• Dnes je: Sobota 04. februára 2023 meniny má Veronika

Ceny nehnuteľností na bývanie spomalili rast. Aké sú čísla vo vašom kraji?

Ceny nehnuteľností na bývanie spomalili rast. Aké sú čísla vo vašom kraji?

V dlhodobom porovnaní boli aktuálne realizačné ceny nehnuteľností vyššie ako v priemere počas roka 2010 o 86,6 percenta.

Realizačné ceny všetkých nehnuteľností určených na bývanie boli počas tretieho štvrťroka tohto roku medziročne vyššie o 14,5 percenta.

Ako ďalej informuje Štatistický úrad SR, dynamika medziročného rastu cien nehnuteľností, za ktoré sa skutočne predali, sa tak po šiestich mesiacoch zvyšujúceho sa tempa mierne spomalila. V predchádzajúcom štvrťroku rast cien dosahoval takmer 17 percent.

Spomalenie rastu cien sa pritom prejavilo len pri nových nehnuteľnostiach, aktuálne boli ich ceny vyššie ako pred rokom o 14,5 percenta.

Existujúce nehnuteľnosti však pokračovali v raste. Aktuálne boli ich ceny medziročne vyššie o 14,5 percenta, v druhom štvrťroku to bolo o 12,7 percenta, a dosiahli najvyššiu hodnotu rastu za posledných šesť štvrťrokov. V porovnaní s predošlým štvrťrokom vzrástli realizačné ceny nehnuteľností o 2,8 percenta, nové nehnuteľnosti o 0,6 percenta, existujúce o 4,2 percenta.

Nehnuteľnosti drahšie o 86,6 percenta

V dlhodobom porovnaní boli aktuálne realizačné ceny nehnuteľností vyššie ako v priemere počas roka 2010 o 86,6 percenta. Výraznejší rast sa prejavil u existujúcich nehnuteľností, pričom ich ceny boli v dlhodobom horizonte vyššie o takmer 100 percent. Nové nehnuteľnosti v priebehu jedenásť rokov zvýšili predajné ceny o 64 percent.


Čo sa týka cien nehnuteľností na bývanie v rámci krajov, bez rozdielu na vek boli medziročne vyššie o dvojcifernú hodnotu vo všetkých ôsmich krajoch Slovenska.


„Vyššia dynamika rastu cien ako bol celoslovenský priemer sa prejavila v štyroch krajoch. Okrem rekordného rastu v Trnavskom kraji o 20,4 percenta boli nad priemerom aj rasty cien v Prešovskom, Banskobystrickom a Košickom kraji,“ dodáva ŠÚ SR.

Zaujímavosťou je Nitriansky kraj

Výraznejšie medziročné navýšenie bolo pri realizačných cenách existujúcich nehnuteľností, kde sa nad hranicu medziročného rastu o 20 % dostali štyri kraje. Najvyšší nárast sa prejavil opäť v Trnavskom kraji, o 24,8 percenta.


Nové byty a bytové domy zaznamenali dvojciferný rast cien v siedmych krajoch, ale nad úroveň zvýšenia o 20 percent sa dostali len v Žilinskom a Prešovskom kraji. Zaujímavosťou bol medziročný pokles cien nových nehnuteľností v Nitrianskom kraji o dve percentá.

Medzikvartálne zvýšenie realizačných cien všetkých nehnuteľností bolo v treťom štvrťroku zaznamenané v šiestich krajoch, ale len v Trnavskom sa blížilo k rastu o 10 percent. V Nitrianskom a Žilinskom kraji začali ceny klesať.


Existujúce nehnuteľnosti si udržali rast cien pod 10 percent v siedmych krajoch, pričom v Žilinskom kraji prišlo k poklesu o 6,3 %. Ceny nových nehnuteľností medzikvartálne rástli v šiestich krajoch v rozpätí od troch do šiestich percent, klesali v Bratislavskom o 1,2 percenta a v Banskobystrickom o 7,1 percenta.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Na diaľnici D1 sa stala reťazová nehoda, zrazilo sa osem áut

na dialnici d1 sa stala retazova nehoda zrazilo sa osem aut

4.2.2023 (Webnoviny.sk) - Na diaľnici D1 smere od Popradu na Prešov v 365. kilometri hlási polícia reťazovú dopravnú nehodu. Ako pre agentúru SITA potvrdila prešovská krajská policajná hovorkyňa Jana Ligdayová, ide o zrážku asi ôsmich vozidiel. Podľa jej slov zatiaľ nie sú hlásené vážne zranenia, úsek je ale neprejazdný.

Polícia na sociálnej sieti informovala, že na miesto sa aktuálne presúvajú záchranné zložky.


Počasie