• Dnes je: Štvrtok 13. mája 2021 meniny má Servác

Celoplošné testovanie: Krajčí oznámil výsledok rokovania (video)

Celoplošné testovanie: Krajčí oznámil výsledok rokovania (video)

Situácia na Slovensku je veľmi vážna. Postupne sa síce zlepšuje, ale veľmi pomaly.

Vláda v sobotu rozhodovala o tom, ako bude prebiehať celoplošné testovanie, ktoré premiér Igor Matovič (OĽaNO) plánuje uskutočniť počas víkendu 23. a 24. januára.

Kabinet to mal rozlusknúť už vo štvrtok, ale zasadnute preložili na piatok, pokračovali v sobotu a uznesenie majú prijať v nedeľu.

Ako informoval po rokovaní minister zdravotníctva Marek Krajčí, štát chce skríningovo pretestovať obyvateľstvo Slovenska.


Testovaním by sa podľa ministra znížil počet infekčných osôb o 50 percent a od pondelka 8. februára by mohol začať platiť COVID automat. Vláda bude pokračovať v rokovaní aj v nedeľu 17. januára, kedy má prijať uznesenie.

Situácia je veľmi vážna

„Situácia na Slovensku je veľmi vážna. Postupne sa síce zlepšuje, ale veľmi pomaly. Našou úlohou a želaním je, aby sme sa čo najrýchlejšie dostali z čiernej do červenej fázy,” povedal Krajčí. Tak by sa mohli otvoriť materské školy, prvý stupeň základných škôl a koncové ročníky základných a stredných škôl. Aby sa deti mohli začať vzdelávať prezenčne, potrebujeme podľa ministra zdravotníctva znížiť priemerný počet pozitívne testovaných v krajine.

Vláda na svojom sobotňajšom online rokovaní schválila použitie Ozbrojených síl SR (OS SR) na pomoc pri testovaní obyvateľstva na území SR na prítomnosť ochorenia COVID-19. Podľa uznesenia má minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) na tento účel vyčleniť do päťtisíc príslušníkov OS SR.

Video: Minister zdravotníctva po sobotňajšom rokovaní vlády

V nedeľu 17. januára majú predsedovia koaličných strán informovať o presnom spôsobe, akým bude celoplošný skríning prebiehať.

V koalícii nie je na celoplošnom testovaní zhoda a presadzuje ho iba premiér a jeho hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO). Sulíkovci, Sme rodina a strana Za ľudí sú skôr za testovanie v najviac postihnutých regiónoch.


V kritickom stave je 21 okresov

Také celoplošné testovanie obyvateľov, aké bolo v novembri nepodporuje ani strana Za ľudí a presadzuje poskytnutie dostatočnej podpory firmám na testovanie zamestnancov a zvýšenie počtu odberných miest.


Strana Za ľudí podľa jej predsedníčky Veroniky Remišovej pokladá testovanie za nástroj, nie za liek. Malo by sa preto využívať zmysluplne a efektívne najmä na testovanie v najviac postihnutých regiónoch. Momentálne podľa jej slov epidemiológovia vyhodnotili na základe PCR testov, že v kritickom stave je 21 okresov. Spolu s mierou pozitivity z antigénových testov je to 30 až 40 okresov.

Výnimky pre starších a deti

Predsedníčka Za ľudí podotkla, že sa im podarilo presadiť, aby výnimky z testovania mali starší ľudia a deti, ktoré sú už tri mesiace zavreté doma tak, aby mohli vonku chodiť aj bez testov. Remišová súvislosti so sobotňajším rokovaním vlády uviedla, že je pripravená rokovať do neskorej noci. „Verím, že sa dohodneme a na konci budeme mať presné riešenie,” doplnila.


„Ak nás sledujete deväť mesiacov, tak viete, že sme veľmi konštruktívny partner. Naša trpezlivosť je veľmi veľká. Nezúčastňovali sme sa ani na hádkach medzi Richardom Sulíkom (ministrom hospodárstva, pozn. SITA) a Igorom Matovičom (premiérom, pozn. SITA). Taký typ hádok škodí Slovensku, aby si dvaja vrcholní politici dopisovali na sociálnych sieťach,” reagovala na otázku, či sa strana Za ľudí ešte cíti byť súčasťou vládnej koalície. Doplnila, že koalícia funguje.

Čo nám lockdown vzal: Návrat do normálu môže byť náročný pre dospelých, deti aj zvieratá, tvrdí psychologička

Sulíkovci podporujú celoplošné testovanie, ale majú podmienku

Koalícia Matovičovi vypovedala poslušnosť, nechce celoplošné testovanie

Koronavírus bude hýbať svetom aj v novom roku, sociológ však očakáva postupnú stabilizáciu

Kto by sa proti COVID-19 nemal očkovať? Lekárka vysvetlila, čo môže vakcína Comirnaty spôsobiť

Konečne vieme, ako dlho bude účinkovať vakcína proti COVID-19. Aspoň tá od Moderny


Počasie