• Dnes je: Štvrtok 22. februára 2024 meniny má Etela

Čaputová: Summit NATO priniesol Slovensku úroveň ochrany a bezpečnosti, akú sme nikdy nemali (video)

Čaputová: Summit NATO priniesol Slovensku úroveň ochrany a bezpečnosti, akú sme nikdy nemali (video)

Členovia NATO na summite schválili nové obranné plány, ktoré zastrešia aj Slovensko a taktiež vyčlenili konkrétne sily, ktoré v prípade zhoršenia bezpečnostnej situácie prídu brániť náš región.

13.7.2023 (SITA.sk) - Summit Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) priniesol podľa prezidentky Zuzany Čaputovej úroveň ochrany a bezpečnosti, akú sme nikdy nemali.

Pomôže nám Španielsko

Hlava štátu za obzvlášť dôležité považuje dohodu o spôsobe rozmiestnenia protivzdušnej obrany na východnej hranici, a to tak, aby rozmiestnenie zariadení v celom regióne bolo koordinované a zodpovedalo aktuálnej miere bezpečnostného rizika. V tlačovej správe o tom informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec.

„Po dnešku bude jasnejšie, kto, ako, kedy a akým spôsobom by nám pomohol chrániť nás pre prípad, že by bezpečnosť a naša územná celistvosť a integrita bola narušená. Španielsko sa v rámci už existujúceho mandátu, schváleného našim parlamentom, rozhodlo poslať v budúcom roku na Slovensko svoje jednotky a postupne nahradiť líderskú pozíciu Českej republiky," uviedla prezidentka v stredu večer po príchode z litovského Vilniusu.

Dve percentá HDP na obranu

Prezidentka Čaputová na summite taktiež podporila navýšenie výrobných kapacít obranného priemyslu. Lídri sa zároveň zhodli, že vynakladanie dvoch percent HDP na obranu má byť pre členov Severoatlantickej aliancie minimom.

„Slovensko už tento záväzok spĺňa a ostáva stále neporovnateľne lacnejším spôsobom našej bezpečnosti, ako keby sme členmi aliancie neboli a museli sa chrániť sami," myslí si hlava štátu.

Prezidentka ďalej ocenila, že summit NATO posunul Švédsko bližšie k členstvu a tvrdí, že spolu s Fínskom bude ich vstup prínosom pre našu spoločnú bezpečnosť.

„O vstupe Ukrajiny do Aliancie sa na tomto summite nerozhodovalo – o tom, že sa raz stane členom NATO, rozhodli lídri v Bukurešti ešte v roku 2008. Vo Vilniuse sme však rozhodli, že kým sa tak stane, posunieme politické aj praktické vzťahy s Ukrajinou na novú a vyššiu úroveň," uviedla prezidentka Čaputová.

Zúčastnil sa aj Zelenskyj

Vo Vilniuse vôbec prvýkrát zasadla nová Rada NATO-Ukrajina, ktorej súčasťou bol aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský. Rada má pomôcť ukrajinskému Kyjevu s prípravou na budúce členstvo.

„Ani jeden zo štyridsiatky lídrov neotvoril tézu, že Ukrajina by mala byť akousi nárazníkovou zónou, čo občas počúvame u nás doma. Tou nárazníkovou zónou totiž Ukrajina už roky je," uzavrela prezidentka.

Na litovskom summite sa zúčastnili aj lídri štyroch krajín indopacifického priestoru – Nový Zéland, Austrália, Japonsko a Južná Kórea.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 22. február 2024

horoskopy na dnes stvrtok 22 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 22. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Máte možnosť prežiť príjemný deň v kruhu najbližších. Spoločenská akcia, ktorú si naplánujete, prebehne podľa vašich predstáv. Myslite aj na deti.

Býk 21.4. - 21.5.

Daj sa do kontaktu s osobami, ktoré myslia rovnako ako vy. Spoločne môžete veľa dosiahnuť. Spontánne nápady vyžadujú neobyčajné riešenie. Netreba sa ničoho naľakať.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Ak máte pocit, že vás okolie využíva, nezaškodilo by vám trochu tvrdohlavosti. Nedajte sa znechutiť zhoršenou atmosférou a snažte si zachovať optimizmus.

Rak 22.6. - 22.7.

Terajšie počasie na rozdiel od iných vás oberá o pokoj. Ste zavalený mimopracovnými povinnosťami, môžu sa pridať aj bolesti. Musíte vydržať, zajtra to bude lepšie.
Všetky Horoskopy pre Štvrtok 22. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie