• Dnes je: Streda 28. februára 2024 meniny má Zlatica

Čaputová sa podľa Fica rozhodla chrániť za každú cenu Lipšica, s jedným vyhlásením však súhlasí (video)

Čaputová sa podľa Fica rozhodla chrániť za každú cenu Lipšica, s jedným vyhlásením však súhlasí (video)

Úrad špeciálnej prokuratúry podľa premiéra zlyhal na celej čiare.

8.12.2023 (SITA.sk) - Premiér Robert Fico (Smer-SD) v reakcii na vyhlásenie prezidentky SR Zuzany Čaputovej uviedol, že sa za každú cenu rozhodla chrániť špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica.

„Po tom, čo sa pani prezidentka otvorene postavila za vyšetrovateľov NAKA obvinených zo závažných zločinov, nepovažujem za prekvapujúce, že sa postavila aj na stranu špeciálneho prokurátora pána Lipšica nesúceho plnú zodpovednosť za masívne manipulácie trestného konania z politických dôvodov," povedal predseda vlády.

Zároveň poukázal na to, že viac ako tri roky prinášali dôkaz za dôkazom a preukazovali protiprávne konanie pána Lipšica a jeho viacerých kolegov na ÚŠP.

Úrad zlyhal na celej čiare

ÚŠP podľa premiéra zlyhal na celej čiare a z garanta zákonnosti v exponovaných kauzách sa stal vykonávateľom zvráteného politického cieľa – zlikvidovať vtedajšiu opozíciu prostriedkami trestného práva s otrasnými dôsledkami – až po úmrtia niektorých obvinených.

„Za daných okolností nie je možné iné riešenie len zrušenie ÚŠP a presun agendy tohto špecializovaného útvaru na krajské a okresné prokuratúry," dodal Fico.

V niečom súhlasí s prezidentkou

Ako ďalej uvádza predseda vlády, súhlasí s vyhlásením pani prezidentky z októbra tohto roku, keď uznala, že samotné zrušenie ÚŠP nemožno automaticky kvalifikovať ako rozporné s Ústavou SR.

„Rešpektujem jej právo vrátiť zákon na opätovné prerokovanie v NR SR a nikto jej nemôže zabrániť ani v podaní návrhu na Ústavný súd SR, aby zachránila pána Lipšica vo funkcii. Ale nemôžeme súhlasiť s tým, že neexistujú dôvody na skrátené legislatívne konanie. Zákon – rokovací poriadok NR SR hovorí jasnou rečou – skrátené legislatívne konanie je povolené, okrem iných prípadov, aj vtedy, ak sú ohrozené základné práva a slobody," obhajuje Fico formu prejednávania zákona.

Schváliť ho chcú v termíne

Tiež pripomenul prezidentke, že predchádzajúcim trom vládam od roku 2020 podpísala celý rad zákonov prijatých v skrátenom legislatívnom konaní bez akýchkoľvek zákonných dôvodov na takýto postup.

„Ako predseda vlády vyviniem v spolupráci s mojimi koaličnými partnermi maximálne úsilie, aby sme významný programový cieľ mojej vlády – zásadné zmeny v trestnom systéme - schválili v plánovanom termíne do konca roku 2023," uzavrel premiér Fico.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 28. február 2024

horoskopy na dnes stredu 28 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 28. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Vaši najbližší vás konečne začnú chápať a podporia vaše rozhodnutie. Prežijete večer, ktorý splní všetky vaše predstavy. Niekto vám však bude chýbať.

Býk 21.4. - 21.5.

V tomto prípade vám smola prinesie objav nových netušených spôsobov riešení, ktoré budete vedieť využiť vo svoj prospech.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Ak ste za posledné obdobie niečo pokazili, dnes máte príležitosť všetko napraviť. V dôležitej veci urobíte krok dopredu. Pozor na zlých poradcov.

Rak 22.6. - 22.7.

Planéty ovplyvnia vaše citové záležitosti. Vo vzťahoch s najbližšími ľuďmi sa vyskytnú komplikácie. Mali by ste svojim blízkym objasniť trochu svoj hodnotový systém.
Všetky Horoskopy pre Stredu 28. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie