• Dnes je: Piatok 08. decembra 2023 meniny má Marína

Časť Chorvátskeho Grobu zostala bez dodávok pitnej vody, dôvodom je dlh a neoprávnený odber vody

Časť Chorvátskeho Grobu zostala bez dodávok pitnej vody, dôvodom je dlh a neoprávnený odber vody

Obyvateľov vyzvali, aby si urobili dostatočné zásoby vody, ktorú budú môcť využívať počas odstávky.

17.5.2023 (SITA.sk) - Prevádzkovateľ verejného vodovodu a kanalizácie v Chorvátskom Grobe - Inštitút monitoringu a analýz (IMAZ) v stredu od 9:00 odstavil dodávku vody do odberných miest prevádzkovaných spoločnosťou Agilita vodárenská spoločnosť (AVS).

Ako informuje manažér komunikácie obce Peter Matula, ide o desiatky domácností vo viacerých častiach obce - v lokalite Hrudky a Brusnicová v Panónskom háji 2 a v lokalite Agátová v Panónskom háji 3 v časti Čierna Voda.

Dôvodom je narastajúci dlh AVS za vodné a stočné a neoprávnený odber vody bez uzatvorenej zmluvy.

Dlh narastá

Starostka obce Vladimíra Vydrová už podniká potrebné kroky na to, aby bola situácia s dodávkou vody vo všetkých častiach obce stabilná a dlhy AVS negatívne neovplyvňovali život miestnych obyvateľov.

„O situácii komunikujeme s príslušnými štátnymi orgánmi a snažíme sa nájsť veľmi rýchle riešenie“, vyhlásila starostka. Dodala, že jej prioritou v tejto veci je ochrániť obyvateľov akýmkoľvek zákonným spôsobom.

„AVS doteraz nereagovala na opakované výzvy spoločnosti IMAZ, ktorá za dodávku pitnej vody musí platiť dodávateľovi – Bratislavskej vodárenskej spoločnosti," dodal Matula.

„Dlh AVS voči nám sa už vyšplhal na viac ako 210-tisíc eur a každým dňom rastie. Nevidíme preto inú možnosť, ako pristúpiť k takémuto radikálnemu kroku, ktorý bohužiaľ pocítia aj obyvatelia niektorých lokalít v Chorvátskom Grobe,“ vyhlásil konateľ spoločnosti IMAZ Miroslav Čelinský.

Náhradné riešenia

IMAZ preto v utorok vyzval obyvateľov, aby si urobili dostatočné zásoby vody, ktorú budú môcť využívať počas odstávky.

„Pri lokalitách, v ktorých odstavíme prívod vody, dočasne zabezpečíme náhradné riešenia formou umiestnených hydrantov, kde bude možné naberať pitnú vodu,“ avizuje vodárenská spoločnosť.

Obyvateľov žiada IMAZ o zhovievavosť a pochopenie. „Mrzí nás, že sa nehorázne správanie majiteľa a prevádzkovateľa vodárenskej a kanalizačnej infraštruktúry v týchto lokalitách, ktorým je AVS, dotkne aj poctivých ľudí, ktorí si svoje záväzky na rozdiel od AVS plnia. Buď svoj dlh Agilita okamžite uhradí, alebo budeme žiadať vyhlásenie nútenej správy na túto infraštruktúru,“ prízvukujú zástupcovia IMAZ.

V takom prípade by sa vodárenská a kanalizačná infraštruktúra dostala do správy spoločnosti IMAZ a obyvatelia dotknutých lokalít by začali vodné a stočné uhrádzať novému prevádzkovateľovi.

Nútená správa

Obec prostredníctvom starostky Vladimíry Vydrovej prisľúbila IMAZ súčinnosť v konaní s Okresným úradom pri návrhu na vyhlásenie nútenej správy.

„Po vzájomných rokovaniach sa zhodli na tom, že spoločne urobia všetko preto, aby vzniknutú situáciu vyriešili čo najskôr tak, aby jej dôsledky obyvatelia pocítili čo najmenej," uzavrel Matula.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie