• Dnes je: Sobota 09. decembra 2023 meniny má Izabela

Ceny automobilov aj naďalej rastú, predaj osobných vozidiel sa stále nevrátil na úroveň spred pandémie COVID-19

Ceny automobilov aj naďalej rastú, predaj osobných vozidiel sa stále nevrátil na úroveň spred pandémie COVID-19

Rast cien nových vozidiel v ostatných rokoch predbieha rast platov, čo obmedzuje podľa analýzy VÚB nový dopyt, tak vo veľkom Nemecku, ako aj na Slovensku.

Predaj automobilov sa ešte stále nevrátil na úroveň spred pandémie koronavírusu, a to z viacerých dôvodov. Tým prvým a najzásadnejším bol podľa analytikov VÚB banky celosvetový nedostatok polovodičov, najmä čipov, ktoré vo veľkej miere využíva aj automobilový priemysel. Polovodiče sú kľúčovou súčasťou modernej elektroniky v automobiloch a ich nedostatok spôsobil obmedzenia vo výrobe a dodávkach nových vozidiel.

Spotrebiteľské návyky

Ďalším dôvodom je podľa analytikov zmena spotrebiteľských návykov spôsobená pandémiou. Mnoho ľudí zistilo, že práca na diaľku je ekologická a efektívna, čo o čosi znížilo potrebu vlastniť automobil či rovno viac áut.

Ak sa autá využívajú menej, vydržia dlhšie a menej sa nakupujú nové. Nakoniec sa do predaja automobilov tiež premieta aj všeobecný trend k environmentálnej udržateľnosti a elektrifikácii, keď sa spotrebitelia orientujú viac na ekologické alternatívy, ako sú elektrické a hybridné vozidlá, ktorých výroba a distribúcia stúpa len postupne.

Zníženie dopytu

Nižší dopyt, či možnosti výroby tak potom podľa analýzy VÚB spôsobili, že ani slovenská produkcia odvetvia stále nedosahuje úrovne z druhej polovice roku 2018. Vlani, podobne ako v minulých rokoch, slovenské automobilky vyrobili „len“ okolo jedného milióna vozidiel a podobný počet začiatkom roka očakávali aj pre tento rok.


V roku 2022 vyrobili o 5 % menej vozidiel ako predvlani, kedy tento počet medziročne narástol o 4 % voči roku 2020. A podľa konjunkturálneho prieskumu za jún a júl firmy v tomto segmente v nasledujúcich mesiacoch neočakávajú rast produkcie, skôr naopak.


Okrem problémov s dopytom a ponukou niektorých komponentov sa naše automobilky podľa analytikov boria aj s problémom nedostatku pracovných síl. Nejde však o úplnú stagnáciu odvetvia. Vyrábajú sa viac nové, kvalitnejšie a drahšie modely, čo umožnilo výrobcom zvyšovať svoje zisky aj pri nerastúcej produkcii meranej v kusoch áut.

Stúpanie a klesanie cien

Rast cien nových vozidiel v ostatných rokoch predbieha rast platov, čo obmedzuje podľa analýzy VÚB nový dopyt, tak vo veľkom Nemecku, ako aj na Slovensku. Dobrou správou podľa analytikov je, že očakávania pri elektrických vozidlách hovoria o ďalšom poklese ich cien.


„Už dnes sa po započítaní celého životného cyklu v niektorých segmentoch oplatia práve elektrické alternatívy a s ich očakávaným zlacňovaním tento trend ešte naberie na význame,“ uvádzajú analytici.

Elektrické vozidlá

Tomu sa však musí prispôsobovať aj budovanie nabíjacej infraštruktúry, ktorá pre zhruba polovicu Slovenska stále nie je dobre dostupná. Slovenské automobilky sa postupnej premene výroby prispôsobujú. Export hybridných áut sa u nás už takmer dotiahol na počty vyvezených vozidiel s klasickým benzínovým motorom.


Výroba elektrických áut u nás zatiaľ mierne zaostáva, predaj ešte výraznejšie. Pritom dnes už polovica novo registrovaných áut v EÚ jazdí na alternatívny pohon, teda hybridný alebo výlučne elektrický.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Sobotu 9. december 2023

horoskopy na dnes sobotu 9 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Sobotu 9. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Planéty nepriaznivo ovplyvňujú vašu pracovnú aktivitu. Neplánujte si toho veľa. Objavia sa udalosti, ktoré nemôžete ovplyvniť. Môžu sa obrátiť proti vám.

Býk 21.4. - 21.5.

Situácia nie je taká jednoznačná, ako si myslíte. Nemali by ste robiť závery dovtedy, kým nezískate presné informácie. Stačí málo a z priateľov si môžete narobiť nepriateľov.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Vaša energia vám dodá chuť do práce a života. Stačí viac iniciatívy a určite zlepšíte vašu terajšiu situáciu. Snažte sa vyhnúť zbytočným stresom.

Rak 22.6. - 22.7.

Prvotný neúspech pri rozbiehaní dôležitých aktivít nič neznamená. Vyskúšajte všetky riešenia. Ak nepoľavíte, už čoskoro zaznamenáte prvé úspechy.Všetky Horoskopy pre Sobotu 9. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie