• Dnes je: Streda 07. júna 2023 meniny má Róbert

Ceny Brent-u sa po krachu bánk „zosunuli“. Pocítia to aj slovenskí motoristi?

Ceny Brent-u sa po krachu bánk „zosunuli“. Pocítia to aj slovenskí motoristi?

V medziročnom porovnaní je benzín už lacnejší ako vlani v takomto období.

Znižovanie cien pohonných látok na slovenských čerpacích staniciach bude v nasledujúcich dňoch pokračovať. Na základe vývoja svetových cien ropy to predpokladá analytička 365.bank Jana Glasová.

„Ceny ropy na svetovom komoditnom trhu v predchádzajúcom týždni klesali. Čo sa týka cien pohonných látok na našich čerpacích staniciach, tak tie počas posledných týždňov skôr klesali. Vzhľadom na vývoj na ropnom trhu očakávame, že v nasledujúcom týždni by ceny pohonných látok mohli opäť klesnúť,“ povedala pre agentúru SITA Glasová.

Ceny benzínu a nafty

Na začiatku tohto roka sa ceny benzínu na našich pumpách zvyšovali, ale počas ostatných zhruba piatich týždňov klesajú. V desiatom týždni tohto roka sa podľa údajov Štatistického úradu SR liter 95-oktánového benzínu predával za priemernú cenu 1,562 eura. V týždňovom porovnaní sa tak jeho cena nepatrne znížila o 0,1 %.

Liter 98-oktánového benzínu dosiahol úroveň 1,756 eura a jeho cena na rozdiel od 95-ky o niečo vzrástla, konkrétne o 0,4 %. Smerom nahor sa pohli aj ceny nafty, ktoré v týždennom porovnaní vzrástli o 0,8 % na úroveň 1,558 eura za liter.


V medziročnom porovnaní je benzín už lacnejší ako vlani v takomto období. Benzín 95 si odpisuje 4,7 % a benzín 98 4,1 %. Stále je ale medziročne mierne drahšia nafta, ktorej cena je o zhruba šesť desatín percent vyššia ako vlani.

Obavy z krachu bánk

Zhruba od polovice februára ceny ropy Brent až na pár výnimiek postupne klesali, držali sa však nad hranicou 80 amerických dolárov za barel. Počas minulého týždňa sa im ale podarilo túto hranicu prelomiť a ceny Brent-u sa “zosunuli“ až smerom k úrovni 73 dolárov za barel.

Nadol boli ceny na ropnom trhu podľa analytičky ťahané obavami z krachu amerických bánk Silicon Valley Bank a Signature Bank. „Americké regulačné úrady síce upokojovali situáciu a podnikali potrebné kroky, aby sa nezopakovala kríza z roku 2008/2009, ale na trhoch aj tak pretrvávala neistota,“ dodala Glasová.


Pod klesajúce ceny ropy sa podľa nej podpísali aj správy o raste ropných zásob v USA, ktorý prekonal očakávania. Okrem toho, smerom nadol zatlačilo ceny Brent-u aj zvýšenie hlavnej úrokovej sadzby zo strany ECB o 50 bázických bodov, aj keď takéto zvýšenie bolo predtým očakávané.


„Následné otrasy na americkom bankovom trhu ale vyvolali očakávania, že ECB by mohla sadzbu zvýšiť v menšom rozsahu. V dôsledku všetkých týchto vplyvov ceny ropy Brent klesli na svoje 15-mesačné minimum,“ konštatovala Glasová.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 7. jún 2023

horoskopy na dnes stredu 7 jun 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 7. jún 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Postavenie planét je pre vás nepriaznivé. Možné sú susedské nezhody, nepríjemnosti na cestách alebo straty, ktoré vám spôsobia vaši najbližší.

Býk 21.4. - 21.5.

Nevyhovárajte sa stále, že nemáte čas, pokiaľ ide o plnenie domácich povinností. Nečudo, keď vám dnes niekto vytkne váš nezáujem. Ukážte svoju dobrú vôľu a urobte, čo sa od vás žiada.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Využite pomerne priaznivé vplyvy na získanie ďalších dobrých kontaktov, ktoré vám prídu raz mimoriadne vhod. Konečne by ste mali prejaviť väčšiu odvahu na konkrétne činy.

Rak 22.6. - 22.7.

Dnes budete mať viackrát pravdu, ale nikto ju nebude chcieť uznať. Mali by ste si oddýchnuť, lebo inak vás ovládne rozčarovanie až beznádej.


Všetky Horoskopy pre Stredu 7. jún 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?


Počasie