• Dnes je: Štvrtok 29. februára 2024 meniny má Radomír

Čaputová: Vyčleňovanie občianskych organizácií a ich negatívne označovanie prispieva k rastu nedôvery a polarizácii

Čaputová: Vyčleňovanie občianskych organizácií a ich negatívne označovanie prispieva k rastu nedôvery a polarizácii

Čaputová ďalej pokračovala s tým, že jestvujú obavy, či spoločenské a politické prostredie na Slovensku zostane občianskemu organizovaniu prajné.

28.11.2023 (SITA.sk) - Vyčleňovanie niektorých občianskych organizácií a ich negatívne označovanie skresľuje nielen vnímanie reálneho postavenia občianskej spoločnosti, ale prispieva aj k rastu nedôvery a ďalšej polarizácii.

Uviedla to prezidentka Zuzana Čaputová pri príležitosti 10. ročníka ľudskoprávneho fóra Human Forum s názvom Demokracia v ohrození? v Banskej Bystrici.

Zdieľanie skúseností v občianskej spoločnosti

Ako prezidentka vo svojom príhovore uviedla, fórum vytvára príležitosť na zdieľanie skúseností v občianskej spoločnosti. "Stretávame sa v čase, keď je naša spoločnosť a obzvlášť občianska spoločnosť konfrontovaná s vážnymi otázkami. Human Forum vytvára už roky priestor na diskusiu o týchto otázkach, aj keď možno neprinesie odpovede na všetky," uviedla prezidentka.

Podľa prezidentky práca občianskych organizácií je dôležitá a prínosná, keďže sú to organizácie pomáhajúce, vzdelávajúce, kultúrne, voľnočasové, ale tiež také, ktoré sa zaoberajú kontrolou verejnej moci.

Ako politici a političky dočasne spravujúci štát by sme mali byť radi, že pomocnú ruku štátnym inštitúciám vedia podať toľké skúsené a odborne zdatné organizácie s ľuďmi, ktorí v pomoci iným vidia zmysel," vyhlásila Čaputová a dodala, že význam ich práce oceňujú aj priamo občania prostredníctvom asignácie dvoch percent z daní.

Najspravodlivejší a najtransparentnejší systém

„Je to najspravodlivejší a najtransparentnejší systém, s ktorým máme dobré skúsenosti, a ktorý žiadny štátny orgán, ktorý by mal rozhodovať o užitočnosti, nikdy nenahradí," zdôraznila prezidentka a ocenila akčnosť a spoluprácu naprieč občianskym sektorom za posledné týždne.

„Na obhajobe dvoch percent sa zhodli organizácie, ktorých poslaním je kontrola verejnej moci so vzdelávacími, sociálnymi, zdravotníckymi, liberálne s kresťanskými, bratislavské s regionálnymi. Občianska spoločnosť tvorí ekosystém, ktorý potrebuje byť rozmanitý a prepojený, aby mohol správne fungovať," dodala prezidentka s tým, že výsledkom práce organizácií je konkrétna pomoc.

Je presvedčená, že snaha o zachovanie dôležitých pilierov demokracie a udržanie práv a slobôd nie je len otázkou budúcnosti, ale mala by tu byť stále.


„V prvej línii sú demokratickí a zodpovedne zmýšľajúci občania, politické strany, slobodné médiá a slobodná občianska spoločnosť. Len pokiaľ budú tieto piliere demokracie silné a stabilné, bude silné a stabilné aj naše Slovensko," uzavrela prezidentka.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 29. február 2024

horoskopy na dnes stvrtok 29 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 29. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Nenechajte sa znechutiť momentálnou situáciou a pokračujte v nasadenom tempe. Nakoniec dobre viete, že čím viac prekážok máte pred sebou, tým viac vás to priťahuje.

Býk 21.4. - 21.5.

Intrigovanie a podráždenosť v komunikácii vám nepristane. Potlačte v sebe zlosť a mlčte, inak sa nepríjemne popálite. Očakáva vás príjemné prekvapenie vo vzťahoch.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Prestanete si všímať drobné problémy a sústredíte sa na vážne kroky v oblasti vášho profesionálneho záujmu. Niekto by chcel ťažiť z vašej nevedomosti.

Rak 22.6. - 22.7.

Môžete dosiahnuť veľa, ale zrieknite sa tvrdohlavosti. Snažte sa riešiť úlohy diplomaticky. Je na mieste opatrnosť pri styku s kontrolórom alebo revízorom.
Všetky Horoskopy pre Štvrtok 29. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie