• Dnes je: Utorok 05. decembra 2023 meniny má Oto

Čaputovú ocenili za zásluhy v boji proti korupcii a upevňovanie liberálnych hodnôt, prevzala si Cenu cisára Otta

Čaputovú ocenili za zásluhy v boji proti korupcii a upevňovanie liberálnych hodnôt, prevzala si Cenu cisára Otta

Ocenenie je v poradí už ôsmym medzinárodným ocenením, ktoré dostala počas výkonu svojho mandátu.

30.8.2023 (SITA.sk) - Prezidentka Zuzana Čaputová si v stredu prevzala Cenu cisára Otta. Prezidentku tak ocenili za zásluhy v boji proti korupcii, úsilie upevňovania liberálnych európskych hodnôt a osobný vklad pri ochrane životného prostredia na Slovensku.

Ôsma prestížna cena 

Slávnostná ceremónia sa konala v Katedrále sv. Maurícia a Kataríny v Magdeburgu. Informovala o tom hovorca prezidentky Martin Strižinec s tým, že laudatio pri tejto príležitosti predniesol bývalý nemecký prezident Joachim Gauck.

Ocenenie je v poradí už ôsmym prestížnym medzinárodným ocenením, ktoré prezidentka dostala počas výkonu svojho mandátu. Prezidentka cenu vníma ako ocenenie pre Slovensko a jeho občanov a tiež ako povzbudenie pre tých, ktorí chcú chrániť demokratické hodnoty a európsku spoluprácu.

Správne je hľadať riešenia

„Je tomu tak, keď sa stáva terčom každodenných útokov v mnohých krajinách. Čoraz viac politikov využíva krízy, ktorým čelíme, a s nimi prirodzene spojené obavy mnohých ľudí z budúcnosti, aj na spochybnenie demokracie samotnej," uviedla prezidentka.

S tým, že nie je správne nechať sa uniesť strachom z toho, čo príde, ale hľadať konkrétne riešenia a pokračovať v dialógu aj s tými, ktorí majú opačný názor. Prezidentka vo svojom príhovore zdôraznila, že demokracia nemôže prežiť bez demokratov, ktorí demokratické hodnoty praktizujú v každodennom živote.

Politika ako služba verejnosti

„Demokracia si vyžaduje lídrov, ktorí vidia politiku ako službu verejnosti, a nie gladiátorský zápas s cieľom zničiť svojich oponentov. Lídrov, ktorí chápu pokušenie politickej moci a sú schopní mu odolávať. Lídrov, ktorí vedia, že empatia je vlastnosťou silných. Ktorí vidia slušnosť a rešpekt voči iným ako silu, nie ako slabosť," uzavrela Čaputová.

Cenu cisára Otta udeľujú každé dva roky od roku 2005 osobnostiam, ktoré prispeli k európskemu porozumeniu, presadzujú liberálne hodnoty, mier, toleranciu a demokraciu a prispievajú k prehĺbeniu procesu európskeho zjednocovania. V minulosti ocenenie získala napríklad Angela Merkelová či rumunský prezident Klaus Iohannis.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Utorok 5. december 2023

horoskopy na dnes utorok 5 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 5. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Náladu vám len tak ľahko nikto nepokazí. Dokonca sa pustíte iniciatívne do niektorých prác, ktorým sa inokedy radšej vyhýbate. Zároveň to bude pre vás aj relaxácia.

Býk 21.4. - 21.5.

Prichádza obdobie, počas ktorého by ste mali venovať svoje sily rodine a domovu. Ak treba niečo v domácnosti zlepšiť, či prípadne zmeniť bydlisko, je najvyšší čas niečo podniknúť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Mali by ste si vyriešiť nedorozumenie s členmi rodiny. Uvedomte si, že vás potrebujú viac, ako si myslíte. Vo vzduchu visia viaceré otázky, na ktoré by ste mali nájsť odpoveď.

Rak 22.6. - 22.7.

Pravdepodobne dostanete pozvanie od osoby, ktorá sa s vami chce už dlhšie zblížiť. Buďte trpezliví, lebo váš obdivovateľ je veľmi nesmelý.Všetky Horoskopy pre Utorok 5. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie