• Dnes je: Sobota 12. júna 2021 meniny má Zlatko

Ceny benzínu sa mierne zvýšia, nahor ich tlačí aj postupný návrat života do normálu

Ceny benzínu sa mierne zvýšia, nahor ich tlačí aj postupný návrat života do normálu

Ceny pohonných látok sa v nasledujúcich dňoch na slovenských čerpacích staniciach zrejme mierne zvýšia. Na základe vývoja svetových cien ropy to predpokladá analytička 365.bank Jana Glasová.

Ceny benzínu stagnovali

„Ceny ropy na svetovom trhu sa počas posledných týždňov vybrali opäť nahor. Preto očakávame, že ceny pohonných látok môžu v ďalšom týždni mierne vzrásť. Okrem toho sa postupne bude zvyšovať aj dopyt po benzíne, nakoľko dochádza k uvoľňovaniu opatrení a ľudia začínajú viac cestovať, či už za prácou alebo za oddychom,“ povedala pre agentúru SITA Glasová.

Ceny benzínu na našich pumpách už tretí týždeň v rade stagnovali. V šestnástom tohtoročnom týždni sa cena 95-oktánového benzínu nezmenila a dosiahla priemernú úroveň 1,353 eura za liter. Ceny 98-oktánového benzínu nepatrne klesli o 0,1 % na 1,550 eura za liter. Podobný, minimálny pokles o 0,1 % zaznamenali aj ceny nafty a dosiahli tak hodnotu 1,174 eura za liter.

Investori Čakajú zvýšenie dopytu

Napriek aktuálnej stagnácii cien na našich pumpách je zdražovanie pohonných látok od začiatku tohto roka citeľné a ceny benzínu sú už výrazne vyššie ako pred rokom. Benzín 95 prekročil úroveň spred roka až o 22 % a benzín 98 o 21 %. Medziročne drahšia je aj nafta, a to približne o 11 %. „Zdražovanie pohonných látok nadväzuje na ceny ropy na trhu, ktoré sú tlačené nahor predovšetkým očkovaním. Investori totiž očakávajú postupný návrat života do normálu a teda aj zvýšenie dopytu po rope,“ dodala Glasová.

Počas posledných dvoch až troch týždňov ceny na ropnom trhu rástli a barel ropy Brent sa predáva za 66 až 68 amerických dolárov. Ceny ropy sú podľa analytičky podporené hlavne optimizmom, že dopyt po rope bude rásť v USA aj v Európe. „Okrem toho, na trhoch sa zmiernili obavy z poklesu dopytu v Indii pre šírenie indickej mutácie koronavírusu,“ uzavrela Glasová.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie