matere kopol si matovic do sulika ale neskor svoj status zmazal

Líder hnutia OĽaNO a minister financií Igor Matovič si mal na sociálnej sieti Facebook opäť potrebu kopnúť do ministra hospodárstva a predsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka. Neskôr však svoj status zmazal.

„Gratulujem maďarskému ministrovi hospodárstva k tomu, že neštrajkuje a pracuje… Takto sa to robí do psej matere! Megainvestícia 5-krát väčšia ako Volvo.

Maďari idú ako rakety a my popri nich vyzeráme ako chudobní príbuzní,“ napísal Matovič v reakcii na správu, že čínska firma CATL postaví v Maďarsku továreň na výrobu batérií za 7,3 miliardy eur, ktorá by mala byť najväčšou svojho druhu v Európe.

Primitívna demagógia

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) reagovala, že Matovič naďalej škodí Slovensku. Na veľkú baterkáreň na Slovensku nemáme podľa sulíkovcov ani miesto, ani ľudí, ani energetickú kapacitu.

„Matovičovi s Kremským (šéf hospodárskeho výboru) to však neprekáža a šíria primitívnu demagógiu a znevažujú prácu všetkých okolo seba,“ uviedla SaS na sociálnej sieti Facebook.


Hlúpa urážka

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) pripomenul Matovičovi, že sa veľmi rád pri prezentácii kľúčovej investície Volvo postavil na tlačovku vedľa Sulíka.

„Takéto vyjadrenie ministra financií je hlúpa urážka partnerov z Volva (ďalšia v poradí po urážkach prezidentky, ministrov, občanov, učiteľov, novinárov a podobne). Mal by vedieť, že Slovensko by sa na takéhoto investora muselo pripravovať omnoho dlhšie než trvá táto vláda,“ uviedol Gröhling.

Presne pre toto by mal Matovič podľa Gröhlinga konečne odísť z vlády. „Nevie žiť bez neustáleho konfliktu, klamstiev, urážania ostatných a robí to od prvého dňa,“ kritizuje minister školstva a je zvedavý, kedy si konečne aj koaliční kolegovia uvedomia, že pri takomto správaní ministra financií sa fungovať nedá.Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie