• Dnes je: Streda 29. novembra 2023 meniny má Vratko

Celoštátne referendá by sa mali konať len spolu s voľbami, poslanec Vetrák navrhuje aj ďalšie zmeny

Celoštátne referendá by sa mali konať len spolu s voľbami, poslanec Vetrák navrhuje aj ďalšie zmeny

Zároveň by sa ustanovila aj flexibilná výnimka z tohto spájania celoštátnych volieb a ľudových hlasovaní s celoštátnym referendom.

11.6.2023 (SITA.sk) - Poslanci Národnej rady (NR) SR budú na júnovej schôdzi hlasovať o pozmeňujúcom a doplňujúcom návrhu poslanca hnutia OĽaNO a priatelia Milana Vetráka k novele ústavného zákona.

Mohla by sa tak zúžiť možnosť uskutočniť referendum len v deň konania najbližších volieb do NR SR, volieb do Európskeho parlamentu, volieb prezidenta, ľudového hlasovania o odvolaní prezidenta alebo volieb do orgánov vyšších územných celkov a do orgánov samosprávy obcí, ak sa konajú na celom území Slovenska.

Výsledok so silou zákona

Zároveň by sa tak ustanovila aj flexibilná výnimka z tohto spájania celoštátnych volieb a ľudových hlasovaní s celoštátnym referendom v prípadoch, ak existuje konkrétny dôvod na skoršie uskutočnenie referenda.

„Jeden z najčastejších argumentov proti konaniu referenda je jeho finančná náročnosť, predovšetkým v prípadoch, keď bolo neplatné. Súčasťou procesu zefektívnenia referenda je aj jeho efektívnejšie fungovanie po finančnej a organizačno-technickej stránke," odôvodnil pozmeňujúci návrh Vetrák.

Výsledok referenda by zároveň mal právnu silu ústavného zákona a návrhy prijaté v referende by predseda NR SR vyhlásil rovnako ako zákon.

Druhé kolo prezidentských volieb

Vetrák chce svojím pozmeňujúcim návrhom upraviť aj uskutočnenie druhého kola volieb prezidenta od ich vyhlásenia.

Ak pre druhé kolo volieb nie sú dvaja kandidáti, druhé kolo volieb sa neuskutoční a predseda NR SR vyhlási do siedmich dní nové voľby tak, aby sa uskutočnili do 110 dní od ich vyhlásenia.

V súčasnom ustanovení má predseda parlamentu povinnosť vyhlásiť voľby do 60 dní od ich vyhlásenia. „Ide o posun termínu, na základe čoho sa v budúcnosti umožní uskutočniť voľby prezidenta poštou. V nadväznosti na prijatie tejto zmeny bude potrebné novelizovať volebný zákon," informoval poslanec.

Odvolanie člena Súdnej rady

Od 1. januára 2024 by sa člena Súdnej rady SR pred uplynutím jeho funkčného obdobia mohlo odvolať len v zákonom ustanovených prípadoch.

„V novele Ústavy SR z roku 2020 k reforme justície sa ustanovilo, že aj člena Súdnej rady bude možné z funkcie odvolať kedykoľvek. Takáto úprava je však kritizovaná tak členmi Súdnej rady, ako aj zo strany Európskej komisie v jej správe o stave právneho štátu na Slovensku za rok 2021," vysvetlil v pozmeňujúcom návrhu Vetrák.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 29. november 2023

horoskopy na dnes stredu 29 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 29. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Čaká vás deň vhodný na nákupy. Máte šancu stretnúť priateľa, s ktorým môžete stráviť príjemné popoludnie. Pozor, zdravotne nie ste v najlepšej kondícii.

Býk 21.4. - 21.5.

Doterajšie úlohy sa vám zdajú priľahké? Práve rutina sa stane prekážkou v dosiahnutí určitého cieľa. Nejaký čas vám potrvá, kým nájdete originálny postup.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Máte výbornú náladu? Niektorým ľuďom sa to nebude páčiť, budú vás chcieť znechutiť. Riaďte sa vlastným rozumom. Dávajte si pozor na nočné zážitky.

Rak 22.6. - 22.7.

Už dnes úplne zabudnete na prácu a najbližším pripravíte atraktívny program. Počítajte s prejavmi vďačnosti. Milovaná osoba vás príjemne prekvapí.Všetky Horoskopy pre Stredu 29. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie