• Dnes je: Streda 28. júla 2021 meniny má Krištof

Čaputová aj Heger vyjadrili podporu Česku pri vyhostení 18 ruských diplomatov

Čaputová aj Heger vyjadrili podporu Česku pri vyhostení 18 ruských diplomatov

Reagovali na mimoriadnu tlačovú konferenciu premiéra ČR Andreja Babiša a ministra Jana Hamáčka.

18.4.2021 (Webnoviny.sk) - Prezidentka SR Zuzana Čaputová aj premiér Eduard Heger vyjadrili podporu Českej republike pri vyhostení 18 ruských diplomatov.

Prezidentka na sociálnej a mikroblogovacej sieti uviedla, že „Slovensko pri ČR stojí a podporuje jej prijaté kroky v tejto oblasti“.

Premiér zas vo svojom profile zopakoval, že ČR je Slovensku najbližším spojencom v Európskej únii aj v Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO).

Podozrenia z podvratných aktivít

Hlava štátu a premiér tak reagovali na mimoriadnu tlačovú konferenciu premiéra ČR Andreja Babiša a ministra vnútra a dočasného ministra zahraničia ČR Jana Hamáčka zo 17. apríla, na ktorej oznámili vyhostenie 18 ruských diplomatov. Identifikovali ich totiž ako pracovníkov ruských tajných služieb.

Podľa Babiša a Hamáčka existuje podozrenie, že sa Rusko podieľalo na výbuchu muničných skladov vo Vrběticiach v roku 2014.


„Slovensko pozorne sleduje podozrenie z podvratných akcií vedených zahraničím, ktoré vo Vrbeticiach spôsobili straty na životoch a obrovské škody,“ napísala.

Osemnásť diplomatov musí odísť

Hamáček vysvetlil, že sa rozhodol vyhostiť všetkých zamestnancov ruského veľvyslanectva v Prahe, ktorých české tajné služby identifikovali ako pracovníkov ruských tajných služieb.

„Do 48 hodín musí opustiť Českú republiku 18 pracovníkov ruskej ambasády,“ vysvetlil Hamáček, ktorý je aj vicepremiérom.


Babiš a Hamáček sa informácie od českej rozviedky dozvedeli večer 16. apríla. O svojich krokoch už informovali aj prezidenta Miloša Zemana, ktorý im podľa Babiša „vyjadril absolútnu podporu“.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie