• Dnes je: Piatok 02. júna 2023 meniny má Xénia

Cena elektriny sa už podľa Hegera nevráti pod 100 eur a zastropovanú pre domácnosti považuje za atraktívnu

Cena elektriny sa už podľa Hegera nevráti pod 100 eur a zastropovanú pre domácnosti považuje za atraktívnu

Pred krízou sa elektrická energia pohybovala od 30 do 50 eur.

Trhové ceny elektriny sa už nikdy nevrátia pod hranicu 100 eur za megawatthodinu. Po utorňajšom rokovaní vlády to povedal dočasne poverený premiér slovenskej vlády Eduard Heger po tom, ako jeho kabinet schválil všeobecný hospodársky záujem o dodávke silovej elektriny pre domácnosti za zastropovanú cenu 61,2 eura za megawatthodinu aj v budúcom roku.

„Pred krízou sa elektrická energia pohybovala od 30 do 50 eur. Keď si zoberiete samotnú infláciu za to obdobie, odkedy tá cena elektriny stúpala, tak vidíme, že táto cena je nižšia (zastropovaná cena silovej elektriny pre slovenské domácnosti – pozn. red.).

Ja si myslím, že elektrická energia sa už nikdy nevráti na túto úroveň. Tie predpoklady sú, že cena bude určite vyššia ako 100 eur. Takže tá cena (61,2 eura za megawatthodinu – pozn. red.) je veľmi, veľmi atraktívna pre domácnosti,“ povedal po rokovaní vlády Heger.

Vláda počíta s elektrinou za zastropovanú cenu 61,20 eura pre domácnosti aj v budúcom roku

Dočasne poverená vláda počíta s dotovanou cenou silovej elektriny pre domácnosti aj v budúcom roku. Už v tomto roku na základe memoranda s dominantným výrobcom elektriny, Slovenskými elektrárňami, dostávajú domácnosti silovú elektrinu, ktorá tvorí zhruba polovicu koncovej ceny elektriny, za cenu 61,2 eura za megawatthodinu.

Všeobecný hospodársky záujem

Vláda chce, aby rovnaké podmienky pre dodávku silovej elektriny pre domácnosti platili aj v budúcom roku, preto v utorok schválila všeobecný hospodársky záujem na zabezpečenie bezpečnosti, pravidelnosti, kvality a ceny dodávok elektriny pre domácnosti v SR v roku 2024 – fáza I.


„Ministerstvo hospodárstva počíta s plnením memoranda a zmluvy o implementácii, na základe ktorých budú Slovenské elektrárne povinné vyrobiť a dodať agentovi (spoločnosť SPP – pozn. red.) elektrinu v kumulatívnom ročnom množstve 6,15 terawatthodín elektriny pre účely jej dodávky spotrebiteľom v domácnosti za cenu 61,2077 eura za megawatthodinu, a to aj v priebehu roku 2024,“ uviedlo ministerstvo.

Pomoc Slovenských elektrární

Ministerstvo hospodárstva počíta s pomocou Slovenských elektrární pri dodávke silovej elektriny pre domácnosti za zastropovanú cenu aj v budúcom roku aj napriek tomu, že ešte stále sa nepodarilo podpísať medzi vládou a dominantným výrobcom elektriny zmluvu ani na tento rok.


„Vzhľadom na to, že zmluva o implementácii ešte nie je uzatvorená a pred jej uzatvorením je potrebné ju notifikovať Európskej komisii, je potrebné, do uzatvorenia zmluvy o implementácii zabezpečiť množstvo elektriny určenej pre odberateľov v domácnosti za trhové ceny a odstrániť neistotu oprávnených dodávateľov v súvislosti s nákupom komodity pre odberateľov v domácnosti na rok 2024. Po uzatvorení zmluvy o implementácii sa počíta s vydaním nových rozhodnutí vo všeobecnom hospodárskom záujme,“ uviedol rezort hospodárstva.

Prvá fáza komplexného riešenia

Vládou schválený materiál predstavuje podľa ministerstva prvú fázu komplexného riešenia. Nateraz chce ministerstvo hospodárstva zabrániť, aby dodávatelia už začali od začiatku apríla nakupovať pre domácnosti na budúci rok silovú elektrinu z trhu a nie od agenta za zastropovanú cenu.


„Cieľom predkladaného materiálu je aj predísť tejto situácii a zabezpečiť nákup elektriny ako komodity pre domácnosti na rok 2024 len prostredníctvom SPP ako agenta, od Slovenských elektrární,“ konštatovalo ministerstvo hospodárstva.

Predloženie ďalších fáz riešenia vláde predpokladá ministerstvo hospodárstva najneskôr po schválení zmluvy o implementácii Európskou komisiou a pred jej podpisom.


„Ak by však do konca marca 2023 nevydalo ministerstvo hospodárstva rozhodnutie o uložení povinností SPP ako agentovi a dodávateľom elektriny vo všeobecnom hospodárskom záujme na nákup elektriny, ako predpokladá tento materiál, bolo by celé riešenie ohrozené začatím nákupu elektriny pre domácnosti zo strany dodávateľov,“ uzavrelo ministerstvo hospodárstva.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť, hovorí odborník o slovenskom zdravotníctve

tolko veci je financovanych ktore by financovane ani nemuseli byt hovori odbornik o slovenskom zdravotnictve

Ministerstvo zdravotníctva SR je z hľadiska čerpania eurofondov jedno z najslabších. V debate na konferencii Vizionári 2023 to uviedol odborník Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) na zdravotníctvo Peter Stachura.

Narážal tak na problémy spojené s výstavbou nemocnice Rázsochy a nesystematické čerpanie eurofondov. Podľa Stachuru je využitie peňazí z plánu obnovy povinnosťou štátu.

„Potrebujeme dofinancovať zdravotníctvo, bez toho sa to nedá. Zdravotníctvo musí byť prioritou budúcej vlády,“ tvrdí.

Financovanie banálnych vyšetrení

Zdravotníctvo na Slovensku podľa Stachuru nezvláda financovanie banálnych vyšetrení a problém je v nesystematickosti.


„Toľko vecí je financovaných, ktoré by financované ani nemuseli byť. Máme nadbytočné množstvo CT vyšetrení, MR vyšetrení a predoperačné vyšetrenia robíme duplicitne. Robotická chirurgia sa rozbieha ako huby po daždi. Tieto veci sa musia zadefinovať, kde to má zmysel a kde to zmysel nemá,“ zdôraznil.

Preventívne prehliadky


Expert KDH sa vyjadril aj k téme primárnych prevencií na Slovensku. Problémom podľa neho je to, že sa nemerajú žiadne dáta z preventívnych prehliadok.

„Nemeriame, čo vlastne z tej preventívy máme. Nevieme, aké sú dáta, nechávame ľudí chodiť na preventívne prehliadky a nevieme, čo z toho majú, či naozaj máme záchyt nejakých ochorení,“ povedal.


Na racionálnom nastavení systému sa podľa Stachuru vedia ušetriť zdroje v zdravotníckom sektore.


Počasie