• Dnes je: Štvrtok 11. augusta 2022 meniny má Zuzana

Cena elektriny dosiahla nové maximum, historické rekordy atakoval aj plyn

Cena elektriny dosiahla nové maximum, historické rekordy atakoval aj plyn

Pri pokračovaní súčasných úrovní trhových cien energií môžu regulované ceny energií v nasledujúcom roku vzrásť o viac ako dvojnásobok oproti súčasnosti.

Uplynulý týždeň sa niesol v znamení nového rekordu trhovej ceny elektriny. Ako vyplýva z údajov zverejnených pražskou burzou PXE, elektrina s dodávkou na Slovensko v budúcom roku sa minulý utorok predávala za 391 eur za megawatthodinu.

Následne ceny elektriny mierne klesli, keď v piatok dosiahli hodnotu 378 eur za megawatthodinu.

Historické rekordy atakovali aj ceny plynu. Na trhu TTF (virtuálny obchodný uzol Title Transfer Facility v Holandsku) sa uplynulý štvrtok plyn predával za zhruba 206 eur za megawatthodinu. V súčasnosti sa cena pohybuje na úrovni 192 eur za megawatthodinu.

Stále platí, že plyn dosiahol rekordné hodnoty začiatkom marca tohto roka. Na Medzinárodný deň žien sa plyn vyšplhal na trhu TTF na 216 eur za megawatthodinu.

Ceny energií na Slovensku sa môžu dramaticky zvýšiť, pre domácnosti od 121 do 244 eur za mesiac

Regulovaní aj neregulovaní odberatelia energií budú v nasledujúcom roku 2023 čeliť vysokému rastu nákladov na energie. Regulované ceny energií pre domácnosti a ďalších regulovaných odberateľov môžu vplyvom vysokých trhových cien vzrásť od 130 percent pri elektrine a teple do 170 percent pri plyne.


Nárast nákladov na energie pre domácnosti môže byť v rozmedzí od 121 do 244 eur za mesiac, čo výrazne zaťaží najmä sociálne zraniteľné skupiny domácností. Konečné ceny budú známe koncom tohto roka. Vyplýva to z aktuálnej analýzy regulovaných cien energií Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).

Opatrenia na minimalizáciu dopadov

Ako v tlačovej správe uvádza hovorca ÚRSO Radoslav Igaz, slovenským domácnostiam v roku 2023 skutočne hrozí dramatické zvýšenie regulovaných cien energií.


Pri pokračovaní súčasných úrovní trhových cien energií môžu regulované ceny energií v nasledujúcom roku vzrásť o viac ako dvojnásobok oproti súčasnosti. „Trhové ceny sú v súčasnosti extrémne vysoké a veľmi nestabilné,“ uvádza ÚRSO.


Štát však podľa ÚRSO pripravuje viacero opatrení na minimalizáciu dopadov na odberateľov. „Ako najkľúčovejšie opatrenie sa pritom javí adresné využitie zlacnenej elektriny z Memoranda so Slovenskými elektrárňami, ktoré môže slovenským domácnostiam pomôcť aj pri ušetrení nákladov na vykurovanie príbytkov, ak sa preorientujú pri vykurovaní z drahšieho plynu na lacnejšiu elektrinu z Memoranda,“ napísal predseda ÚRSO Andrej Juris.

Podpora pre zraniteľné skupiny

Doplnkovým opatrením by mala byť adresná podpora pre zraniteľné skupiny odberateľov, ktoré nebudú mať prístup k zlacneným dodávkam elektriny, v súlade so štátnou sociálnou politikou.


„To sa môže týkať regulovaných aj neregulovaných odberateľov energií, teda domácností, verejných inštitúcií, zdravotníckych zariadení, kritickej infraštruktúry,“ vysvetľuje ÚRSO. Ako však úrad dodáva, vzhľadom na extrémny vývoj na trhu s energiami, je nepravdepodobné plne eliminovať vplyv trhových cien na odberateľov.


Opatrenia môžu iba zmierniť negatívny dopad a samotní odberatelia sa tiež musia zamerať na optimalizáciu ich nákladov na energie. ÚRSO odporúča odberateľom zlepšiť energetickú efektívnosť a optimalizovať spotrebu energií.Najčítanejšia najnovšia správa

Cestovný ruch po pandémii ožíva a na Slovensko sa vracajú zahraniční turisti, medzi TOP destinácie patrí Bratislavský kraj

cestovny ruch po pandemii oziva a na slovensko sa vracaju zahranicni turisti medzi top destinacie patri bratislavsky kraj

Služby ubytovania v zariadeniach cestovného ruchu využilo v júni tohto roka 491-tisíc hostí. V medziročnom porovnaní mali hotely a ostatné ubytovacie zariadenia o 71 % viac návštevníkov.

Väčšinu návštevníkov tvorili Slováci

Bolo to však stále takmer o pätinu menej ako v rovnakom mesiaci pred pandémiou v roku 2019. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach v júni 1,2 milióna nocí, priemerná dĺžka pobytu bola 2,5 noci. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR.

Takmer 70 % návštevníkov tvorili domáci hostia, v hoteloch a penziónoch ich bolo v júni ubytovaných 334-tisíc, išlo o 1,4-násobný medziročný nárast.

V porovnaní s predkovidovým júnom 2019 chýbala už len necelá desatina domácich návštevníkov. Ich počet v ubytovacích zariadeniach už prekonal júnové hodnoty z rokov 2017 a 2018. V porovnaní s júnom 2019 bolo v hoteloch a penziónoch o 9 % menej Slovákov a o tretinu menej cudzincov.

Návrat zahraničnej klientely

Aj v júni pokračoval postupný návrat zahraničnej klientely, medziročne vzrástla 3,3-násobne a ubytovacie zariadenia navštívilo 157-tisíc cudzincov.


Vyšplhali sa tak na dvojtretinovú návštevnosť v porovnaní s júnom 2019. Stúpol tak aj podiel cudzincov na celkovom počte hostí.

Kým v prvých dvoch rokoch pandémie mali návštevníci zo zahraničia podiel na návštevnosti približne 17 %, v júni tohto roka už 32 %. V júni 2019 predstavovali až 40 % celkovej návštevnosti.

Najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji


Medziročný rast návštevnosti sa prejavil vo všetkých krajoch. Najviac hostí sa v júni ubytovalo v Bratislavskom kraji, a to 113-tisíc osôb, z toho viac ako polovicu tvorili zahraniční návštevníci.


Nasledovali Žilinský a Prešovský kraj, ktoré oproti Bratislavskému kraju mali iba štvrtinový podiel zahraničných návštevníkov. Spolu tieto tri kraje vytvorili 60 % celkovej návštevnosti, najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji.

V prvom polroku tohto roka sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,9 milióna návštevníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 chýbala necelá tretina návštevníkov.


V prvom polroku využilo služby ubytovania 589-tisíc cudzincov, v roku 2019 ich bolo takmer dvojnásobne viac, teda 1,1 milióna.


Pri domácich návštevníkoch bol pokles návštevnosti o necelú štvrtinu oproti roku 2019, od začiatku roka využilo služby ubytovania 1,3 milióna domácich hostí. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach takmer 5 miliónov nocí, v roku 2019 to bolo 7,6 milióna nocí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie