• Dnes je: Pondelok 08. augusta 2022 meniny má Oskár

Ceny elektriny na trhoch znova atakujú hranicu 200 eur, naďalej však nedosahujú historické maximá

Ceny elektriny na trhoch znova atakujú hranicu 200 eur, naďalej však nedosahujú historické maximá

Trhy s cenami plynu boli tento týždeň viac-menej pokojné.

Ceny elektriny na trhoch znova atakujú hranicu 200 eur za megawatthodinu.

Ako vyplýva z údajov zverejnených pražskou burzou PXE, elektrina s dodávkou na Slovensko v budúcom roku sa v piatok predávala za takmer 198 eur za megawatthodinu.

Celý týždeň rástli trhové ceny elektriny. V piatok sa cena elektriny pohybovala ešte na úrovni 185 eur za megawatthodinu.

Cenové výkyvy na trhoch

Cena elektriny na pražskej burze sa však v súčasnosti pohybuje ešte ďaleko pod úrovňou historických rekordov.

Dva dni pred ostatnými Vianocami sa totiž predávala za takmer 330 eur za megawatthodinu. Začiatkom minulého roka sa ale elektrina obchodovala len za 55 eur za megawatthodinu.

Plyn sa predáva na 103 eur za MWh

Trhy s cenami plynu boli tento týždeň viac-menej pokojné. Plyn na trhu TTF (virtuálny obchodný uzol Title Transfer Facility v Holandsku) sa v súčasnosti predáva za takmer 103 eur za megawatthodinu. V pondelok ho pritom mohli obchodníci kúpiť ešte za 111 eur za megawatthodinu.

Plyn dosiahol rekordné hodnoty začiatkom marca tohto roka. Na Medzinárodný deň žien sa plyn vyšplhal na trhu TTF na 216 eur za megawatthodinu.

Dobrá správa pre vodičov, zdražovanie benzínu a nafty by už malo čoskoro skončiť

Ceny pohonných látok na slovenských čerpacích staniciach by už nemali ďalej rásť. Ako uviedla pre agentúru SITA analytička 365.bank Jana Glasová, vzhľadom na mierny pokles cien ropy v predchádzajúcich dvoch týždňoch, ceny na našich pumpách sa zastabilizujú a v ďalšom týždni sa výraznejšie zvyšovať nebudú.

Uvoľnenie zásob ropy

„Aj ďalší rast cien ropy na svetovom trhu bude pravdepodobne nateraz limitovaný dohodou krajín o uvoľnení zásob ropy zo strategických rezerv. Ďalší vývoj bude závisieť ale aj od toho, ako sa bude vyvíjať vojna na Ukrajine a či EÚ zavedie aj sankcie, ktoré by sa týkali dovozu ruskej ropy,“ dodala Glasová.

Podľa údajov Štatistického úradu SR v trinástom tohtoročnom týždni sa ceny benzínu aj nafty na týždennej báze výrazne zvýšili.


Liter 95-oktánového benzínu sa tak predával za priemernú cenu 1,758 eura a jeho cena vzrástla o 3,4 %. Cena 98-oktánového benzínu dosiahla 1,951 eura za liter a oproti týždňu predtým sa tak zvýšila o 2,5 %.

Ceny ropy lámu rekordy

Najvýraznejšie zdražela nafta, ktorá si na týždennej báze pripísala 3,5 % na úroveň 1,725 eura za liter. „Ceny nafty tak prvýkrát prekročili hranicu 1,70 eura za liter,“ doplnila Glasová.


V medziročnom porovnaní si za benzín a naftu výrazne priplácame. Benzín 95 je drahší o zhruba 30 % ako vlani a benzín 98 o 26 %. Najvýraznejší medziročný rast však zaznamenáva nafta, ktorá je až o 47 % drahšia ako vlani.


Zatiaľ čo v úvode tohto roka sa ceny ropy Brent hýbali ešte okolo hladiny 80 amerických dolárov za barel, tak po vypuknutí vojnového konfliktu na Ukrajine začali prudko rásť a dostali sa do pásma 110 až 130 dolárov za barel.

Krajiny sa spojili v boji proti zdražovaniu

Počas ostatných dvoch týždňov ale ceny čierneho zlata postupne klesajú a tento týždeň sa hýbali v pásme 100 až 108 dolárov za barel.


„Podpísalo sa pod to rozhodnutie Medzinárodnej agentúry pre energetiku IEA, že uvoľní zo svojich strategických rezerv 120 miliónov barelov ropy. Polovicu z tohto objemu by pritom mali uvoľniť USA a druhú polovicu ostatné členské štáty,“ vysvetlila Glasová. USA okrem poskytnutia týchto 60 miliónov barelov oznámili už skôr uvoľnenie ďalších 120 miliónov barelov zo svojich rezerv. Celkovo tak USA pustia na trh až 180 miliónov barelov.


„Táto dohoda medzi členskými krajinami IEA, kam patria aj USA, bude zrejme v najbližšom období brzdiť rast cien ropy na trhu,“ uzavrela Glasová.


Najčítanejšia najnovšia správa

Rusi utrpeli v Melitopole značné straty, Ukrajinci okupantov drvia vďaka raketám HIMARS

rusi utrpeli v melitopole znacne straty ukrajinci okupantov drvia vdaka raketam himars

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Ukrajinské ozbrojené sily zaútočili v noci na pondelok raketami HIMARS na ruské pozície v okupovanom meste Melitopoľ na juhu Ukrajiny. Ako referuje web Ukrajinská pravda, podľa predbežných odhadov bolo zničené značné množstvo ruskej vojenskej techniky.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Vo vyhlásení ukrajinskej armády sa uvádza, že o život prišlo viac ako 100 ruských vojakov. „Tí už majú lístky na koncert Kobzona (zosnulý sovietsky spevák, pozn.) a ich rodičia už vyberajú model a farbu auta Lada,“ uviedla ukrajinská armáda.

Podľa legitímneho starostu Melitopoľa Ivana Fedorova ruská protivzdušná obrana už nie je schopná vzdorovať raketám HIMARS, čo podľa neho vytvára potrebné predpoklady pre úspešnú protiofenzívu v smere na Melitopoľ.

Rusi na Ukrajine používajú nováčikov, ako potravu pre delá

Ruská armáda nasadzuje nováčikov alebo zajatcov do prvej línie, aby identifikovala palebné pozície ukrajinských ozbrojených síl. Na Telegrame to uviedol regionálny šéf vojenskej správy v Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj.

„Čerstvo zmobilizovaných ľudí používajú ako potravu pre delá, nezáleží pritom na tom, odkiaľ pochádzajú, či z okupovaného územia alebo z väzenia. Sú tam len ako spotrebný materiál, okamžite zomrú. Nemajú výcvik ani normálny výstroj, len ich tam posielajú, aby zistili, kde sú naše palebné pozície a tie sa potom ruská armáda pokúša ostreľovať svojím delostrelectvom,“ poznamenal Hajdaj.

Poradca ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoľak nedávno uviedol, že v dôsledku veľkých personálnych strát sa Kremeľ uchyľuje k formám skrytej mobilizácie. V prípade smrti takéto straty ruská armáda nepočíta ani neeviduje.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie