• Dnes je: Piatok 02. júna 2023 meniny má Xénia

Cena elektriny dosiahla nové maximum, historické rekordy atakoval aj plyn

Cena elektriny dosiahla nové maximum, historické rekordy atakoval aj plyn

Pri pokračovaní súčasných úrovní trhových cien energií môžu regulované ceny energií v nasledujúcom roku vzrásť o viac ako dvojnásobok oproti súčasnosti.

Uplynulý týždeň sa niesol v znamení nového rekordu trhovej ceny elektriny. Ako vyplýva z údajov zverejnených pražskou burzou PXE, elektrina s dodávkou na Slovensko v budúcom roku sa minulý utorok predávala za 391 eur za megawatthodinu.

Následne ceny elektriny mierne klesli, keď v piatok dosiahli hodnotu 378 eur za megawatthodinu.

Historické rekordy atakovali aj ceny plynu. Na trhu TTF (virtuálny obchodný uzol Title Transfer Facility v Holandsku) sa uplynulý štvrtok plyn predával za zhruba 206 eur za megawatthodinu. V súčasnosti sa cena pohybuje na úrovni 192 eur za megawatthodinu.

Stále platí, že plyn dosiahol rekordné hodnoty začiatkom marca tohto roka. Na Medzinárodný deň žien sa plyn vyšplhal na trhu TTF na 216 eur za megawatthodinu.

Ceny energií na Slovensku sa môžu dramaticky zvýšiť, pre domácnosti od 121 do 244 eur za mesiac

Regulovaní aj neregulovaní odberatelia energií budú v nasledujúcom roku 2023 čeliť vysokému rastu nákladov na energie. Regulované ceny energií pre domácnosti a ďalších regulovaných odberateľov môžu vplyvom vysokých trhových cien vzrásť od 130 percent pri elektrine a teple do 170 percent pri plyne.


Nárast nákladov na energie pre domácnosti môže byť v rozmedzí od 121 do 244 eur za mesiac, čo výrazne zaťaží najmä sociálne zraniteľné skupiny domácností. Konečné ceny budú známe koncom tohto roka. Vyplýva to z aktuálnej analýzy regulovaných cien energií Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).

Opatrenia na minimalizáciu dopadov

Ako v tlačovej správe uvádza hovorca ÚRSO Radoslav Igaz, slovenským domácnostiam v roku 2023 skutočne hrozí dramatické zvýšenie regulovaných cien energií.


Pri pokračovaní súčasných úrovní trhových cien energií môžu regulované ceny energií v nasledujúcom roku vzrásť o viac ako dvojnásobok oproti súčasnosti. „Trhové ceny sú v súčasnosti extrémne vysoké a veľmi nestabilné,“ uvádza ÚRSO.


Štát však podľa ÚRSO pripravuje viacero opatrení na minimalizáciu dopadov na odberateľov. „Ako najkľúčovejšie opatrenie sa pritom javí adresné využitie zlacnenej elektriny z Memoranda so Slovenskými elektrárňami, ktoré môže slovenským domácnostiam pomôcť aj pri ušetrení nákladov na vykurovanie príbytkov, ak sa preorientujú pri vykurovaní z drahšieho plynu na lacnejšiu elektrinu z Memoranda,“ napísal predseda ÚRSO Andrej Juris.

Podpora pre zraniteľné skupiny

Doplnkovým opatrením by mala byť adresná podpora pre zraniteľné skupiny odberateľov, ktoré nebudú mať prístup k zlacneným dodávkam elektriny, v súlade so štátnou sociálnou politikou.


„To sa môže týkať regulovaných aj neregulovaných odberateľov energií, teda domácností, verejných inštitúcií, zdravotníckych zariadení, kritickej infraštruktúry,“ vysvetľuje ÚRSO. Ako však úrad dodáva, vzhľadom na extrémny vývoj na trhu s energiami, je nepravdepodobné plne eliminovať vplyv trhových cien na odberateľov.


Opatrenia môžu iba zmierniť negatívny dopad a samotní odberatelia sa tiež musia zamerať na optimalizáciu ich nákladov na energie. ÚRSO odporúča odberateľom zlepšiť energetickú efektívnosť a optimalizovať spotrebu energií.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Piatok 2. jún 2023

horoskopy na dnes piatok 2 jun 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Piatok 2. jún 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Bez vetra sa listy nehýbu, hovorí sa o historkách, ktoré sú plné rozporov, ale tebe servírujú ako pravdivé a skutočné udalosti. Že čosi pravdy na veciach môže byť, nemožno vylúčiť.

Býk 21.4. - 21.5.

Neplánujete si na dnes priveľa povinností? Postihne vás ťažkopádnosť a ak sa pustíte do viacerých prác, zostane vám väčšina na zajtra.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Pocítite dôsledky zmien, o ktoré ste sa sami pričinili. Chceli by ste niektoré obísť? Nemusí vám to vyjsť, lebo budete stredobodom pozornosti.

Rak 22.6. - 22.7.

Pokojne môžete poľaviť, nehrozia vám žiadne straty. Ak uvoľníte priestor pre prácu niekomu druhému, získate čas pre vaše záľuby. Už ste ich dlho zanedbávali.


Všetky Horoskopy pre Piatok 2. jún 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?


Počasie