• Dnes je: Streda 27. októbra 2021 meniny má Sabína

Ceny na Slovensku boli v máji pre infláciu vyššie o viac ako dve percentá, nahor ju ťahali palivá i potraviny

Ceny na Slovensku boli v máji pre infláciu vyššie o viac ako dve percentá, nahor ju ťahali palivá i potraviny

Májová inflácia štvrtý mesiac za sebou zvyšovala dynamiku, ceny boli medziročne vyššie o 2,2 %. Medziročne ťahali ceny nahor najmä palivá.

Prekonala úroveň predošlého roka

Zvýšenie dynamiky ovplyvnil podľa Štatistického úradu SR najmä medzimesačný rast cien potravín, najvýraznejšie pri ovocí a zelenine, ktoré však zostali v priemere lacnejšie ako pred rokom.

Kým v apríli tohto roka bola inflácia na úrovni 1,6 %, v máji prekonala aj úroveň predošlého roka. V máji 2020 dosiahla 2 %.

Vyššie ceny pohonných hmôt

Medzimesačne sa zvýšili ceny potravín, pričom druhý mesiac bol nárast cien vo všetkých deviatich sledovaných triedach potravinových výrobkov, najvýraznejšie pri ovocí a zelenine, a to nad 4 %. Napriek tomu, ceny ovocia a zeleniny, ani mäsa a mliečnych výrobkov ešte nedosiahli cenovú úroveň minulého roka.


V medziročnom porovnaní mali zásadný vplyv, podobne ako predošlé mesiace, vyššie ceny pohonných hmôt, a to takmer o pätinu, a ceny tabaku. Ceny tabakových výrobkov boli medziročne vyššie o 16,5 % a aj celý odbor alkoholické nápoje a tabak evidoval vyššie ceny o 7,7 %.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie