• Dnes je: Štvrtok 13. mája 2021 meniny má Servác

Čarnogurský obhajuje svoje vystúpenie v spoločnosti komunistov a extrémistov: November ´89 je aj môj sviatok

Čarnogurský obhajuje svoje vystúpenie v spoločnosti komunistov a extrémistov: November ´89 je aj môj sviatok

To ma nezaujíma. Už nie som členom KDH, “ reagoval Čarnogurský na poznámku, že sa jeho účasť na proteste môže vnímať tak, že nerobí dobré meno KDH.

Bývalý predseda KDH Ján Čarnogurský hovorí, že November ’89 je aj jeho sviatok. Podľa neho každý rečník na zhromaždení pred Prezidentským palácom zvažoval, čo povie a každý zodpovedal sám za seba.

Čarnogurský v utorok 17. novembra pred sídlom hlavy štátu verejne vystupoval v spoločnosti rečníkov z radov komunistov a extrémistov. Mikrofón v ruke držali napríklad predseda Komunistickej strany Slovenska Jozef Hrdlička či predseda strany Kotlebovci – ĽSNS Marian Kotleba.

„Povedal som, čo som uznal za vhodné. Nebola moja vec, kto tam vystupuje. V niektorých novinách som čítal, že nám ukradli November. Mne ho neukradli, bol som tam a povedal som, čo som chcel,“ vyjadril sa pre portál Webnoviny expolitik Čarnogurský.


Na otázku, či mal svoj názor vyjadriť v prítomnosti komunistov a extrémistov, odpovedal, že ho vyjadroval v prítomnosti zhruba 15-tisíc ľudí, ako čítal v novinách. „Ostatné ma nezaujíma,“ podotkol.

Cez leto bol Čarnogurský na sneme KDH

Prítomnosť Čarnogurského na proteste je zaujímavá aj preto, že jeho väzby nie sú úplne preťaté s KDH, ktoré založil a dlhé roky viedol. Naposledy sa na pôde hnutia objavil tento rok v auguste. Bol na sneme, kde boli pozvaní bývalí predsedovia hnutia. Čarnogurský pred členmi KDH aj vystúpil s prejavom.


Delegáti vtedy volili nového predsedu, ktorým sa stal prešovský župan Milan Majerský. Ten nahradil bývalého predsedu Alojza Hlinu, ktorý sa funkcie vzdal po tom, čo sa kresťanskí demokrati opätovne nedostali do parlamentu.„To ma nezaujíma. Už nie som členom KDH, “ reagoval Čarnogurský na poznámku, že sa jeho účasť na proteste môže vnímať tak, že nerobí dobré meno KDH. Ako ďalej uviedol, na snem hnutia by neprijal pozvanie od Hlinu, pretože ten v minulosti povedal, že Čarnogurského KDH pozývať nebude. Na snem však prišiel, lebo ho pozvali iní predstavitelia hnutia.

KDH sa od protestu dištancovalo

Predseda KDH Majerský hovorí, že KDH sa od protestnej akcie jasne dištancovalo. Hoci sa podľa neho objavili snahy v súvislosti s protestom zneužiť značku hnutia, KDH povzbudzovalo ľudí, aby zostali verní hodnotám Novembra ’89.


„Zorganizovaný protest, navyše za účasti vyznávačov komunizmu a popieračov holokaustu, bol v priamom rozpore s týmito hodnotami a neslúžili k tomu, aby sme sa ako spoločnosť posunuli dopredu pri ich hájení,“ povedal Webnovinám Majerský.


Pripomenul, že KDH vzišlo z disentu proti komunizmu a stojí na hodnotách Novembra ’89. „Medzi osobnosti, ktoré urobili mnoho pre to, aby sme dnes mohli oslavovať slobodu, patrí aj Ján Čarnogurský. Už roky však nie je členom KDH,“ poznamenal Majerský.Politológa účasť Čarnogurského na proteste prekvapila len sčasti

Politológ Tomáš Koziak si nemyslí, že súčasné vedenie KDH má k Čarnogurskému blízko. „Jeho pozvanie na snem cez leto bolo skôr výrazom slušnosti, že pre KDH v minulosti znamenal niečo výrazné,“ povedal.


Politológa neprekvapila účasť Čarnogurského na bratislavskom proteste, pretože tam vystupovali ľudia, ku ktorým má ideologicky blízko. „Sú to aj ultrakonzervatívne sily, ktorých časť zastrešuje tiež Marian Kotleba,“ usúdil Koziak.


V súvislosti s Čarnogurským zároveň upozornil, že má problém identifikovať, o čom protest bol. „Áno, hovorili tam proti ,tyranským’ opatreniam, ktoré sú na Slovensku. Prakticky sú všade naokolo. Aj rúška sú povinné v okolitých štátoch. Ak sa teda protest týkal len týchto vecí, tak účasť Čarnogurského je prekvapivá,“ domnieva sa Koziak. Podľa neho sa doteraz bývalý šéf KDH k vnútropolitickej situácii zvlášť nevyjadroval.


Je však známe, že Čarnogurský nemá problém spoločne vystupovať napríklad s komunistami, keď sa protestuje proti NATO. Rovnako ich spája podpora ruského prezidenta Vladimira Putina.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie