• Dnes je: Sobota 04. decembra 2021 meniny má Barbora

Celoplošné testovanie bude na Slovensku aj v decembri, má mať tri kolá (video)

Celoplošné testovanie bude na Slovensku aj v decembri, má mať tri kolá (video)

Prvé kolo by malo byť celoplošné, v druhom kole by sa testovali iba regióny.

V decembri by mali na Slovensku prebehnúť ďalšie kolá celoplošného testovania na koronavírus. Po rokovaní vlády to potvrdil predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO).

Prvé kolo by malo byť celoplošné, v druhom kole by sa testovali iba regióny, kde bude epidemiologická situácia horšia. Tretie kolo by sa týkalo regiónov, kde situácia vyjde najhoršie aj po druhom kole testovania.

Je to podľa premiéra v súlade s odporúčaniami odborníkov, ktorí navrhujú sústrediť sa na regióny, kde situácia „horí“. Ďalšie informácie by mali predstavitelia vlády predstaviť v najbližších dňoch.

Video: Tlačová beseda premiéra Igora Matoviča


Antigénové testy na ďalšie celoplošné testovanie nakúpi Sulíkovo ministerstvo, Matovič chce v komisii aj Fica a Kotlebu


"Štedré" a "realistické" termíny


Premiér Matovič upresnil, že testy by mal rezort hospodárstva obstarať k 2., 9., 16. a 31. decembru. Tieto termíny považuje za "štedré" a "realistické".


Zároveň zopakoval, že konzílium odborníkov, pandemická komisia, ako aj Ústredný krízový štáb označili masívne testovanie za mimoriadnu prevenciu proti šíreniu pandémie


Ďalšie informácie by mali predstavitelia vlády predstaviť v najbližších dňoch.Aktualizované: 22.11.2020

Celoplošné antigénové testovanie by sa malo uskutočniť o dva týždne. Deti sa do škôl vrátia až v novom roku, povedal premiér Igor Matovič (OĽaNO).


Premiér Matovič to potvrdil v nedeľnej relácii TA3. Stále platí záväzok, že opatrenia budú platiť, kým denný prírastok nových infikovaných neklesne pod 500 a v nemocniciach bude menej ako 1000 pacientov s ochorením COVID-19.


Aj ďalšie testovanie bude zrejme povinné a bude kopírovať testovanie v prvej vlne. Matovič totiž vysvetľoval, že aktuálneho víkendového testovania v mestách a obciach, kde bolo vyše percenta infikovaných v minulom kole, sa zúčastní asi 30 % ľudí. A to je podľa Matoviča málo.


„Ak by to malo byť tak, že urobíme manévre za milióny eur a pôjde sa otestovať tretina ľudí a dve tretiny na to hodia salám-párky, tak na to sa prizerať nebudeme,“ týmito slovami Matovič pripustil, že testovanie bude povinné.ÚKŠ (Ústredný krízový štáb) odporučil vláde:


1) aby sme aj v ďalších mesiacoch išli cestou maximálnej ochrany zdravia a životov ľudí a tým aj slovenskej ekonomiky

2) aby sme znížili počet pozitívnych prípadov tak, aby sme deti mohli najneskôr po Troch kráľoch dostať do škôl

3) aby sme preto znížili počet pozitívnych prípadov Covid-19 zo súčastných cca 1500 na 500 pred Vianocami

4) aby sme na zníženie počtu pozitívnych prípadov nasadili ešte v decembri masívne testovanie ako výrazne vhodnejšiu formu (menšie finančné náklady, menšie ekonomické dopady, menej nezamestnaných, atď), ako tzv. lockdown, ktorý používa väčšina iných krajín


Áno, aj my na Slovensku veľmi jemnú formu lockdownu máme, ale je to len slabý odvar voči našim susedom - inak povedané - na Slovensku si dnes ľudia môžu vďaka plošnému testovaniu žiť najslobodnejšie v porovnaní s inými.

Na základe odporúčania ÚKŠ dnes vláda prijala uznesenie, kde poverujeme kolegu Sulíka, aby ministerstvo hospodárstva zabezpečilo nákup 16 miliónov testov postupne do konca roka.


Bolo by veľmi fajn, ak by podpredsedami výberovej komisie boli Fico, Pellegrini a Kotleba ... aby dostali do rúk reálnu zodpovednosť a mohli miesto hlúpych rečí aj reálne niečím v boji s Covid-19 pomôcť. Najviac sa teším na snahu Fica, ako splní to, čo verejne hlásal - že nakúpi po 2,60 tie isté testy, ktoré nakúpil Bill Gates po 4,30 a my po 3,95 ... a hin sa ukáže jeho genialita ... alebo, že len a len kecal a prídu na rad opäť len a len výhovorky.


Podstatná časť z nakúpených testov bude k dispozícii na masívne celoplošné a následné opakované lokálne testovania v ohniskách nákazy a druhá časť na testovanie zdravotníckych pracovníkov v nemocniciach, pacientov, klientov a zamestnancov v DSS (domovoch sociálnych služieb) či bezplatné testovanie v mobilných odberových miestach, ktorých je už vyše 100 po Slovensku k dispozícii každému, kto cíti potrebu poznať svoj zdravotný stav.


Zdroj: FB Igor Matovič

Antigénové testy na ďalšie celoplošné testovanie nakúpi Sulíkovo ministerstvo, Matovič chce v komisii aj Fica a Kotlebu (video)

Má ďalšie celoplošné testovanie zmysel? Biochemik Čekan ponúka nové riešenie

Celoplošné testovanie je zbytočné mrhanie zdrojmi. Narušilo výpovednosť PCR testov, hovorí epidemiologička

Chýbajúce antigénové testy a falošní zdravotníci. Vojaci prezradili pikošky zo zákulisia testovania (video)

Matovič má v súvislosti s koronavírusom ambiciózny cieľ, Krajčí opäť nabádal ľudí k zodpovednosti

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie