• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Čaputová odišla na summit NATO do Vilniusu, pre Slovensko je prioritou spôsob rozmiestnenia protivzdušnej obrany

Čaputová odišla na summit NATO do Vilniusu, pre Slovensko je prioritou spôsob rozmiestnenia protivzdušnej obrany

Lídri budú vo Vilniuse rokovať o ďalšom posilňovaní obrany východného krídla Aliancie.

11.7.2023 (SITA.sk) - Prezidentka Zuzana Čaputová v utorok ráno odcestovala na summit lídrov Severoatlantickej aliancie (NATO) do litovského Vilniusu. Ako informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec, ide o mimoriadne dôležitý summit, ktorý reaguje na zhoršenú bezpečnostnú situáciu v Európe od začiatku ruskej invázie na Ukrajine.

Rozmiestnenie protivzdušnej obrany

Lídri budú vo Vilniuse rokovať o ďalšom posilňovaní obrany východného krídla Aliancie, pričom pre Slovensko zostáva prioritou najmä spôsob rozmiestnenia protivzdušnej obrany na východnej hranici tak, aby boli všetky štáty, vrátane Slovenska, dostatočne chránené.

Ďalšou dôležitou témou summitu budú vzťahy s Ukrajinou a osobitne otázka jej budúcej cesty k členstvu v Aliancii. Hovoriť sa bude aj o energetickej a kybernetickej bezpečnosti.

V stredu sa vo Vilniuse uskutoční prvé zasadnutie Rady NATO – Ukrajina, na ktorom sa zúčastní aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Okrem toho sa bude konať aj zasadnutie lídrov NATO v rozšírenom formáte s indo-pacifickými partnermi, teda s Austráliou, Japonskom, Novým Zélandom a Južnou Kóreou. Prezidentka má vo Vilniuse naplánovaných tiež viacero bilaterálnych rokovaní.

Potreba pokračujúcej podpory

Do Vilniusu v utorok s prezidentkou odcestoval aj minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Wlachovský. Ako informoval komunikačný odbor rezortu zahraničia, počas summitu absolvuje aj neformálne rokovania s rezortnými partnermi z členských štátov NATO a s partnermi z Bosny a Hercegoviny, Gruzínska a Moldavska. Rokovať budú o potrebe pokračujúcej podpory týchto krajín zo strany Aliancie.

V slovenskej delegácii je aj minister obrany Martin Sklenár, podľa ktorého bude summit príležitosťou jasne artikulovať záujmy Slovenska smerujúce k posilneniu našich obranných spôsobilostí, ako aj kolektívnej obrany Aliancie.

Tri témy

Pre Slovensko sú podľa ministra dôležité tri témy - posilňovanie schopnosti NATO pružne reagovať na prípadný ozbrojený útok voči niektorému z jej členov, ustanovenie dvoch percent HDP ako minimálnej hranice výdavkov na obranu, ako aj vzťah Ukrajiny a NATO a postupné procesy spojené s jej budúcou integráciou do transatlantických štruktúr.

„Najdôležitejším výstupom summitu bude schválenie nových obranných plánov, ktoré budú hovoriť kde, kedy, ako a s akými silami sa budú členovia NATO spoločne brániť proti existujúcim hrozbám. Sila Aliancie sa tak zvýši na novú úroveň,“ vysvetlil minister Sklenár.

Zvyšovanie pripravenosti reagovať na hrozby podľa neho v prípade SR zahŕňa predovšetkým investície súvisiace s budovaním infraštruktúry, vojenskou mobilitou či logistickým zabezpečením jednotiek, ktoré by mohli prostredníctvom systému kolektívnej obrany posilniť našu obranyschopnosť.

Viac k téme: Minister obrany, Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Prezidentka SR, Protivzdušná obrana, rusko-ukrajinský konflikt, Samit NATO
Zdroj: SITA.sk - Čaputová odišla na summit NATO do Vilniusu, pre Slovensko je prioritou spôsob rozmiestnenia protivzdušnej obrany © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 11. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 11 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Budete tvrdo pracovať a dosiahnete pokrok v štúdiu alebo v povolaní po odbornej stránke. Financie však nezískate. Vo výhľade sú i ďalšie sporné udalosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak sa ráno objavia pochybnosti, celý deň bude úspešný. Dnes musíte postupovať opatrne. Nedovoľte, aby niekto odhalil vaše plány. Mohol by to zneužiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete musieť nechať všetky menej dôležité veci bokom. Budete mať čo robiť, aby ste stihli všetko to, čo ste začali a čo musíte neodkladne dokončiť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak prejavíte príliš veľa ochoty v jednej veci, dopadnete nedobre. Môže sa vám stať, že veci, ku ktorým ste pristupovali dobrovoľne, sa zmenia na povinnosť.Všetky Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie