• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Čaputová: Bez mimovládok by bolo známych menej korupčných káuz a nemal by sa kto zastať ľudských práv

Čaputová: Bez mimovládok by bolo známych menej korupčných káuz a nemal by sa kto zastať ľudských práv

Partnerský prístup k občianskej spoločnosti zvyšuje podľa prezidentky dôveru občanov k štátu, dáva hlas najslabším a priestor na inovatívne riešenia.

18.7.2023 (SITA.sk) - Bez mimovládnych organizácií by bolo známych menej korupčných káuz a nemal by sa kto zastať ľudských práv niektorých obyvateľov Slovenska.

Bolo by aj menej mimoškolských aktivít či nižšia dostupnosť kvalitnej starostlivosti pre pacientov a seniorov a náročnejšie by sa zháňali dobrovoľníci pri humanitárnych situáciách.

Význam mimovládnych organizácií

Na svojej sociálnej sieti to uviedla prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá diskutovala so splnomocnencom vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti Filipom Vagačom o význame mimovládnych organizácií a tiež o krokoch, ktoré by pomohli udržateľnosti tohto sektora. Témou boli aj aktuálne útoky na mimovládne organizácie.

„Namiesto legitímnej diskusie o tom, kde sú hranice úloh, ktoré má zabezpečovať štát, a kde je naopak efektívnejšie využiť kapacity občianskeho sektora, sa v kontexte predvolebnej kampane rozmnožili konšpirácie, kádrovanie a vyhrážky," uviedla prezidentka a pripomenula, že jedným z výdobytkov novembra 1989 bola aj sloboda združovania sa.

Partnerský prístup k občianskej spoločnosti

Jej výsledkom sú dnes desiatky tisíc menších, a zopár väčších slovenských mimovládnych organizácií," spresnila Čaputová. Na záver prezidentka zdôraznila, že partnerský prístup k občianskej spoločnosti zvyšuje dôveru občanov k štátu, dáva hlas najslabším a dáva priestor na inovatívne riešenia.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie