• Dnes je: Pondelok 15. apríla 2024 meniny má Fedor

Čaputová privítala na slávnostnom obede svojich predchodcov. Zhodli sa, že na Slovensku je veľký zmätok (foto)

Čaputová privítala na slávnostnom obede svojich predchodcov. Zhodli sa, že na Slovensku je veľký zmätok (foto)

Prezidentka tak nadviazala na tradíciu, ktorú založil bývalý prezident Kiska.

20.2.2024 (SITA.sk) - Prezidentka Zuzana Čaputová v utorok privítala na slávnostnom obede v Prezidentskom paláci svojich predchodcov Rudolfa Schustera, Ivana Gašparoviča a Andreja Kisku.

„Stretávame sa aj počas roka pri rôznych príležitostiach, ale toto je príležitosť porozprávať sa aj o aktuálnej situácii na Slovensku. Bolo to príjemné stretnutie, aj sme sa spoločne zasmiali," uviedla prezidentka a dodala, že verí, že budúca hlava štátu túto tradíciu rovnako zachová.

Prezident nerozhoduje sám

Prezidenti sa vyjadrili aj k podaniu novely Trestného zákona na Ústavný súd SR prezidentkou. Bývalý prezident Kiska plne súhlasí s rozhodnutím Čaputovej posunúť novelu Trestného zákona na posúdenie ústavnému súdu. Podľa Gašparoviča prezidentka využila svoju ústavnú možnosť, Schuster si rovnako myslí, že je to právo prezidentky, aby nechala novelu posúdiť odborníkmi.

„Prezident sa nerozhoduje sám. Má okolo seba odborníkov. Sám som postupoval podobne, keď som nejaký zákon nepodpísal," uviedol Schuster.

Na Slovensku je veľký zmätok

Gašparovič doplnil, že sa na spoločnom obede nerozprávali konkrétnejšie o aktuálnej situácii, no zhodli sa na tom, že je na Slovensku veľký zmätok. Podľa Schustera to, čo sa teraz deje, ide z parlamentu. „Dnes tá nenávisť medzi koalíciou a opozíciou je preto, že jeden nechce počuť druhého," uviedol Schuster.

Podľa Gašparoviča je neprijateľné, že keď niekto vyhrá voľby, tak si myslí, že môže všetko. Prezidenti sa pri obede zhodli na tom, že k takej situácii, aká je aktuálne, dochádza aj preto, lebo Slovensko nemá dobrý volebný zákon.

Takáto zmena by podľa Kisku by bola pre krajinu prospešná, aby sa Slovensko vyhlo tomu, čo sa práve teraz deje v parlamente.

„Musí niekto začať. Musí začať ten, kto vládne, pretože ten udáva tón. Musí nastúpiť kurz zmierovania. To môže však prísť len zhora. Kým sa však volebný zákon nezmení, nič sa nezmení. Ide to stále do ostrejšieho boja, a to nie je dobré," uzavrel Schuster.

Zľava: Bývalí prezidenti SR Andrej Kiska, Ivan Gašparovič a Rudolf Schuster počas pozvania prezidentky SR Zuzany Čaputovej na tradičný spoločný obed bývalých prezidentov SR v Prezidentskom paláci. Bratislava, 20. február 2024.Foto: SITA/Milan Illík

Zľava v popredí: Prezidentka SR Zuzana Čaputová a bývalí prezidenti SR Rudolf Schuster, Ivan Gašparovič a Andrej Kiska počas pozvania prezidentky SR Zuzany Čaputovej na tradičný spoločný obed bývalých prezidentov SR v Prezidentskom paláci. Bratislava, 20. február 2024.Foto: SITA/Milan Illík

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Hokejisti Nitry postúpili do finále Tipos extraligy, Michalovčania získali bronzové medaily (video)

hokejisti nitry postupili do finale tipos extraligy michalovcania ziskali bronzove medaily video

14.4.2024 (SITA.sk) - Nitrianska hokejová rozprávka bude mať aj finálové pokračovanie.

Až ôsmy tím po základnej časti extraligy vyradil v play-off už tretieho súpera (v predkole Trenčín, vo štvrťfinále Poprad a v semifinále Michalovce) a zahrá si vo finále proti jednému z dvojice Košice - Spišská Nová Ves.

Chcú vyhrať titul

Po bezgólovej prvej tretine vypredané tribúny pod Zoborom v tej druhej rozjasali zámorskí hráči Robert Jackson a Patrick Newell. Michalovce nezlomilo toto dvojgólové manko a v tretej tretine lotyšský líder tímu Kaspars Daugavinš znížil na 1:2. Keď v 56. min Jackson pridal svoj druhý a celkovo tretí gól Nitry, zdalo sa, že o prvom finalistovi je rozhodnuté.

Hostia zo Zemplína však ešte raz zabojovali a do konca riadneho hracieho času Maxwell Newton a Kristofers Bindulis vyrovnali na 3:3. Z predĺženia uplynulo sedem a pol minúty, keď domáci útočník Sebastián Čederle pohotovou strelou po prihrávke Jakuba Lacku stanovil postupovú definitívu pre Nitru.

„Chcel by som priniesť ešte jeden titul do Nitry a teraz sme k nemu blízko. Ktovie, či sa to ešte niekedy v mojej kariére zopakuje. Preto pôjdem do toho naplno a chcem vyhrať titul. Máme sebavedomie, veríme si, že môže zdolať hocikoho a to je dôležité. Dúfam, že nám to vydrží aj vo finále. Dáme do toho všetko," zhodnotil 43-ročný nitriansky kapitán Branislav Mezei vo videu na fejsbukovom profile klubu.

Bronzové Michalovce

Hokejisti HK Nitra sa zatiaľ naposledy predstavili vo finále pred dvoma rokmi, keď nestačili na Slovan Bratislava 2:4 na zápasy. Dosiaľ jediný titul získali v sezóne 2015/2016. Michalovce majú po sobotňajšej prehry koniec sezóny a zároveň istotu zisku bronzových medailí bez ohľadu na výsledok série Košíc so Spišskou Novou Vsou.

Po základnej časti figurovali v tabuľke vyššie ako Spišiaci aj Košičania. Pre Michalovce je to druhý bronz v extraligovej histórii. Prvý získali v sezóne 2020/201 rovnako pod vedením súčasného fínskeho trénera Tomeka Valtonena.


Počasie