• Dnes je: Štvrtok 28. októbra 2021 meniny má Dobromila, Kevin

Ceny nehnuteľností na Slovensku dosiahli nové rekordy, dopyt po bytoch počas pandémie neutícha

Ceny nehnuteľností na Slovensku dosiahli nové rekordy, dopyt po bytoch počas pandémie neutícha

Najväčší nárast bol zaznamenaný v druhom bratislavskom okrese, cena smerom nahor sa posunula výrazne aj v treťom okrese.

Ceny nehnuteľností na Slovensku neprestali rásť. Ako po prvých troch mesiacoch roku 2021 konštatuje Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska (NARKS), trh s rezidenčnými nehnuteľnosťami je proti covidovej kríze imúnny a dopyt po nehnuteľnostiach neutícha.

Počas pandémie zároveň podľa nej pretrvával záujem o kúpu nehnuteľností, ale ponuka zaostávala a plánovanie a výstavba nových nehnuteľností sa spomalila.

Napriek celkovej situácii tak asociácia zaznamenala v krajských mestách nové rekordné ceny nehnuteľností určených na bývanie.

V štatistikách vedie bratislavský okres

„Pri vyhodnotení štatistík za prvý kvartál roku tohto roka sme v prípade dvojizbových bytov v krajských mestách zaznamenali mierne zrýchlenie tempa rastu cien, keď bola na celoslovenskej úrovni zaznamenaná medzikvartálna zmena na úrovni 4,55 %,“ uviedol analytik NARKS Martin Lazík.

Priemerná cena sa v spomínaných mestách zastavila tesne pod úrovňou 2 400 eur za meter štvorcový. V štatistikách vedie prvý bratislavský okres, ale je jediným, v ktorom prišlo k zníženiu ceny medzi tretím a štvrtým kvartálom. Takmer polovičnú cenu nájdeme v košických okresoch, ale tie majú za sebou výrazný nárast cien.

Niektoré byty mierne zlacnili

Ceny trojizbových bytov v krajských mestách sa v prvom kvartáli aktuálneho roku v priemere zvýšili o viac ako 3 %, čím sa tempo rastu mierne spomalilo. Priemerná cena sa dostala na úroveň 2 170 eur za meter štvorcový.

Najväčší nárast bol zaznamenaný v druhom bratislavskom okrese, cena smerom nahor sa posunula výrazne aj v treťom okrese. Tak ako pri dvojizbových bytoch, aj v prípade tých trojizbových prišlo k miernemu zníženiu cien v prvom bratislavskom okrese.

Nárast aj o 20 percent

„Pri pohľade na medziročnú zmenu cien v slovenských krajských mestách tak pre oba typy bytov vychádza medziročný nárast viac než 10 %. Sú však aj lokality, kde medziročná zmena predstavuje nárast viac ako o 20 % (hlavne vďaka skoku v ostatnom kvartáli). Práve sem patria košické okresy, ktorým patrí prvenstvo v medziročnej zmene cien,“ skonštatoval Lazík.

Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska vznikla v roku 1998 zlúčením Asociácie realitných kancelárií Slovenska a Združenia realitných kancelárií SR, ktoré na trhu pôsobili už od roku 1992.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie