• Dnes je: Nedeľa 10. decembra 2023 meniny má Radúz

Ceny nafty a benzínu by sa na slovenských čerpacích staniciach nemali meniť, možný je aj mierny pokles

Ceny nafty a benzínu by sa na slovenských čerpacích staniciach nemali meniť, možný je aj mierny pokles

Benzín s oktánovým číslom 95 klesol na cene o 0,004 eura na 1,585 eura za liter.

Ceny pohonných látok na slovenských čerpacích staniciach by sa nemali meniť. Ako uviedol pre agentúru SITA analytik J&T Banky Stanislav Pánis, ropa je v defenzíve, takže ani na našich čerpacích staniciach by sa zásadne nemali ceny palív meniť.

„Naďalej očakávame skôr stagnáciu s minimálnymi výkyvmi v najbližšom čase. Cena nafty by sa nemala príliš vzdialiť od 1 eura a 40 centov a cena benzínu od 1 eura a 60 centov,“ dodal Pánis.

Ceny ropy postupne klesajú

Hlavný ekonóm ČSOB Marek Gábriš predpokladá, že ceny benzínov a nafty na slovenských pumpách by dokonca mohli mierne klesnúť.


„Môže to závisieť aj od pohybu komodít a ich derivátov v úvode ďalšieho týždňa. Ceny ropy sú už dlhšie na postupnej klesajúcej trajektórii. Na nižšej úrovni ako pred začiatkom ruskej agresie proti Ukrajine sú už od novembra minulého roka,“ povedal pre agentúru SITA Gábriš.

Ceny pohonných látok v ostatnom týždni klesali. Motorová nafta zlacnela o 0,004 eura na priemernú hodnotu 1,425 eura za liter.


Benzín s oktánovým číslom 95 klesol na cene o 0,004 eura na 1,585 eura za liter. Cena 98-oktánového benzínu sa naopak mierne zvýšila, a to o 0,005 eura na 1,782 eura za liter.

Spomaľovanie ekonomického rastu

Ropa zaknihovala druhý týždeň v rade mierne straty, keď odovzdala necelé dve percentá. Ropa Brent skončila tesne pod 75 americkými dolármi a WTI mierne nad 70-dolárovou úrovňou.


Komoditu nedokázalo podľa analytika Pánisa trvalo podporiť ani oznámenie o jednostrannom znížení ťažby Saudskou Arábiou o jeden milión barelov denne od júla.


To podľa neho signalizuje, že trhy sa obávajú o slabosť rastu dopytu pre spomaľovanie globálneho ekonomického rastu. „Najmä zverejnenie slabých májových čínskych štatistík zahraničného obchodu tieto obavy ešte prehĺbilo,“ dodal Pánis.

Mínusom pre čierne zlato bolo podľa Pánisa aj zverejnenie nárastu amerických komerčných zásob ropných produktov.

Americko-iránska dohoda

Okrem toho na trhu sa šírili špekulácie, že čoskoro by mohla byť dosiahnutá americko-iránska jadrová dohoda, čo by vyústilo do väčšej dodávky iránskej ropy na svetové trhy.


„Napriek tomu, že obe strany popreli túto možnosť, ropa nedokázala vymazať všetky straty späté s touto nesprávnou informáciou,“ konštatoval Pánis.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Sobotu 9. december 2023

horoskopy na dnes sobotu 9 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Sobotu 9. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Planéty nepriaznivo ovplyvňujú vašu pracovnú aktivitu. Neplánujte si toho veľa. Objavia sa udalosti, ktoré nemôžete ovplyvniť. Môžu sa obrátiť proti vám.

Býk 21.4. - 21.5.

Situácia nie je taká jednoznačná, ako si myslíte. Nemali by ste robiť závery dovtedy, kým nezískate presné informácie. Stačí málo a z priateľov si môžete narobiť nepriateľov.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Vaša energia vám dodá chuť do práce a života. Stačí viac iniciatívy a určite zlepšíte vašu terajšiu situáciu. Snažte sa vyhnúť zbytočným stresom.

Rak 22.6. - 22.7.

Prvotný neúspech pri rozbiehaní dôležitých aktivít nič neznamená. Vyskúšajte všetky riešenia. Ak nepoľavíte, už čoskoro zaznamenáte prvé úspechy.Všetky Horoskopy pre Sobotu 9. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie