• Dnes je: Streda 27. októbra 2021 meniny má Sabína

Ceny benzínov pokračujú v poklese, v najbližších týždňoch by však mohli začať stagnovať

Ceny benzínov pokračujú v poklese, v najbližších týždňoch by však mohli začať stagnovať

V 34. tohtoročnom týždni klesli ceny 95-oktánového benzínu o 0,2 percenta a dostali sa tak na priemernú úroveň 1,406 eur za liter.

Ceny benzínov na slovenských čerpacích staniciach už tretí týždeň po sebe klesajú.

Analytička 365.banky Jana Glasová predpokladá, že v nasledujúcich dňoch by mali ceny pohonných látok stagnovať. „Vzhľadom na aktuálny vývoj na ropnom trhu predpokladáme, že ceny na pumpách by v ďalšom týždni mohli skôr stagnovať,“ povedala pre agentúru SITA Glasová.

V 34. tohtoročnom týždni klesli ceny 95-oktánového benzínu o 0,2 percenta a dostali sa tak na priemernú úroveň 1,406 eur za liter a ceny 98-oktánového benzínu klesli o 0,1 percenta na hodnotu 1,603 eur za liter. Ceny nafty sa nezmenili a zotrvali na úrovni 1,256 eur za liter.

Ekonomické oživenie viedlo k zdražovaniu

Zdražovanie pohonných látok na našich pumpách je od začiatku tohto roka citeľné. Benzín 95 je drahší ako vlani o zhruba 22 percent a benzín 98 o 20 percent. Drahšia ako pred rokom je aj nafta, a to približne o 21 percent.

„Zdražovanie ropy je dané hlavne tým, že po pandémii došlo k ekonomickému oživeniu, k väčšej mobilite ľudí a spolu s dovolenkovou sezónou sa vrátila aj chuť cestovať. Dopyt po rope teda rástol,“ vysvetlila Glasová.

Na začiatku augusta začali ceny na ropnom trhu postupne klesať a približovali sa aj k hladine 66 amerických dolárov za barel. Posledné dva týždne ale už ropa opäť zamierila nahor a minulý týždeň sa dokonca vyšplhala nad 73 dolárovú hranicu.

Na ceny zatlačilo rozhodnutie OPEC

Podporili ju podľa analytičky hlavne informácie z USA o klesajúcich zásobách ropy aj pohonných látok, na čo poukázali štatistiky. „Brzdiaco ale na ceny ropy aktuálne pôsobí rozhodnutie OPEC o ponechaní súčasných limitov na ťažbu bez zmeny. Vo svete pritom každým dňom narastá počet infikovaných novým delta variantom, čo zvyšuje obavy ohľadom ďalšieho vývoja dopytu,“ podotkla Glasová.

Analytička očakáva, že zhoršujúca sa pandemická situácia bude ropu ovplyvňovať ešte výraznejšie s príchodom jesenných mesiacov. Riziko opätovného poklesu dopytu po rope totiž narastá.

„Preto neočakávame, že by v nasledujúcom období dochádzalo k výraznejšiemu cenovému rastu ropy. Okrem toho platí, že leto sa blíži ku koncu a s ním aj motoristická sezóna,“ konštatovala Glasová.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie