• Dnes je: Nedeľa 01. októbra 2023 meniny má Arnold

Čaputová odmieta obvinenia zo strany Žilinku, jeho slová o zneisťovaní verejnosti nemajú nič spoločné s realitou

Čaputová odmieta obvinenia zo strany Žilinku, jeho slová o zneisťovaní verejnosti nemajú nič spoločné s realitou

V prípade aktuálneho podania na ústavný súd ide predovšetkým o vyriešenie spornej ústavnoprávnej otázky.

18.9.2023 (SITA.sk) - Prezidentka Zuzana Čaputová odmieta obvinenia zo strany generálneho prokurátora Maroša Žilinku, ktorý v pondelok vyhlásil, že jej podanie na Ústavný súd SR je len divadlom s cieľom postupného spochybňovania krokov generálnej prokuratúry a diskreditovania jeho osoby.

„Za krokmi prezidentky smerom k Ústavnému súdu je presne opačný úmysel, než prezentuje generálny prokurátor – prezidentke ide o vyriešenie sporných ústavnoprávnych otázok bez ohľadu na osobu generálneho prokurátora alebo osobu prezidentky, a teda o výklad ústavy, ktorý bude platný voči všetkým,“ uviedol prezidentkin hovorca Martin Strižinec.

Vecne a odborne

Ako ďalej dodal, tento postup môže byť nápomocný aj pre samotnú činnosť generálneho prokurátora, a preto slová Maroša Žilinku o dlhodobom zneisťovaní verejnosti o zákonnosti jeho postupu zo strany prezidentky nemajú s realitou nič spoločné.

Zároveň zdôraznil, že prezidentka sa k téme využívania paragrafu 363 vždy stavala vecne a odborne a k možnosti podania disciplinárneho návrhu na generálneho prokurátora sa vyjadrovala iba v spojitosti s otázkami novinárov.

Osobná rovina

V prípade aktuálneho podania na ústavný súd ide predovšetkým o vyriešenie spornej ústavnoprávnej otázky, či môže generálny prokurátor odmietnuť prezidentke poskytnúť svoje rozhodnutia pre výkon jej právomocí.

„Napriek zjavne osobnej rovine zo strany generálneho prokurátora sa prezidentka k mnohým výzvam na podanie disciplinárneho návrhu stavia vecne a bez argumentov tomuto tlaku nepodľahla. Akýkoľvek záujem o živé kauzy prezidentka dôrazne odmieta,“ dodal Strižinec.

Zuzana Čaputová 23. marca tohto roka oficiálne požiadala generálnu prokuratúru o všetky rozhodnutia, ktorými vyhovela alebo nevyhovela návrhom obvinených na zrušenie obvinenia podľa paragrafu 363.

Žilinka jej odmietol takéto informácie poskytnúť. Zdôvodňuje to tým, že ústava nepriznáva prezidentke oprávnenie kontrolovať rozhodovaciu činnosť generálneho prokurátora v konkrétnych veciach.

Zároveň zdôraznil, že generálny prokurátor sa nezodpovedá hlave štátu, ale parlamentu. Čaputová sa preto 12. septembra obrátila na Ústavný súd SR, žiada o výklad ústavy.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Výsledok nad 15 percent stranu Hlas-SD nesmierne teší, so Slovenskom sa údajne nič zle nestane (video)

vysledok nad 15 percent stranu hlas sd nesmierne tesi so slovenskom sa udajne nic zle nestane video

1.10.2023 (SITA.sk) - Výsledok nad 15 percent stranu Hlas - sociálna demokracia (Hlas-SD) nesmierne teší.

Záväzok pre členov Hlasu

Líder Hlasu-SD Peter Pellegrini opäť zopakoval, že bez jeho strany nebude možné zložiť akúkoľvek vládu. Ako sám uviedol, na jednej strane ich to teší, na druhej strane je to pre členov Hlasu-SD veľký záväzok. Pellegrini pogratuloval predsedovi strany Smer - sociálna demokracia (Smer-SD) Robertovi Ficovi k predbežnému víťazstvu v parlamentných voľbách.

Gratulácia smerovala aj ostatným politickým subjektom, ktoré prekročili hranicu potrebných päť percent na vstup do parlamentu. Šéf Hlasu-SD zároveň ubezpečoval voličov, že po aktuálnych výsledkoch volieb nemusí zavládnuť panika, strach a taktiež si nemusí nikto baliť kufre a opúšťať Slovensko.

"Nič zlé sa so Slovenskom nestane"

„Nič zlé sa so Slovenskom nestane. V Hlase-SD dáme pozor na to, aby sa Slovensko nevrátilo k starým chybám," zdôraznil Pellegrini. Zároveň by mu dávalo logiku, že by sa Smer-SD pri zostavovaní budúcej vlády obrátil v prvom rade naňho. Líder Hlasu-SD je však stále presvedčený o tom, že v jednej vláde nemôžu sedieť dvaja expremiéri.

„Nefungovalo to Ivete Radičovej s Mikulášom Dzurindom, nefungovalo to Igorovi Matovičovi s Eduardom Hegerom," dodáva.


Počasie