• Dnes je: Pondelok 25. októbra 2021 meniny má Aurel

Ceny benzínov a nafty by sa v blízkom období nemali výraznejšie meniť, predpokladá analytička

Ceny benzínov a nafty by sa v blízkom období nemali výraznejšie meniť, predpokladá analytička

Ceny benzínu na našich pumpách aj minulý týždeň stagnovali, už šiesty týždeň po sebe. Zmena nastala pri cenách nafty, ktoré vzrástli.

Ceny benzínov a nafty by sa na slovenských čerpacích staniciach v najbližších dňoch nemali výrazne meniť.

V dlhodobejšom horizonte však môžeme podľa analytičky očakávať zdražovanie.

„Očakávame, že ceny na pumpách sa v ďalšom týždni výraznejšie meniť nebudú. V dlhodobejšom horizonte však môžu ceny benzínu ešte rásť,“ povedala pre agentúru SITA analytička 365.bank Jana Glasová.

Nafta išla výrazne nahor

Môže podľa nej za to blížiaca sa letná dovolenková sezóna, ktorá bude zvyšovať aj dopyt po benzíne.

„Zvýši sa mobilita ľudí, budeme viac cestovať na dovolenky do zahraničia a to bude tlačiť nahor aj ceny na benzínkach,“ dodala Glasová.


Ceny benzínu na našich pumpách aj minulý týždeň stagnovali, už šiesty týždeň po sebe. Zmena nastala pri cenách nafty, ktoré vzrástli.


V 19. tohtoročnom týždni sa ceny 95ky nepatrne zvýšili len o 0,1 % na priemernú cenu 1,356 eura za liter. Ceny 98-oktánového benzínu sa nezmenili, teda zostali na úrovni 1,551 eura za liter. Ceny nafty sa zvýšili výrazne, až o 1,3 %, na úroveň 1,190 eura za liter.

Zdražovanie je citeľné

Napriek niekoľkotýždňovej stagnácii cien na našich pumpách je zdražovanie pohonných látok od začiatku tohto roka citeľné a ceny benzínu sú už výrazne vyššie ako pred rokom.


Benzín 95 prekročil úroveň spred roka až o 26 % a benzín 98 o 23 %. Medziročne drahšia je aj nafta, a to približne o 18 %.


„Zdražovanie ropy je dané hlavne tým, že investori očakávajú postupný návrat života do normálu, väčšiu mobilitu ľudí a návrat k cestovaniu, čo súvisí aj s prichádzajúcou letnou sezónou,“ konštatovala Glasová.

Počas posledných týždňov sa ceny ropy Brent pohybovali v rozmedzí 66 až 69 amerických dolárov (USD) za barel. Počas tohto týždňa ale ropa oslabovala.

Obavy z oslabenia dopytu

V pondelok totiž ceny Brentu atakovali 70-dolárovú hranicu, ale odvtedy postupne klesali a v piatok podliezli aj úroveň 65 USD za barel.


Smerom nadol bola tento týždeň podľa analytičky ropa tlačená rastúcimi obavami z oslabenia dopytu, a to vzhľadom na horšiu pandemickú situáciu hlavne v Indii.


„Okrem toho, na trhu rastú obavy aj zo silnejúcej inflácie (hlavne v USA), čo by mohlo prinútiť centrálne banky k sprísňovaniu menovej politiky či k zvyšovaniu sadzieb. A to by mohlo negatívne ovplyvniť aj dopyt po čiernom zlate. No a ropný trh aktuálne ovplyvňujú aj rokovaniami o iránskom jadrovom programe. Keby totiž boli úspešné, znamenalo by to odstránenie sankcií voči Iránu a zvýšila by sa ponuka ropy na trhu,“ uzavrela Glasová.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie