• Dnes je: Piatok 25. júna 2021 meniny má Tadeáš

Celoplošné testovanie na Slovensku (2. kolo - online): Odberné miesta sa otvorili v desiatkach okresov

Celoplošné testovanie na Slovensku (2. kolo - online): Odberné miesta sa otvorili v desiatkach okresov

Ministerstvo obrany dôrazne vyzýva obyvateľov, aby si na vystavené certifikáty dávali pozor, keďže v prípade ich straty alebo znehodnotenia im nebudú môcť byť vystavené nové.

Počas víkendu na Slovensku prebieha druhé kolo celoplošného testovania. Odberné miesta sú otvorené od 8.00 do 20.00 s tým, že Posledný výter je naplánovaný na 19:30, aby ho stihli vyhodnotiť. K dispozícii je celkovo 2 819 odberných miest v sobotu a 2 734 v nedeľu.

Okrem plánovaných odberných miest v rámci 45 testovaných okresov rezort obrany dobrovoľne otvorí aj ďalšie odberné miesta v okresoch, ktoré hraničia s takzvanými červenými okresmi, a to na základe požiadaviek samospráv.

Ministerstvo obrany dôrazne vyzýva obyvateľov, aby si na vystavené certifikáty dávali pozor, keďže v prípade ich straty alebo znehodnotenia im nebudú môcť byť vystavené nové.


Na prvom kole celoplošného testovania sa zúčastnilo 3 625 332 ľudí. Pozitívny výsledok testov malo 38 359 ľudí, teda 1,06 percenta. Uskutočnilo sa v sobotu 31. októbra a nedeľu 1. novembra.

V ktorých okresoch prebieha?

Testovanie prebieha v 45 okresoch – Senica, Skalica, Dolný Kubín, Martin, Námestovo, Turčianske Teplice, Humenné, Medzilaborce, Michalovce, Snina, Sobrance, Vranov nad Topľou, Bardejov, Kežmarok, Levoča, Poprad, Prešov, Sabinov, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník, Gelnica, Spišská Nová Ves, Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Tvrdošín, Dunajská Streda, Partizánske, Prievidza, Topoľčany, Bánovce nad Bebravou, Ilava, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Považská Bystrica, Púchov, Trenčín, Banská Bystrica, Brezno, Detva, Zvolen, Bytča, Čadca, Kysucké Nové Mesto a Žilina.


Testovať zamestnancov vo vlastnej réžii budú môcť opäť aj firmy nad 4-tisíc zamestnancov, prípadne skupiny firiem, ktoré v jednom areáli vedeli zriadiť spoločné odberné miesto s účasťou aspoň 4-tisíc osôb. Túto možnosť má využiť desať firiem.

Pre koho určené?

Testovanie antigénovými testami je určené pre osoby, okrem výnimiek stanovených uznesením vlády SR – nad 10 rokov, ktoré sa zdržujú v územných obvodoch okresov, kde počet ľudí s pozitívnym výsledkom testov dosiahol v rámci celoplošného testovania obyvateľov hranicu 0,7 percenta a viac. Tiež pre osoby, ktoré potrebujú navštíviť dané okresy v termíne od 9. do 14. novembra. Na druhom kole plošného testovania na ochorenie COVID-19 sa môžu zúčastniť aj občania bez certifikátu z prvého kola.

Celoplošné testovanie na Slovensku – 2. kolo

minúta po minúte


20:00 Odberné miesta sa zatvorili a testovanie bude pokračovať opäť v nedeľu v rovnakom čase od ôsmej ráno do ôsmej večer.


19:56 V Bratislave bude v nedeľu zriadené ďalšie odberné miesto. Ako informuje bratislavská polícia na sociálnej sieti Facebook bude v priestoroch Miestneho úradu na Mierovej ulici v mestskej časti Ružinov. „Na odberovom mieste sa budú môcť otestovať občania, ktorí prídu na pešo,“ priblížila polícia.


19:52 V okrese Nové Mesto nad Váhom sa prišiel dať otestovať 13-ročný chlapec, ktorý mal byť v karanténe po minulotýždňovom pozitívnom teste. Policajti prípad postúpili na ďalšie riešenie na Úrad verejného zdravotníctva SR.


19:41 V Prievidzi riešili policajti tri prípady pokusu o opakovaný test mužov, ktorí boli z minulého testovania pozitívni a mali dodržiavať karanténu.


19:23 Policajti v Banskej Bystrici vyriešili aj prípad zmiznutej hotovosti na odbernom mieste v priestoroch základnej školy. Páchateľmi boli dobrovoľníci. Aj tento prípad potvrdzuje, že svoje osobné veci je potrebné mať neustále pod dohľadom, ideálne vôbec nenosiť pri sebe veľkú hotovosť.


18:40 Na jednom z odberných miest v Dunajskej Strede žena pri odbere predložila občiansky preukaz na s menom svojej kamarátky. „Ako prvotný dôvod uviedla, že jej známa sa bojí testovať kvôli čipovaniu a takto jej chcela pomôcť,“ píše trnavská polícia na sociálnej sieti Facebook s tým, že občiansky preukaz zaistili a obe ženy skončili na policajnej stanici a vysvetľujú dôvody tohto absurdného konania.


18:27 Ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti Facebook pripomína, že otestovať sa antigénovým testom sa môžu prísť aj osoby, ktoré sa nezúčastnili na prvom kole testovania. „Cesta na antigénový test v rámci plošného testovania spadá pod neodkladné vyšetrenia, na ktoré platí výnimka zo zákazu vychádzania,“ uviedlo


17:48 Prvý deň druhého kola plošného testovania v Humennom prebieha zatiaľ plynule. Na všetkých odberových miestach, ktorých vytvorili na území mesta 24, sú minimálne čakacie doby.


Ako informovala Veronika Lattová z tlačového referátu Mestského úradu v Humennom, pre pracovníkov na jednotlivých odberových staviskách si prekvapenie pripravil personál školskej jedálne Základnej školy (ZŠ) Dargovských hrdinov, ktorý ráno od šiestej hodiny nastúpil do práce, aby pripravil sladké a slané pochúťky pre členov všetkých odberových miest.


Celkovo napiekli 750 pizzovníkov a 750 buchiet, na príprave ktorých sa podieľalo deväť kuchárok. „V rámci dobrej spolupráce so zriaďovateľom školy sme sa rozhodli pomôcť tímom, ktoré testujú v rámci mesta. Recept na pizzovníky je klasický, buchty sú tradičné, pečené. Všetko sme pobalili a pripravili na distribúciu,” uviedla vedúca školskej jedálne ZŠ Dargovských hrdinov Anna Dudášová.


„Členovia tímov, či už sú to zdravotníci, administrátori, dobrovoľníci, vojaci a policajti, to počas testovania nemajú ľahké. Vykonávajú záslužnú prácu pre obyvateľov nášho mesta a my sme sa im takýmto spôsobom chceli poďakovať. Verím, že sa nám podarilo spríjemniť im sobotňajší deň testovania,“ poznamenal primátor mesta Humenné Miloš Meričko, ktorý na dvoch odberových miestach pôsobiach na škole, spolu s jej riaditeľkou, pripravené občerstvenie odovzdali.


17:08 Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) je veľmi rád, že testovanie od sobotňajšieho rána funguje opäť na jednotku. „Naše záchranné zložky sú do tretice absolútne perfektne zohraté, verím, že majú aj dosť síl a energie,“ napísal na sociálnej sieti Facebook. Poďakoval všetkým, ktorí sú opäť zodpovední a pomáhajú nám všetkým. „Spolu to zvládneme,“ dodal na záver a neskôr pridal aj „tradičné zábery uplynulých víkendov“.


16:35 V priebehu dopoludnia bolo v Poltári na jedinom zriadenom mobilnom odbernom mieste otestovaných 204 ľudí. Ako informovala primátorka mesta Martina Brisudová, všetci odchádzali s negatívnym výsledkom. Využiť služby testovacieho miesta na ochorenie COVID-19 zriadeného v mestskej športovej hale na Sklárskej ulici.


„Verím, že aj týmto spôsobom pomôžeme tým, ktorí to naviac potrebujú, aby nemuseli cestovať na odberné miesta mimo nášho regiónu. Ide najmä o občanov, ktorí sa cítia byť ohrození koronavírusom, alebo cestujú za prácou do červených okresov,” uviedla primátorka s tým, že pred odberným miestom sa stále tvoria rady, čakajúci však dodržujú odstupy, sú disciplinovaní a trpezliví.


Počas prvého celoplošného testovania bolo v meste Poltár na siedmich odberných miestach 3 196 testovaných osôb. Z celkového počtu bolo 27 s pozitívnym výsledkom, čo predstavuje 0,84 percenta. Podiel infikovaných v okrese bol však nižší, konkrétne 0,57 percenta, aj preto sa okres Poltár napokon zaradil medzi zelené okresy.


16:13 V Lučenci v sobotu popoludní okolo 13:00 sprevádzkovali v budove mestského úradu druhé odberné miesto . Dôvodom bol veľký záujem a dlhé rady, ktoré sú tu od rána tvorili aj napriek tomu, že Lučenec nespadá medzi okresy, kde prebieha celoplošné testovanie. Ako pre agentúru SITA uviedla vedúca kancelárie primátorky Mária Bérešová, okrem pôvodného miesta v Kine Apolo sa radnici v spolupráci s armádou podarilo zriadiť druhý odberný tím, kde je tiež stále veľký záujem.


„Aby bol rozptyl ľudí väčší, upozorňujeme ich, že testovať sa môžu aj v niektorých okolitých mestách a obciach, ako je Fiľakovo, Poltár, obec Mýtna, alebo v Rimavskej Sobote, kde sú až dve odberové miesta,” povedala vedúca s tým, že na obidvoch miestach v Lučenci sa stále tvoria dlhé rady. „Primátorka Zvolena nás tiež informovala, že kto má cestu do Zvolena, môže sa otestovať v hoteli Tenis, kde sú na štadióne sú štyri odberové tímy,” doplnila Bérešová.


15:46 Podľa premiéra Matoviča doterajšie výsledky ukazujú, že celoplošné testovanie pomáha znižovať šírenie koronavírusu. Matovič poukázal na to, že v okresoch, v ktorých je v sobotu a nedeľu vykonávané druhé kolo celoplošného testovania, bolo počas minulého víkendu pozitívne otestovaných 1,46 percenta obyvateľov. Podľa Matoviča sa preto potvrdzuje, že v okresoch, ktoré už boli raz testované, klesá infikovanosť medzi obyvateľmi o vyše 50 percent.


„To znamená, že to, čo sme tušili na základe pilotného testovania na Orave a v Bardejove, že antigén je schopný o viac ako 55 percent znížiť počet COVID-19 pozitívnych ľudí medzi nami. Aj pri tejto výrazne väčšej vzorke ľudí sa to potvrdzuje, lebo 56 percent minulý týždeň, 55 percent teraz. Je objektívne predpokladať, že pri pretestovaní dnes a zajtra vyjde plus – mínus to isté,” povedal Matovič.


Premiér zároveň poukázal na to, že antigénové testy efektívne fungujú aj v okresoch, v ktorých je niekoľkonásobne nižšia premorenosť, než bola pred pilotným kolom plošného testovania na Orave a v Bardejove.


15:37 Vláda zrejme na Slovensku predĺži núdzový stav, ktorý sa mal skončiť 14. novembra. Ako na tlačovej konferencii povedal premiér Matovič, situácia je horšia, ako keď ho vyhlásili.


15:33 V 22 odberných miestach v „zelených okresoch“ sa do 12.00 otestovalo 8 041 ľudí, z ktorých si 58 odnieslo domov „pozitívny certifikát“, čo predstavuje 0,72 percenta. „Máme v rukách mimoriadne efektívny liek na COVID-19,“ zhodnotil celoplošné testovanie premiér Matovič.


15:24 V sobotu je v akcii 20 996 ľudí, z toho je 3 562 vojakov. Minister Naď aj premiér Matovič okrem nich poďakovali aj zdravotníkom, policajtom, hasičom, dobrovoľným hasičom, pracovníkom z finančnej správy, samosprávam aj ľuďom, ktorí sa prišli dať otestovať.


15:20 V sobotu do 12.00 otestovali 553 377 ľudí a pozitívny výsledok z nich malo 3 677, čo predstavuje 0,66 percenta.


15:16 Minister Naď uviedol, že v sobotu fungujú všetky odberné miesto, ktoré mali byť otvorené. Je ich 2 736, z toho 22 je v zelených regiónoch.


Premiér Igor Matovič (OĽaNO) a minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) informujú o priebehu druhého kola celoplošného testovania.15:06 V Krompachoch sa na odberné miesto dostavil 49-ročný muž, ktorý bol minulý týždeň testovaný s pozitívnym výsledkom a mal zostať v domácej karanténe. Policajtom povedal, že si chcel overiť, či to stále platí a či už náhodou nie je negatívny. Týmto konaním porušil lekárom stanovenú karanténu, výšku sankcie v jeho prípade v správnom konaní stanoví príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva.


14:54 Ak občania v zelených okresoch uvidia plne vyťažené odberné miesto, mali by sa vrátiť neskôr. Vo svojom príspevku na sociálnej sieti to uviedol minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Občania, ktorí nevyhnutne potrebujú vykonanie testu v danom čase, môžu podľa neho využiť aj blízke odberné miesto v niektorom z červených okresov. Šéf rezortu obrany vyzval ľudí, aby k sebe boli naďalej trpezliví, vzájomne ústretoví a solidárni.


14:46 Dolnokubínska radnica odporúča všetkým obyvateľom patriacim do rizikovej skupiny, aby sa prišli nechať otestovať v nedeľu dopoludnia, kedy sú odberné miestnosti prázdne. Ako mesto Dolný Kubín informuje v tlačovej správe, snažia sa tým vyriešiť problematiku predpokladaného nedostatočného záujmu ľudí o testovanie v nedeľu 8. novembra v ranných hodinách.


„Pre všetkých obyvateľov, ktorí majú záujem sa prísť otestovať a patria do niektorej z rizikových skupín, či už sú to seniori, onkologickí pacienti, zdravotne postihnutí alebo znevýhodnení obyvatelia či tehotné ženy, by sme chceli odporučiť, aby na testovanie využili hodiny v nedeľu od 8:00 až do 11:30. Podľa skúsenosti z predchádzajúcich testovaní sa práve v týchto časoch vo väčšine miestností netvoria vôbec žiadne rady a prichádzajú tam na testovanie obyvatelia naozaj len sporadicky,“ povedal primátor mesta Ján Prílepok.


14:21 Celoplošné testovanie v Senici sprevádzala úsmevná kuriozita. Muž prišiel na odberné miesto aj so svojím oslíkom, píše polícia na svojom Facebooku. Zdravotníci a ďalší pracovníci na odbernom mieste však mužovi vysvetlili, že zvieratá sa, bohužiaľ, netestujú.


13:16 Slovensko bude možno v blízkej dobe čakať aj tretie kolo celoplošného testovania. V diskusnej relácií RTVS Sobotné dialógy to povedal premiér Igor Matovič (OĽaNO). Ďalší postup krajiny v boji proti pandémii bude podľa neho v najbližších dňoch predmetom celospoločenskej diskusie.


Podľa Matoviča je v hre buď ďalšie celoplošné testovanie, alebo lockdown, teda celoplošné zatvorenie krajiny. Premiér uviedol, že celoplošné testovanie už ukázalo svoje opodstatnenie, keď za posledné dva týždne na Slovensku vzrástol počet pozitívnych prípadov o 20 percent. V okolitých európskych krajinách pritom zdravotníci zaznamenali 100-percentný nárast počtu infikovaných.


Nulté kolo celoplošného testovania na Orave a v Bardejove podľa neho zachytilo 55 percent infekčných osôb, ktoré sa v daných regiónoch v čase testovania nachádzali. Ak prvé a druhé kolo celoplošného potvrdia úspešnosť nultého kola, okolité krajiny podľa premiéra zrejme budú chcieť kopírovať „slovenský model“. Ako dopadnú výsledky celoplošného testovania podľa premiéra neočakáva iba verejnosť na Slovensku, ale aj predstavitelia iných štátov.


13:08 Muž, ktorý v sobotu ráno skolaboval pred jedným z odberových miest v Prešove, zomrel.


Hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek dopoludnia informoval, že jeden zo záujemcov o testovanie v Základnej škole Matice Slovenskej dostal infarkt.


Ako pre agentúru SITA doplnil Jozef Minár za Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby, muž čakal na výter, keď tesne pred pol ôsmou hodinou skolaboval. „Keďže zdravotníci boli priamo na mieste, začali s kardiopulmonálnou resuscitáciou a privolali záchranku. Privolaný lekár pokračoval v resuscitácii, bohužiaľ sa muža nepodarilo oživiť,“ skonštatoval Minár.


Záchranná služba Košice potvrdila, že v ranných hodinách bola na odberné miesto vyslaná na pomoc mužovi jej posádka rýchlej lekárskej pomoci Prešov. „Po príjazde si naši záchranári prevzali pacienta, 68-ročného muža, ktorého už na mieste oživovali prítomní zdravotníci. Posádka následne pokračovala s vonkajšou masážou srdca s prechodom na systém LUCAS. Po vykonaní potrebných úkonov pacienta v kritickom stave za permanentnej vonkajšej masáže srdca prevážali na Oddelenie anesteziológie a intenzívnej medicíny Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Prešove, nepodarilo sa im ho však oživiť,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca Záchrannej služby Košice Viktor Wurm. Presnú príčinu smrti určí pitva.


12:35 Obyvatelia Senice majú aj v druhom kole testovania možnosť sledovať kamery, ktoré monitorujú počet ľudí pred takmer dvadsiatimi odbernými miestami. Za iniciatívou stoja v spolupráci s mestom študenti Marek Mach a Ondrej Vrábel. Rovnakú službu poskytujú aj viaceré obce v okolí Senice, napríklad Smrdáky alebo Sobotište.


„Nechceli sme len sedieť so založenými rukami a sťažovať sa, ako veci nefungujú. Rozhodli sme sa preto pomôcť. Našim cieľom je umožniť ľuďom z pohodlia domova skontrolovať stav radov pred všetkými odbernými miestami v meste, vďaka čomu sa budú môcť lepšie rozhodnúť,“ dodáva spoluautor iniciatívy Marek Mach. Ráno mali niektoré kamery výpadky, problém súvisel s nízkou teplotou.


12:23 Všetci policajti, ktorí mali v sobotu nastúpiť na odberné miesta, boli pretestovaní. Ako informovalo ministerstvo vnútra na sociálnej sieti Facebook, v Bratislavskom, Banskobystrickom a Košickom kraji boli všetci policajti negatívni. P(ť pozitívnych prípadov mali v Žilinskom kraji, v Trenčianskom boli dvaja a v Trnavskom jeden. „Pozitívnych policajtov okamžite nahradili negatívni policajti, ktorí boli pripravení v zálohe,“ priblížil rezort vnútra s tým, že naďalej majú k dispozícii dostatok policajtov.


12:10 Mesto Svit zriadilo na svojom území šesť odberných miest a zaviedlo aj zmeny oproti prvému kolu testovania.


Samospráva o tom informuje na svojej webovej stránke. V druhom kole testovania nie je k dispozícii futbalový štadión. Náhradou je plocha od skleníkov v priestoroch Spojenej školy na Mierovej ulici. Ľudia sa v druhom kole môžu dať otestovať v Dome kultúry Svit, v Spojenej škole na Mierovej ulici, kde budú tri odberné miesta, a to hlavný vchod, telocvičňa a plocha od skleníkov. Na testovanie budú slúžiť aj krytá plaváreň a kultúrny dom v časti Pod Skalkou.


V prípade, ak sa na danom odbernom mieste budú tvoriť rady, radnica žiada obyvateľov, aby navštívili odberné miesto v inom čase.


11:58 O priebehu druhého kola celoplošného testovania bude informovať minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) o 15.00. Tlačovú konferenciu vám prinesieme naživo.


11:40 V Liptovskom Mikuláši, tak ako aj pred týždňom, v sobotu otvorili všetkých 29 odberných miest a testovanie prebieha plynulo a bez komplikácií.


Ako mesto informuje na sociálnej sieti, odberné tímy začali vykonávať testovania načas, ľudia prichádzajú postupne a netvoria sa už dlhé rady, ako to bolo uplynulú sobotu v ranných hodinách.


„Druhé kolo testovania obyvateľov v meste Liptovský Mikuláš sa bude konať do 20:00 s dvomi prestávkami od 12:00 do 12:45 a od 17:00 do 17:30. Pokračovať bude v nedeľu 8. novembra s rovnakým harmonogramom,” konkretizuje radnica s tým, že na sobotňajšie odbery odporúča prísť obyvateľom, ktorých priezvisko sa začína písmenom A až K v abecednom poradí.


„Obyvateľom so začiatočným písmenom priezviska L až Ž odporúčame zúčastniť sa na testovaní v nedeľu 8. novembra,” dodáva mesto.


11:29 Niektorí zdravotníci, ktorí mali vykonávať odbery počas druhého kola celoplošného testovania, mali pozitívne výsledky testov na prítomnosť ochorenia COVID-19.


Na sociálnej sieti o tom informoval minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Na odberných miestach preto musel byť obmenený personál, v dôsledku čoho bolo o 8:00 ráno otvorených 99,3 percenta odberných miest. Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) na sociálnej sieti informovalo, že aktuálne už fungujú všetky odberné miesta.


Situácia na jednotlivých miestach je podľa Naďa inak pokojná, rezort obrany neeviduje väčšie rady čakajúcich. V prípade potreby má Ministerstvo obrany SR zabezpečené materiálne aj personálne zálohy.


11:17 Okrem okresov, kde bolo v prvkom kole viac ako 0,7 percenta pozitívnych, prebieha testovania aj v niektorých „zelených okresoch“, kde ich bolo menej.


K dispozícii je celkovo 2 819 odberných miest v sobotu a v nedeľu ich bude 2 734.„Celkovo sa na testovaní podieľa 2 756 odberových tímov, z toho 25 testuje v rámci zelených okresov v Banskej Štiavnici, Bratislave, Komárne, Košiciach, Krupine, Lučenci, Poltári, Revúcej, Rimavskej Sobote, Veľkom Krtíši, Zlatých Moravciach, Žarnovici a Žiari nad Hronom,“ informuje ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti Facebook.


11:10 V Trnavskom kraji prebieha druhé kolo testovania na ochorenie COVID-19 len v okresoch Skalica, Senica a Dunajská Streda. Tieto okresy mali v prvom kole testovania viac ako 0,7 percenta pozitívnych, zhodou okolností ide vo všetkých troch prípadoch o prihraničné okresy. Odberné miesta zostali väčšinou tam, kde boli aj v prvom kole.


11:03 Na jednom z odberných miest v Rimavskej Sobote bol opitý lekár, ktorý pri dychovej skúške nafúkal 1,88 promile.


10:58 V Humennom je od 8. hodiny, rovnako ako pred týždňom, k dispozícii 24 odberových miest.


Ako informoval Marián Škuba z tlačového referátu Mestského úradu v Humennom, všetky odberné miesta otvorili načas a situácia je všade pokojná. „Na viacerých odberných miestach je približne 15 až 20 ľudí. Priebeh testovania je plynulý,“ uviedol.


Testovanie je priebežne monitorované príslušníkmi Mestskej polície. Záujemcovia môžu informácie o stave a počte čakajúcich na odberných miestach získať prostredníctvom mestskej stránky na webe, sociálnej sieti, ako aj v mestskej televízii.


10:40 V meste Vranov nad Topľou je aktuálne otvorených všetkých 17 odberných miest. Záujemcovia môžu opätovne využiť aj odberové miesto v priemyselnom parku Ferovo, ktoré je určené pre záujemcov o testovanie z auta.


Aktualizované informácie o počte čakajúcich na odber sú zverejňované na stránke www.odbernemiesta.sk. Podľa zverejnených údajov je na viacerých miestach zhruba 20-30 čakajúcich, na niektorých odberných miestach ich však evidujú aj viac.

10:28 Druhé kolo celoplošného testovania prebieha aj v Bratislave.
10:23 Na odberovom mieste v Základnej škole Matice Slovenskej v Prešove zasahovala záchranka. Ako informoval hovorca mesta Vladimír Tomek, jeden zo záujemcov o testovanie na tomto odberovom mieste dostal infarkt. „Na miesto boli okamžite privolaní záchranári, ktorí poskytli 68-ročnému mužovi prvú pomoc a previezli ho na ďalšie ošetrenie,“ uviedol.


10:03 Mesto Snina otvorilo ráno všetkých 13 plánovaných odberových miest na ôsmich stanovištiach a od rána sa tu vytvárajú rady a čaká sa 15, ale aj 45 minút.


„Testovať by sa mali aj tí, ktorí sa napríklad momentálne nachádzajú v okresoch, kde sa nerealizuje 2. kolo testovania, avšak potrebujú navštíviť okres Snina v termíne od 9. do 14. novembra,“ pripomína mesto na svojom profile na sociálnej sieti


9:48 V Banskobystrickom kraji pracujú aj mobilné odberové jednotky vo všetkých okresných mestách, teda v Banskej Štiavnici, Veľkom Krtíši, Krupine, Lučenci, Rimavskej Sobote, Poltári, Revúcej, Žarnovici a v Žiari nad Hronom. Navyše je možné sa dať otestovať aj v Novej Bani, Fiľakove, v obci Pohronská Polhora, v Muráni a na ďalších miestach. Mobilné odberné jednotky v zelených okresoch sú vo väčšine otvorené len počas soboty, ale napríklad v Rimavskej Sobote a v Poltári budú prístupné aj počas druhého dňa plošného testovania, teda v nedeľu 8. novembra.


9:33 Mesto Prešov otvorilo všetkých 66 odberných miest.


Ako informoval hovorca mesta Vladimír Tomek, hneď ráno museli tamojší policajti riešiť nepríjemnú situáciu pri Kultúrnom stredisku Centrum. „Na testovanie tam čakal pán so psom, ktorý voľne pobiehal okolo ľudí. Príslušníci mestskej polície ho preto upozornili, aby dal psa na vôdzku, čo však odmietol urobiť. Bola mu preto vystavená bloková pokuta, ktorú na mieste zaplatil,“ informoval Tomek.


Testovanie v Prešove prebieha aj na piatich odberových miestach v areáli Fakultnej nemocnice J. A. Reimana. Prioritne sú odberové miesta k dispozícii zamestnancom nemocnice, otestovať sa ale môže prísť aj široká verejnosť. Testuje sa v sobotu 7. novembra v čase od 7:30 do 19:00 hod a v nedeľu 8. novembra od 7:30 do 17:00 hod. Priebeh testovania v meste Prešov je možné sledovať na stránke somvrade.sk. Podľa zverejňovaných údajov sa na väčšine odberových miest tvoria rady s vyše 20-timi čakajúcimi.Prvého kola celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 sa pred týždňom v Prešove zúčastnilo 41 406 ľudí, pričom 418 z nich vyšiel test s pozitívnym výsledkom. Infekčných tak bolo 1,01 percent otestovaných.


9:21 Testuje sa aj vo Zvolene, kde majú aj dve posilnené odberné miesta pre záujemcov z iných okresov, a to pri Hoteli Tenis a na futbalovom štadióne.


9:17 Celoplošne testujú odberové tímy aj v Breznianskom okrese, kde bolo 1,21 percenta pozitívnych.


9:13 Testovanie sa začalo aj v Detvianskom okrese, ktorý skončil s v minulom týždni s rovnakým percentom pozitívne testovaných.


9:07 V Banskej Bystrici otvorili všetky odberné miesta načas, niektoré aj skôr.


8:46 V Žiline môžu obyvatelia využiť ktorúkoľvek z pripravených 71 odberných miestností v 33 rôznych lokalitách. Odberné miesto v Mojšovej Lúčke bude otvorené iba v nedeľu 8. novembra.


Otestovaných by malo byť približne 65-tisíc ľudí s trvalým pobytom v meste Žilina vo vekovej kategórii od 10 do 65 rokov. Obyvatelia Žiliny Testovacie miesta z väčšej časti kopírujú geografické umiestnenie volebných miestností. Ľudia si môžu dať na sociálnej sieti v skupine „Odberné miesta Žilina – celoplošné testovanie COVID-19“ vzájomne vedieť, kde sa tvoria najväčšie rady a vyhľadať menej využívané odberné miesta.


Počas minulého víkendu bolo v Žiline v rámci celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 otestovaných 48 221 ľudí. Pozitívny výsledok testu bol zaznamenaný u 519 z nich, čo je približne 1,08 percenta z celkového počtu otestovaných.8:39 Situácia pred jedným z odberných miest v Šamoríne

8:27 Okrem plánovaných odberných miest v rámci 45 testovaných okresov rezort obrany dobrovoľne otvorí aj ďalšie odberné miesta v okresoch, ktoré hraničia s takzvanými červenými okresmi, a to na základe požiadaviek samospráv.


8:16 Na prvom kole celoplošného testovania sa zúčastnilo 3 625 332 ľudí. Pozitívny výsledok testov malo 38 359 ľudí, teda 1,06 percenta. Uskutočnilo sa v sobotu 31. októbra a nedeľu 1. novembra.


8:09 Testovať zamestnancov vo vlastnej réžii budú môžu aj firmy nad 4-tisíc zamestnancov, prípadne skupiny firiem, ktoré v jednom areáli vedeli zriadiť spoločné odberné miesto s účasťou aspoň 4-tisíc osôb. Túto možnosť má využiť desať firiem.


8:03 K dispozícii bude celkovo 2 819 odberných miest v sobotu a 2 734 v nedeľu.


8:00 V desiatkach okresv Slovenska sa začalo druhé kolo plošného testovania na koronavírus. Občania sa môžu dať otestovať dnes a v nedeľu 8. novembra v čase od 8:00 do 20:00.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie